Nadmorski klimat we wnętrzach

W jaki sposób zatrzymać na dłużej piękne widoki nadmorskiego krajobrazu? Robimy zdjęcia, kręcimy filmy. A może pokusić się na coś więcej i zaaranżować nadmorski klimat we wnętrzach swojego domu?

Krajobraz bałtyckiego wybrzeża jest niezwykle urokliwy. Piękne, szerokie i piaszczyste plaże nie mają sobie równych. Krzyk mew, szum traw porastających wydmy i plusk wody uderzającej o falochrony koi i uspokaja. Choć woda zazwyczaj jest zimna, pogoda często nie dopisuje, a morze bywa wzburzone – i tak jest pięknie. Warto te chwile i obrazy zatrzymać na dłużej, tym bardziej, że w tym roku wiele osób rezygnuje z wyjazdu nad Bałtyk. W prosty sposób możemy uwiecznić te widoki we własnym domu i zaaranżować nadmorski klimat we wnętrzach.

Zdaniem eksperta

Anna Koszela
architekt wnętrz

www.annakoszela.pl

Bardzo lubię nadmorski klimat we wnętrzach. Przywodzi na myśl wspomnienia lata, relaksuje, a tak niewiele potrzeba, żeby go stworzyć. Bazę kolorystyczną najlepiej oprzeć na barwach ziemi, naturalnych, jasnych kolorach. W nadmorską stylistykę wpisują się także złamane biele czy błękity. Wykańczając ściany, możemy postawić na cegłę, często spotykaną w nadmorskim budownictwie. Może być zarówno naturalna, jak i biała.

mieszkać jak nad morzem

fot. Hanna Długosz, stylizacja Anna Tyślerowicz. www.annakoszela.pl

 

Ważnym elementem, który stworzy wakacyjny klimat we wnętrzu jest rattan, który ostatnio zyskuje na popularności. Wyplatane lampy, fotele czy huśtawki dodadzą aranżacji charakteru i przytulności, przywołają też przyjemne skojarzenia z koszami plażowymi. Jeżeli chodzi o oświetlenie – nie stawiajmy na  design z najwyższej półki, w tego typu przestrzeniach najbardziej autentycznie prezentują się proste, techniczne lampy w industrialnym stylu. Miłośnikom skandynawskich plaż, polecam dekorację okienną w postaci shuttersów oraz deskowane sufity, nawiązujące do tamtejszego wzornictwa.

 

Fot. Hanna Długosz, stylizacja Anna Tyślerowicz, www.annakoszela.pl

 

W niektórych miejscach możemy sobie pozwolić na bezpośrednie nawiązania – na przykład w łazience. Można tu pokusić się o fototapetę, dzięki której podczas relaksującej kąpieli z łatwością przywołamy wspomnienia z wakacji. Pozostałe elementy w łazience mogą nawiązywać do nieco surowych nadmorskich klimatów, możemy zastosować tu nawet beton, fakturowy tynk dekoracyjny, teakowe drewno w naturalnym kolorze czy mozaikę z otoczaków kamiennych. Najlepiej wybrać armaturę ze stali nierdzewnej. Co do detali, dobrze sprawdzają się oryginalne elementy ze statku czy z żaglówki oraz lampy a’la latarnie wykonane z polerowanego niklu, przywodzą na myśl te wykorzystywane na łodziach i statkach. Zwróćmy uwagę na każdy szczegół – nadmorski klimat może wprowadzić nawet poręcz przypominająca kształtem balustradę jachtu. Całość warto uzupełnić modelami statków czy żaglówek.

 

Fot. Hanna Długosz, stylizacja Anna Tyślerowicz, www.annakoszela.pl

 

Kolory toni morskiej

Różne odcienie niebieskiego przechodzące do granatu to jeden ze znaków rozpoznawczych wnętrz utrzymanych w nadmorskim klimacie. To kolor, który bardzo dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Działa niebywale kojąco. Uspokaja i wycisza, skłania do myślenia i refleksji oraz poszerzania perspektyw. To barwa, z którą dobrze się mieszka.

 

Szklana mozaika z oferty Mosaico+. www.mosaicopiu.it

 

Im dalej na północ, tym krajobraz staje się bardziej surowy, a kolory niebieskiego pogłębione. Odzwierciedlając więc krajobraz wybrzeży północnej Szwecji i Finlandii wybieramy bardziej intensywne i głębokie odcienie niebieskiego, przechodzące po granat i kobalt.

 

modne kolory ścian

Ściana pomalowana farbą lateksową Tikkurila Denim 429. www.tikkurila.pl

 

Na styku nieba i wody

W monochromatycznych, spokojnych kompozycjach świetnie sprawdzą się delikatne, rozmyte odcienie niebieskiego. Akwamaryna, kacze jajo, błękit nieba pokryty mgiełką, staną się wspaniałym uzupełnieniem innych barw. Ich neutralność powoduje, że dobrze komponują się w zasadzie z każdym kolorem. Lubią towarzystwo naturalnych tkanin i materiałów takich jak drewno czy kamień. Idealnym uzupełnieniem będą dekoracje w postaci bukietu traw, plecionek, ceramiki.

 

nadmorski klimat we wnętrzach

Ściana pomalowana farbą Beckers Designer Collection, kolor Promenade. www.beckers.pl

 

Piaski nadmorskich plaż

Polskie wybrzeże słynie z bardzo długich, piaszczystych plaż, a te w Świnoujściu i Kołobrzegu są wyjątkowo piękne i szerokie. Jasny, drobniutki i miły w dotyku piasek aż chciałoby się zabrać ze sobą do domu, by móc go oglądać i dotykać każdego dnia. A gdyby tak przenieść kuchnię na plażę i i zamontować w meblach lustrzane fronty szafek?

 

Wnętrza inspirowane naturą

Materiał wizualny „Imagine Your Kitchen” wykonany przez Epilog Studio na zlecenie marki Quadron, producenta sprzętu kuchennego. www.epilog-studio.com

 

Jasne, słoneczne, ale stonowane odcienie barw ziemi, przypominające piasek, trawy porastające wydmy oraz wyrzucone przez morze i wysuszone na słońcu drewno są bazowymi kolorami, gdy chcemy zachować nadmorski klimat we wnętrzach. Warto łączyć je z bielą. Ciekawy efekt osiągniemy również stosując ceglaną ścianę, jak widać na zdjęciu poniżej w realizacji autorstwa Anny Koszeli.

 

w stylu nadmorskim

Mieszkanie zaprojektowane przez Annę Koszelę. Fot. Rafał Lipski, stylizacja Izabela Skorupka. www.annakoszela.pl

Najjaśniejsze odcienie bieli

Złamane biele wspaniale wpisują się w nadmorski klimat we wnętrzach. Przywiodą na myśl malowane drewniane balustrady nadmorskiego mola oraz elementy architektury, najjaśniejsze odcienie piasku. Mogą to być białe meble, najlepiej drewniane, ale także różnorodne tkaniny oraz dodatki w postaci ramek na zdjęcia, rzeźb, ceramiki. Warto pamiętać, że biel potrzebuje różnorodności faktur, aby wnętrze dawało wrażenie ciepłego i przytulnego.

 

białe meble w domu

Aranżacja z oferty firmy Komandor. www.komandor.pl

 

Marynarskie pasy

Chcąc wprowadzić do wnętrza nieco marynistyczny klimat, nie sposób obejść się bez charakterystycznych biało-niebieskich pasów. Zestawienie ze sobą tych kolorów daje bardzo mocny wizualny efekt. Dlatego raczej nie stosujemy ich na większych powierzchniach, tylko w postaci dodatków, jak np. poduszek dekoracyjnych. Chyba, że zależy nam na efekcie, wtedy można się pokusić np. na tapetę w taki wzór.

