Modne plecionki na tarasie

Jak zaaranżować taras, aby był funkcjonalny, atrakcyjny dla oka, a jednocześnie przytulny? Jego wystrój musi być dobrze przemyślany. Plecionki na tarasie sprawdzą się idealnie.

Meble oraz dodatki wykonane z naturalnych bądź sztucznych plecionek wprowadzają mniej formalny charakter. Taras staje się bardziej przyjazny i milszy dla oka. Otaczając się takimi materiałami mimowolnie odprężamy się. Plecionki na tarasie wprowadzają sielski, wakacyjny nastrój. Poza tym obecnie przeżywają swój renesans i są bardzo modne.

 

fotel z rattanu

Fotel bambusowy z oferty IKEA. www.ikea.com.pl

 

Wakacyjny klimat na tarasie

Produkty wyplatane z naturalnych materiałów takich jak rattan, trawa morska czy bambus nadają aranżacji letniego, wręcz kolonialnego klimatu. Wszystko zależy od użytego materiału oraz wyeksponowania pięknych, ręcznie robionych koszy, osłonek, lampionów i innych dekoracji, a także sposobu zestawienia z innymi dodatkami. Na własnym tarasie możemy poczuć się jak w odległych zakątkach globu. Czy to Maroko, Indie, a może Wietnam? Oczyma wyobraźni przeniesiemy się w wymarzone miejsce na świecie.

wyplatane osłonki na doniczki

Osłonki na doniczki i dekoracyjne kosze duńskiej marki Madame Stoltz. www.czerwonamaszyna.pl

 

Na tarasie warto zarezerwować miejsce dla huśtawki. W sprzedaży są dostępne modele typu kokon stojące na stabilnej podstawie lub montowane do sufitu, pergoli lub innej konstrukcji. Tego typu plecionki na tarasie dają poczucie intymności i przytulności. Miło się wtulić w wygodne, miękkie poduchy i pobujać w obłokach. Ciekawym rozwiązaniem są również huśtawki jak ta widoczna na zdjęciu poniżej. To idealne rozwiązanie na mniejszy taras. Jest lekka, ażurowa i zajmuje mniej miejsca . Wspaniale wpisuje się w styl boho.

 

huśtawka ogrodowa

Huśtawka ogrodowa z oferty sieci Leroy Merlin. www.leroymerlin.pl

 

Meble idealne na balkon

Te wykonane z naturalnych plecionek są lekkie. W łatwy sposób można je przenieść z miejsca na miejsce. Natomiast ażurowa budowa czyni je idealnymi na małe tarasy lub balkony, gdzie liczy się każde miejsce. Tak urządzony balkon tworzy optycznie przedłużenie salonu, przez co przestrzeń mieszkania wydaje się większa. Poza tym to meble wszechstronne. Po sezonie, można przenieść je do domu i nadal z nich korzystać.

 

Balkon w stylu boho

Aranżacja balkonu proponowana przez stylistów Westwing. www.westwing.pl

 

Naturalny look

Plecionki na tarasie świetnie wtapiają się w otaczającą je zieleń. Tworzą z nią zestaw idealny. Naturalnie pasują do otoczenia. Bardzo efektownie prezentują się w towarzystwie drewna, kamienia, naturalnych tkanin czy ceramiki. Oprócz zestawu mebli obiadowych czy kompletu kawowego warto rozważyć zakup sofy. Zdecydowanie umili relaks na łonie przyrody.

 

sofa ogrodowa

Sofa ogrodowa Aventine 2 Garden Collection Lifestyle. www.oka.com

 

W nowoczesnym wydaniu

Na tarasie utrzymanym w stylu minimalistycznym idealnie odnajdą się meble i dodatki o prostej formie jak np. te widoczne na zdjęciu poniżej. Sofy i stoliki ogrodowe marki Gervasoni z kolekcji InOut, to modele z ręcznie wyplecionego poliuretanu. Dzięki charakterystycznym, wysokim oparciom, sofy wyglądają zjawiskowo. Pomimo prostej formy, dają poczucie intymności i przytulności.

 

meble ogrodowe Gervasoni

Meble s kolekcji InOut zaprojektowane przez Paulę Navone dla marki Gervasoni. www.mood-design.pl

 

Decydując się na meble wyplatane, warto przyjrzeć się samemu splotowi. Obecnie stosuje się przeróżne metody wyplatania. Bardzo ciekawie wygląda splot przypominający siatkę. W połączeniu z nowoczesną formą mebli daje bardzo interesujący efekt. Bardzo wygodnym i polecany rozwiązaniem jest zakup foteli z podnóżkiem. 

 

Fotel Lorado to jedna z tegorocznych nowości w ofercie Miloo Home. www.miloohome.pl

 

Liczą się dodatki

Styl, w jakim urządzamy taras definiują meble, ale oczekiwany klimat osiągniemy za pomocą odpowiednich dodatków. Stylowe wyplatane lampy i latarenki, osłonki na donice, dekoracyjne kosze, makramy oraz inne dekoracje ścienne będą wspaniałym uzupełnieniem aranżacji. Tego typu plecionki na tarasie doskonale wyeksponują również rośliny doniczkowe.

 

dekoracyjne doniczki

Komplet dekoracyjnych doniczek. www.pakamera.pl

 

Nie zapominamy również o zgraniu kolorów. Jeżeli podłoga tarasu lub widoczna konstrukcja nie pasują kolorystycznie do nowego umeblowania, widoczne elementy drewniane można przemalować. Na rynku dostępne są farby dedykowane różnym powierzchniom w tym przeróżne impregnaty, które nadają drewnu dowolny kolor.

 

impregnacja drewna

Drewno na podłodze zaimpregnowane preparatem Tikkurila Valtti Plus Wood Oil_5062. Na ścianach Tikkuila Valtti Plus Complete 5071, meble zaimpregnowane Tikkuila Valtti Plus Complete 5080. www.tikkurila.pl

 

Dywany są hot

Obecnie szalenie modnym dodatkiem aranżacji tarasu są dywany. Te do użytku zewnętrznego wykonuje się z trwałych włókien sztucznych, najczęściej polipropylenowych, które wykazują się dużą sprężystością, nie chłoną wilgoci i są odporne na różne warunki atmosferyczne. Bardzo łatwo utrzymać je także w czystości. Wystarczy spłukać je wodą i gotowe. Gdy taras jest zadaszony można pokusić się także na dywaniki i maty wyplatane z naturalnych materiałów takich jak np. trawa morska.

 

taras w styli skandynawskim

Aranżacja tarasu proponowana przez stylistów Bloominville. www.agamartin.com

 

Idealne tło dla plecionek

Chcąc wyeksponować plecionki na tarasie zadbajmy także o odpowiednie tło, czyli podłogę. Idealna będzie ta wykonana z naturalnego drewna, np. modrzewiowego, widocznego na zdjęciu poniżej. Modrzew syberyjski występuje w surowym klimacie Syberii, Mongolii i Chin. Jego drewno jest bardzo wytrzymałe i twarde. Decydując się na deski z drewna rodzimego, należy pamiętać o systematycznej pielęgnacji, żeby nie uległy zniszczeniu. Z kolei najbardziej wytrzymałe, ale również zdecydowanie droższe jest drewno gatunków egzotycznych jak np. Ipe, Merbau, Cumaru, Bangkirai, Keruing, Massaranduba czy Tatajuba. Charakteryzują się bowiem bardzo dużą odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Wpływ na to ma wysoka gęstość drewna oraz duża zawartość naturalnych olejów.

 

deski tarasowe

Taras z drewna modrzewiowego. www.dlh.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram