Na co zwrócić uwagę przy zakupie baterii?

Wybór odpowiedniej armatury do naszej łazienki wcale nie jest łatwy. Wymaga podjęcia decyzji nie tylko w zakresie kształtu, rodzaju montażu, sterowania czy koloru wykończenia. Od tego, jaką baterię wybierzemy, zależeć będzie jej bezproblemowe użytkowanie. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu?

Dostępna na rynku oferta baterii łazienkowych może przyprawić o zawrót głowy. Do wyboru mamy różne sposoby montażu, zróżnicowane funkcje i rodzaje wykończenia. Często łatwiej jest nam zadecydować o względach estetycznych armatury do naszej łazienki niż wybrać baterię, która dzięki materiałom, z jakich jest wykonana i odpowiednio długiej gwarancji, będzie przez lata dobrze nam służyć. By nasz wybór okazał się trafiony, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.

 

modna łazienka

Armatura powinna być ładna, dopasowana stylem do wystroju łazienki, wygodna, oszczędna i dobra, aby posłużyła na lata

 

Zajrzyj do wnętrza

Chociaż najczęściej oceniamy armaturę łazienkową ze względu na jej walory estetyczne, to tak naprawdę najważniejsze jest to, co każda bateria ma w środku. Jej sercem jest głowica. W zależności od typu baterii, możemy wyróżnić kilka rodzajów głowic. Ale te najpopularniejsze to głowice mieszaczowe w bateriach jednouchwytowych i obrotowe w modelach z klasycznymi dwoma pokrętłami. Głowica jest używana za każdym razem kiedy odkręcamy wodę. Dlatego tak ważne jest, by była niezawodna. Najlepiej wybrać baterię z głowicą wykonaną z ceramiki i taką, na którą producent udziela minimum 5 lat gwarancji. Na rynku można spotkać baterie z głowicami wykonanymi z plastiku, ale są one zdecydowanie mniej trwałe niż ceramiczne.

 

baterie dobrej jakości

Trwałość i szczelność baterii zapewni m.in. głowica ceramiczna z filtrami

 

Kolejną ważną kwestią jest korpus baterii, a dokładnie materiał, z jakiego jest odlany. Dominuje w nim mosiądz, jednak w zależności od jakości stopu, udział pierwiastków może być różny. Mniejsza ilość miedzi oznacza mniej trwały i elastyczny korpus, który będzie zużywał się dużo szybciej. Natomiast mniejsza ilość stopu to cieńsze ścianki baterii. Oczywiście nie znajdziemy na etykiecie opakowania informacji o tym, jaki jest procentowy skład materiału korpusu. Możemy jednak porównywać ciężar baterii – im jest cięższa, tym zapewne w jej odlewie wykorzystano więcej miedzi. A to nas właśnie interesuje. Warto zwrócić także uwagę na okres gwarancji szczelności korpusu. Podobnie jak w przypadku głowicy, powinno to być minimum 5 lat.

 

dobre baterie kuchenne

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na ciężar baterii. Im jest cięższa, tym zapewne w jej odlewie wykorzystano więcej miedzi.

 

Jeśli jesteśmy wrażliwi na dźwięk przepływającej w baterii wody, zwróćmy uwagę na grupę akustyczną armatury. Informacje o niej znajdziemy na etykiecie. Elementy tłumiące dźwięki wydobywające się z baterii znajdują się w głowicy. Najwyższa i zarazem najlepsza grupa akustyczna to ta oznaczona rzymską jedynką.

Wybieraj eko

Coraz częściej zwracamy uwagę na proekologiczne rozwiązania w gospodarstwach domowych. Dlatego chętnie sięgamy po oszczędzające wodę baterie, które pozwalają chronić nie tylko cenne zasoby wody, ale także nasze portfele. Ekobaterie, jak np. armatura z rodziny VerdeLine od Ferro, wyposażone są najczęściej w takie elementy, jak: napowietrzające wodę perlatory, ograniczniki przepływu, a także regulatory ceramiczne, które pozwalają na ustawienie połowy natężenia strumienia. Na każdym opakowaniu baterii obok danych dotyczących m.in. maksymalnej temperatury przepływu, maksymalnego ciśnienia wody, grupy akustycznej, czy szczelności, znajdują się także te dotyczące klasy przepływu. Jeśli istotna jest dla nas kwestia ilości wylewanej wody, to właśnie ten ostatni parametr powinien nas zainteresować. Najwyższą klasą przepływu jest ta oznaczona literą Z. Mówi ona, że bateria wylewa mniej lub równo 0,15 litra wody na sekundę. Dla kolejnych klas stosuje się oznaczenia: A, S, B, C, D.

 

oszczędne baterie

Szczególnie w łazience warto zaopatrzyć się w baterie, które pozwolą na mniejsze zużywanie wody

 

Postaw na kompletne serie

Wybierając baterie do łazienki, często planujemy jednoczesny zakup armatury do umywalki, wanny, prysznica czy bidetu. W takiej sytuacji warto sięgnąć po modele z jednej serii. Zapewni nam to stylistyczną spójność aranżacji. Z pewnością będzie przydatne także w sytuacji, kiedy wybieramy baterię w kolorze, np. czarnym czy złotym. Odcienie tego typu wykończeń mogą różnić się u różnych producentów, a same powłoki inaczej zachowywać się w trakcie użytkowania. Producenci najczęściej oferują rozbudowane serie baterii. Warto zatem sprawdzić dokładnie, jakie możliwości daje interesująca nas kolekcja niż sięgać po modele różnych marek.

 

Przykłady zestawów baterii – zdjęcia w galerii

 

  • Baterie do łazienki kupujmy zawsze z tej samej serii, aby zarówno umywalkowa, prysznicowa czy wannowa nie odbiegały stylem i kształtem

 

 

Przed zakupem baterii dobrze jest przeprowadzić szczegółowy research – pozytywne i negatywne opinie na temat marek i produktów zawsze powinny nas zainteresować. Sprawdźmy też certyfikaty, przyznane nagrody i gwarancje. Można także poszukać w sieci informacji o jakości obsługi serwisowej danego producenta. Będzie to szczególnie istotne w przypadku awarii. Wielu kupujących zwraca także uwagę na cenę. Wyjątkowo niska nie zawsze będzie najlepszą okazją, z której warto skorzystać. Nie ma też pewności, że produkt drogi jest rzeczywiście lepszy od tego ze średniej półki cenowej. Czasem płacimy po prostu za tzw. markę. Udając się na zakupy do salonu łazienkowego, warto więc najpierw dobrze przygotować się do tej wizyty.

 

Przykłady baterii wannowych – zdjęcia w galerii

 

  • Przed zakupem baterii należy przeprowadzić szczegółowy research. Dobrą i elegancką baterię można kupić za rozsądną cenę

 

 

www.ferro.pl

Artykuł promocyjny

 

Dodaj komentarz

Instagram