Ogród w lutym

Sekator do cięcia gałęzi hiszpańskiej marki Amig. www.agas.pl

Choć za oknem zimno i wietrznie, w ogrodzie już jest mnóstwo pracy. Czas złapać za sekator i piłę i rozpocząć zimowe przycinanie gałęzi!

W sadzie

W lutym przycinamy drzewa owocowe. To dobry czas na kształtowanie korony oraz cięcia prześwietlające. Usuwamy obumarłe gałązki oraz tzw. „dziki”. Przycinanie należy wykonywać, kiedy rośliny są w czasie pełnego uśpienia. Wtedy z powstałych ran nie będą wypływały soki.

O tej porze roku można również przycinać krzewy kwitnące latem i wczesną jesienią. Takie cięcie pobudzi rośliny do wytworzenia większej ilości pąków kwiatowych.

Pnie drzewek owocowych można również pomalować wapnem. Taki zabieg wykonuje się po to, żeby jasny kolor odbijał przygrzewające coraz mocniej promienie słoneczne i nie obudził rośliny zbyt wcześnie.

Wysiewamy nasiona

To dobry czas na wysiew w cieplarni wczesnych warzyw oraz kwiatów balkonowych takich jak np. żeniszek, begonia trwała, szałwia i petunia.

Przycinamy rośliny kubłowe

Rośliny balkonowe, przechowywane przez zimę, można teraz przyciąć, a jeżeli jest to konieczne to można przesadzić je do świeżej ziemi. Można je już przenieść do pomieszczenie nieco lepiej oświetlonego i cieplejszego, ale temperatura nie powinna w nim przekraczać jeszcze 15 C. Należy również sprawdzić czy rośliny nie zostały zaatakowane przez jakieś szkodniki bądź choroby.

W stawie

Kiedy warstwa lodu na stawie roztaje należy usunąć zgniłe kawałki roślin (to główny wróg ryb i żab). W razie potrzeby można uzupełnić wodę.

Tekst M. Ćwikła, zdjęcie serwis prasowy firmy Agas

Dodaj komentarz

Instagram