Odśnieżanie

Czym usuwać zalegający na ścieżkach i podjazdach śnieg? Odśnieżanie to dość żmudny i ciężki obowiązek. Odpowiednie narzędzia z pewnością ułatwią to zadanie. Choć do tej pory zima jest bardzo łaskawa, trzeba być przygotowanym, aby nas nie zaskoczyła.

Krajobraz pokryty świeżym, białym puchem nabiera nowego wymiaru. Postrzegamy go inaczej. Pojawiają się nowe, dominujące obiekty, a to co brzydkie i brudne staje się niewidoczne. Ogarnia nas jasność i czystość. Z kolei rośliny przykryte śnieżną pierzynką lepiej znoszą mróz i zimny wiatr. Szkoda, że i tej zimy pada tak skąpo. Gdy się jednak pojawi, koniecznie trzeba go usuwać ze ścieżek i podjazdów. Dobry sprzęt do odśnieżania to must have każdego właściciela domu.

Aby dobrać odpowiedni sprzęt należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy zastanowić się jaki obszar będziemy odśnieżać? Czy będzie to ścieżka wokół naszego domu czy wokół osiedla? Istotna będzie wielkość, konstrukcja oraz ciężar takiego sprzętu, bowiem wszystko to będzie miało wpływ na nasz komfort w czasie wykonywania pracy.

Niezastąpiona łopata

Do odśnieżania niewielkiej powierzchni, a także schodów idealnie sprawdza się łopata. Jest lekka i poręczna. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jej kształt, wagę, konstrukcję, wielkość, a także tworzywo, z którego narzędzie zostało wykonane. Kształt szufli w postaci łódki oraz uchwyt w kształcie litery D będzie miał pozytywny wpływ na wygodę i wydajność pracy. Wytrzymałość sprzętu z kolei zależy od użytych materiałów i sposobu wykonania narzędzia. Dobra jakość tworzywa, z którego łopata jest wykonana gwarantuje także, że mokry, kleisty śnieg nie będzie do niej przylegał. Szerokie boczne krawędzie łopaty natomiast zapobiegają spadaniu śniegu na boki.

Za pomocą łopaty należy odśnieżać powierzchnię na bieżąco, ponieważ udeptany i zmrożony śnieg będzie bardzo trudno usunąć.

łopata do odśnieżania

Szufla SnowXpertTM marki Fiskars. Głowica szufli wykonana z tworzywa, trzonek lekki, aluminiowy pokryty powłoką PCV. Cena ok. 115 zł. www.fiskars.pl

Gdy nawierzchnię skuje lód

Do usuwania lodu w ogrodzie nie należy używać soli. Owszem, dzięki niej o wiele łatwiej pozbyć się śniegu i lodu (ponieważ sól obniża temperaturę zamarzania wody do ok. -5 C°), ale sól wywiera bardzo niekorzystny wpływ na rośliny. Zmienia odczyn podłoża i uniemożliwia pobieranie korzeniom wody, w wyniku czego rośliny usychają. Mocno udeptany śnieg czy też zmrożoną nawierzchnię można posypać piaskiem bądź oczyścić za pomocą skrobaka. Jest to narzędzie ręczne, o niewielkich rozmiarach, którego część robocza wykonana jest z twardej stali. Takim narzędziem bez problemu można skuć lód na niewielkiej powierzchni.

 

odśnieżanie

Skrobak do usuwania lodu i zmrożonego śniegu z wytrzymałym, wymiennym stalowym ostrzem. Szerokość ostrza 15 cm. Skrobak pasuje do wszystkich trzonków combisystem marki Gardena. 25 lat gwarancji. Cena 51,30 zł. www.gardena.com/pl

Do większych wyzwań

Do oczyszczania ze śniegu większych powierzchni warto zainwestować w odśnieżarkę. Za jej pomocą łatwo i szybko odśnieżymy chodnik, podjazd czy większy plac. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę szerokość roboczą, wydajność, stabilność, rodzaj napędu, układ jezdny, regulację komina, cichą pracę oraz jakość wirników. Wirniki powinny sprawdzać się w trudnych zimowych temperaturach – czyli mieć moc kruszenia zbitego, zmarzniętego śniegu oraz dużą moc wyrzutu śniegu przez komin. Wirniki mogą być gumowe, co zabezpiecza brukowaną nawierzchnię lub metalowe. W większych maszynach stosowany jest układ dwóch współpracujących ze sobą wirników. Pierwszy większy wirnik, pracujący z mniejszą prędkością, kruszy śnieg i przesuwa go do drugiego, który obracając się z dużą prędkością wyrzuca śnieg ciężkie.

Przegląd odśnieżarek w galerii:

  • Odśnieżarka Husqvarna ST 131 do usuwania śniegu z twardych, płaskich i wąskich powierzchni na podjazdach do garażu czy ścieżkach. Przeznaczona do usuwania świeżego śniegu o grubości 5-20 cm. Gumowy wirnik zapewnia optymalną pracę i jest delikatny dla wszelkiego rodzaju twardych powierzchni. Wyposażona w elektryczny rozrusznik, który zapewnia łatwy rozruch w każdych warunkach pogodowych. Cena 2 399 zł. www.husqvarna.com/pl

 

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram