Murki oporowe w ogrodzie

Jak radzić sobie ze spadkami terenu na działce? Idealnym rozwiązaniem jest budowa murków oporowych. Poznaj ich zalety i efekty, jakie możesz dzięki nim osiągnąć.

Działka położona na płaskim terenie z pewnością jest łatwiejsza do urządzenia niż ta ze spadkami, ale to zróżnicowanie terenu sprawia, że ogród staje się bardziej interesujący, urozmaicony i optycznie większy niż ten urządzony na płaskim terenie. Zróżnicowanie poziomów może wręcz nie do poznania odmienić charakter działki. Dzięki zróżnicowaniu terenu w sposób naturalny można tworzyć tarasy, wydzielone wnętrza ogrodowe, punkty widokowe, wyeksponować rośliny. Sposoby na wykorzystanie spadku gruntu są wręcz nieograniczone. Jest jeszcze jedna zaleta takich działek – zwykle są one tańsze od tych płaskich.

 

Fot. M. Ćwikła

 

Wady działek ze spadkiem terenu

Delikatnie zróżnicowany teren wpływa pozytywnie na odbiór wizualny tworzonego ogrodu, ale duże spadki, mogą stwarzać nie lada problem. Z pewnością będą wiązały się z tym duże wydatki związane z wyrównaniem terenu pod budowę domu oraz ogrodu. Duże nachylenie terenu może nawet prowadzić do osuwania się ziemi. Aby temu zaradzić i móc posadzić wymarzone rośliny, trzeba ukształtować teren i zbudować system murków, a nawet murów oporowych. W takich przypadkach potrzebne będą badania geologiczne gruntu.

 

wysoki mur oporowy w ogrodzie

Zdjęcie aranżacyjne z oferty Castoramy. www.castorama.pl

 

Zadanie murków oporowych

Murki oporowe buduje się w poprzek spadku terenu, aby podtrzymywały nasyp ziemny i uniemożliwiały obsuwanie się gruntu. Służą do jego umacniania i zabezpieczania. Ich budowę zaleca się w miejscach, w których nachylenie terenu jest na tyle duże, że mogłoby grozić osuwaniem się ziemi. Są bardzo funkcjonalne i estetyczne. Tworzą bardzo oryginalny element dekoracyjny ogrodu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że samodzielnie można je wykonywać jedynie do 1,2 m wysokości, natomiast wyższe konstrukcje muszą zostać zaprojektowane przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia. Na ich budowę trzeba mieć pozwolenie.

 

murki oporowe w ogrodzie

Nawierzchnie i murki oporowe z oferty Semmelrock. www.wieneberger.pl

 

Możliwości jakie dają murki

Budowa murków oporowych daje wręcz nieograniczone możliwości. Oprócz ich podstawowego zadania, jakim jest podtrzymywanie nasypów ziemi, dzięki zastosowaniu murków możemy optycznie skrócić działkę bądź ją wydłużyć, a także zorganizować i uporządkować przestrzeń w ogrodzie. Z ich wykorzystaniem możemy tworzyć estetyczne tarasy lub wgłębniki, wydzielać wnętrza ogrodowe, prowadzić osie widokowe, nadawać rytm.

 

oświetlenie w murku oporowym

W murkach oporowych można montować oświetlenie, co dodatkowo go uatrakcyjni. www.nowodvorski.pl

 

Murki oporowe powinny harmonijnie wpisywać się w otaczający je ogród, spójnie komponować się z nawierzchniami oraz pasować stylistycznie do architektury domu.

 

oświetlenie ogrodu

Murki oporowe mogą również pełnić funkcję donic. Odpowiednio oświetlone będą atrakcyjne również wieczorową porą. www.philips-hue.com.pl

 

Materiały do budowania murków

Materiał z którego zostanie wybudowany murek musi spójnie komponować się z otoczeniem, a więc i materiałami wykończeniowymi, które zostały użyte do urządzenia ogrodu i bryły domu. To one również mają wpływ na styl ogrodu. W wiejskich ogrodach świetnie sprawdzi się drewno, np. podkłady kolejowe lub suche murki kamienne, a w nowoczesnych założeniach będzie dominował surowy beton.

 

murki z betonu imitujące kamień

Beton świetnie imituje każdy materiał, w tym naturalny kamień. www.polbruk.pl

 

Murki można budować z przeróżnych materiałów. Pierwsze powstawały z kamieni, z kolei obecnie najczęściej wykorzystywany jest właśnie beton, który może imitować różne materiały i w zależności od wykończenia wpisywać się niemal w każdy styl. Świetnym materiałem jest również cegła, a jako okładzina z powodzeniem może być stosowana cegła klinkierowa. Chętnie wykorzystywanym materiałem wykończeniowym jest także gres.

 

Wgłębniki w ogrodzie

Murek oporowy tego wgłębnika wykonano z cegły. Świetnie komponuje się z naturalnym drewnem nawierzchni placyka wypoczynkowego. www.dlh.pl

 

Murki oporowe z betonu

Piotr Bugaj, Specjalista ds. Marketingu i PR www.libet.pl

Elementy z betonu to sprawdzony sposób na realizację w ogrodzie atrakcyjnej wizualnie zabudowy o ściśle określonej funkcjonalności i przeznaczeniu. Do takich konstrukcji należą murki oporowe. Układane z betonowych palisad, bloczków lub pustaków ogrodzeniowych na stabilnym podłożu, stanowią solidne zabezpieczenie skarp czy tarasów, które można dodatkowo rozbudować, tworząc np. efektowne i praktyczne kwietniki. Do dyspozycji mamy bardzo szeroką gamę formatów, kształtów, kolorów oraz wzorów na powierzchniach, dzięki czemu łatwo dopasować je do otoczenia. Przykładowo, jeśli architektura budynku i klimat ogrodu zaaranżowane są w rustykalnym stylu, można postawić na motywy nawiązujące do struktury drewna lub kamienia. Do nowoczesnych projektów pasować doskonale będą natomiast bardziej minimalistyczne elementy.

 

murki oporowe z betonu

Murki oporowe mogą pełnić również funkcje ławeczki. www.libet.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia M. Ćwikła, serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram