Naturalne drewno w domu

Wyroby z drewna są piękne, trwałe i zdrowe. Nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter, wrażenie przytulności i ciepła. To materiał, który daje nieograniczone możliwości.

Wszystko zaczyna się w lesie. Wśród smukłych, wiekowych drzew. Stoją i szumią. Majestatycznie rozpościerają swoje konary i pną się coraz wyżej w wyścigu o światło i słońce. Budzą respekt, ale w ich towarzystwie niemal od razu poprawia się nasze samopoczucie. Koją nerwy i duszę, odprężają i wyciszają. Mają pozytywny wpływ na stan powietrza.

Drzewa – żywe organizmy

Peter Wohlleben w swojej książce „Sekretne życie drzew” odkrywa przed czytelnikiem wiele nieznanych i wydawałoby się wręcz niewiarygodnych informacji o drzewach – o porozumiewaniu się ze sobą, trosce o swe potomstwo, opiece nad starymi i chorymi roślinami – ale tak jest. Drzewa to żywe organizmy. Dlatego tak dobrze czujemy się w domu, w którym do jego budowy bądź umeblowania wykorzystywane jest drewno. Im go jest więcej, tym lepiej.

 

meble z litego drewna

Konsola Hal wykonana z litego drewna dębowego. www.borcas.eu

 

Drewno w domu

To jeden z najstarszych materiałów wykorzystywanych zarówno do budowy jak i wykańczania domów. Ma nieograniczone możliwości zastosowania. Różnorodność odcieni drewna oraz naturalny, piękny rysunek słojów sprawia, że meble wykonane z drewna są niepowtarzalne. Dzięki nowoczesnym technologiom i modzie na naturalne materiały, przybiera nowe formy i zastosowania.

 

stolik z drewna sosnowego

Stolik kawowy Pine duńskiej marki Normann Copenhagen. Wykonany z drewna sosnowego, pomalowany półprzezroczystą bejcą. www.czerwonamaszyna.pl

 

Szlachetność litego drewna

Meble z litego drewna od dawna są synonimem luksusu, niezwykłej estetyki i wygody. To materiał, który prezentuje się elegancko i szlachetnie, a jednocześnie wprowadza do wnętrza swojski klimat. Dużym atutem jest także ich uniwersalność. Świetnie odnajdą się w każdym wnętrzu. Meble z litego drewna są bardzo trwałe i wytrzymałe. Ich cena jest o wiele wyższa od tych wykonanych z płyt drewnopodobnych, ze sklejki czy fornirowanych drewnem, ale to inwestycja na lata. Dobrze wykonany mebel posłuży nie tylko nam, ale również i dzieciom przez dziesiątki lat.

 

stół dębowy

Dębowy stół Deco z pięknymi, ozdobnie toczonymi nogami. www.miloni.eu

 

Rysunek drewna

Ułożenie słojów jest niepowtarzalne, a w zależności od miejsca cięcia i jego sposobu, rysunek drewna staje się unikatowy. To on sprawia, że meble z drewna są wyjątkowe i niepowtarzalne. Widoczne usłojenie drewna nadaje meblu atrakcyjne wykończenie i nadaje mu charakteru. Zazwyczaj produkty wykonane z litego drewna są zabezpieczane odpowiednimi preparatami, dzięki którym ten rysunek można jeszcze bardziej podkreślić.

 

 

piękne komody

Aranżacja apartamentu na Żoliborzu. projekt Decoroom. www.decoroom.eu

 

W kolorze drewna

Paleta kolorów drewna jest ogromna, od słomkowego i złocistego, odcienie pomarańczy i ochry, aż do nasyconych, głębokich brązów. Każdy gatunek drewna ma bowiem inną barwę. Wszystkie te odcienie brązów, wbrew pozorom nie są zarezerwowane jedynie do wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym, ale odpowiednio zestawione kolorystycznie z pozostałym wyposażeniem pomieszczenia, wspaniale wydobędą piękno aranżacji utrzymanej w każdym stylu.

Jasne, świetliste drewno w połączeniu z pastelowymi kolorami i prostymi, funkcjonalnymi, geometrycznymi formami idealnie zaprezentuje się w mieszkaniach utrzymanych w stylu skandynawskim.

 

jadalnia w drewnie

Aranżacja jadalni z oferty Ikea. www.ikea.pl

 

Bardziej nasycone kolory drewna w towarzystwie czarnego metalu, szkła i betonu świetnie odnajdzie się w styku loftowym.

Meblom wykonanym z naturalnego drewna można także nadać zupełnie inny kolor przy jednoczesnym zachowaniu rysunku usłojenia. Co więcej, stosując odpowiednie preparaty i postępując zgodnie z zaleceniami producenta, kolor ten można zmienić na inny. Trzeba przyznać, że w ten sposób pomalowane meble wyglądają efektownie, a czasami awangardowo lub folkowo. Wszystko zależy od użytych kolorów oraz aranżacji mieszkania.

 

renowacja mebli

Wnętrze wykończone farbami kredowymi Satin Paint z oferty Annie Sloan. www.anniesloan.com.pl

 

Drewno w małych pomieszczeniach

Meble wykonane z naturalnego drewna wcale nie muszą być masywne i ciężkie. Z tego materiału powstaje zarówno wiele pięknych jak i lekkich przedmiotów. Chcąc optycznie powiększyć przestrzeń mieszkania należy stosować sprzęty wykonane z jasnych gatunków tego materiału. Lekkości nadadzą również meble z drewna giętego, choć w tym przypadku najlepiej sprawdza się sklejka.

 

aranżacja małego mieszkania

Jasne kolory drewna optycznie powiększają pomieszczenie. www.agatameble.pl

 

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia M. Ćwikła, serwisy prasowe firm

2 komentarze

IGAreply
Listopad 22, 2023 7:12 pm

Bardzo ciekawy artykuł, meble drewniane to gwarancja ponadczasowości i solidnego wykonania, dlatego warto w nie zainwestować bo to wybór na lata.

adminreply
Listopad 23, 2023 10:51 pm

Bardzo dziękuję za miłe słowa. Zdecydowanie warto zainwestować w meble z naturalnego drewna:)

Dodaj komentarz

Instagram