 

marynarskie pasy

Mieszkanie zaprojektowane przez Annę Koszelę. Fot. Hanna Długosz, stylizacja Anna Tyslerowicz. www.annakoszela.pl

Naturalne drewno

Tworząc w domu aranżację przypominającą tę z wakacji nad Bałtykiem, należy pamiętać także o wykorzystaniu w niej odpowiednich materiałów. Jednym z nich jest naturalne drewno. Stosujemy jasne gatunki drewna, a także rozbielone lub odwrotnie – ciemne, przypominające drewno falochronów. Ładnie zaprezentują się też dodatki (np. stoliki kawowe lub rzeźby) wykonane z naturalnych konarów i pni, przywodzące na myśl suche drewno leżące na nieuczęszczanej plaży.

 

drewno w mieszkaniu

Aranżacja z oferty Dekoria.pl. www.dekoria.pl

 

Dobre tło dla drewna będą stanowiły ściany w jasnych, rozmytych odcieniach, jak np. Eteryczny Awenturyn i Subtelny Chalcedon z palety Magnat Ceramic Care.

 

W aranżacji wykorzystano farby Magnat Ceramic Care: Eteryczny Awenturyn A42 i Subtelny Chalcedon A23. www.magnatfarby.pl

 

W takich wnętrzach bardzo ładnie prezentuje się również drewno malowane na biało. Wybieramy proste formy unikając bogatych, rzeźbionych zdobień. Szczególnie dekoracyjnie wyglądają dodatki w postaci schuttersów. Można je zastosować w postaci frontów mebli lub na sposób skandynawski, udekorować nimi okna.

 

shuttersy w domu

Aranżacja z kolekcji Miloo Home. www.miloohome.pl

 

Naturalne wyplatanki

Nie sposób wyobrazić sobie nadmorski klimat we wnętrzach bez dekoracji z plecionek. Wiklinowe i rattanowe kosze, osłonki na donice, lampy czy plecione siedziska krzeseł świetnie wpiszą się w temat. Ostatnio modne stały się również dekoracje ścienne wykonane z plecionej trawy morskiej. Wieczorem o nadmorski klimat zadbają bambusowe latarenki.

 

dekoracje z plecionek

Aranżacja z oferty Westwing.pl. www.westwing.pl

 

Krajobraz wybrzeża bałtyckiego łączy ciepło z surowością. Dlatego warto wykorzystać te cechy i zestawiać ze sobą różne materiały, np. ciepłe drewno i plecionki z betonem lub stalą. Takie kompozycje świetnie ze sobą harmonizują.

 

dekoracja okien

Rolety z oferty Marcin Dekor. www.marcindekor.pl

 

Dekoracje w nadmorskim klimacie

Stawiamy na prostotę. Zamiast tradycyjnego bukietu kwiatów, wybierzmy dekoracyjne trawy, np. Miskant. Taki bukiet można postawić na stole bądź bezpośrednio na podłodze. Bardzo ładnie zaprezentuje się także w łazience utrzymanej w nadmorskim klimacie, jak ta widoczna na zdjęciu poniżej.

 

łazienka w nadmorskim klimacie

Płytki Opoczno z kolekcji Love You Navy. www.opoczno.pl

 

Do dekoracji warto wykorzystać również muszelki i piórka. Będą przypominały te leżące na plaży. Ciekawą propozycją są także gotowe ozdoby w postaci kwietników, lamp, ozdób na ścianę czy łapaczy snów.

 

nadmorskie klimatu w domu

Realizacja Finchstudio domu we Wrocławiu. Fot. Alexandra Dermont Ayuko Studio. www.finchstudio.pl

 

Akcentów kojarzonych z nadmorskim klimatem nie może także zabraknąć na stole. Miłym dodatkiem będzie zastawa, której kolory będą nawiązywały do morskiej aranżacji w domu. Można pokusić się też na dekorowane naczynia, które kształtem przypominają muszelki czy rybki, jak te z kolekcji Sagaform Seafood, widoczne na zdjęciu poniżej.

 

naczynia rybki

Miseczki na przekąski Seefood z oferty Sagaform. www.czerwonamaszyna.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram