Ogród w naczyniu

Ogród w naczyniu to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej uprawy kwiatów w doniczkach. Atrakcyjny wygląd i minimalne nakłady pracy związane z jego pielęgnacją to podstawowe zalety, dzięki którym takie dekoracje zrobiły się szalenie modne.

Potrzeba życia w zgodzie z naturą nigdy nie była jeszcze tak duża jak teraz. Coraz szczelniej zabudowane miasta, postęp cywilizacyjny, godziny spędzane przy komputerach w klimatyzowanych pomieszczeniach biurowców sprawiają, że na przebywanie na łonie natury mamy coraz mniej czasu. Ten brak staramy się zrekompensować sobie zapraszając ją do domu. Ogród w naczyniu w pewnym sensie stanowi jej namiastkę. Tworzy miniaturowy ekosystem.

 

Roślinne kompozycje w szkle. www.szeptylasu.eu

 

Czym jest ogród w naczyniu?

To kompozycja roślin posadzona w jednym naczyniu. Aby nasz domowy las w słoiku dobrze i zdrowo rósł, rośliny powinny zostać dobrane pod względem wymagań siedliskowych. Nie można łączyć np. sukulentów z paprociami, ponieważ ich wymagania są zupełnie inne. Najczęściej pojawiają się trzy rodzaje kompozycji: leśne, mini-dżungle i pustynne.

 

Aranżacja „Stary Las” z figowcem benjamina. Wymiary słoja 54×31 cm, waga ok. 3 kg. Cena 349 zł. www.rootsandmoss.pl

 

Zamknięty czy otwarty?

Rośliny można uprawiać w zamkniętym bądź otwartym naczyniu. W przypadku otwartego, szkło pełni głównie rolę dekoracyjną, a uprawiane w nim rośliny traktujemy tak samo jak wszystkie inne kwiaty doniczkowe. W przypadku naczynia zamkniętego, po pewnym czasie uzyskujemy niemal bezobsługową hodowlę. Rośliny bowiem dostosowują się do warunków panujących w środku i tworzą ekosystem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.

 

Ogród w słoju o kształcie żarówki. Posadzono w nim monsterę, fitonię, bluszcz i mech. Wysokość naczynia 50 cm. @wytwornia.ogrodow_w_szkle

 

Kompozycja Le Courage des Oiseaux, Wysokość naczynia 37 cm, średnica 26 cm, waga ok. 6,7 kg. Cena 149 EUR. www.foretdeverre.fr

 

Zakładamy własny las w słoiku

Przygotowanie roślinnej dekoracji jest bardzo proste. Przede wszystkim potrzebne będzie ładne, przezroczyste szklane naczynie. Jego kształt może być dowolny, ważne jedynie, aby miało dość szeroki otwór, przez który będzie można włożyć do środka rośliny oraz podłoże. Na dno wsypujemy kamyki lub gruboziarnisty żwir, które będą stanowiły warstwę drenującą. Warto dodać też drobne kawałki węgla drzewnego – będzie regulował kwasowość, oczyszczał wodę oraz zapobiegnie rozwojowi bakterii i grzybów. Następnie wsypujemy warstwę podłoża. Jego ilość będzie uzależniona od wybranych roślin i wielkości systemu korzeniowego. Wybieramy ziemię przepuszczalną, dostosowaną do gatunków, które będą w niej rosły. Do tak przygotowanego naczynia sadzimy rośliny zgodnie z wcześniej przygotowanym planem.

 

Sukulenty w szkle z oferty bNifty. Średnica 12 cm, wysokość 22,5 cm. Cena 28,99 £. www.bnifty.co.uk

 

Polecane rośliny

Szczególnie polecane są rośliny o niewielkich rozmiarach i skromnych wymaganiach pielęgnacyjnych. Znakomicie nadają się kaktusy i sukulenty (opuncja, lithops, grubosze, haworsja, eszeweria…), skalnica rozłogowa, mchy, paprocie doniczkowe, bluszcz, miniaturowe odmiany storczyków, skrzydłokwiat, rośliny z rodziny ananasowatych czy owadożerne jak np. muchołówki.

 

Mossarium w stylu jungle to dobra alternatywa dla jaśniejszych pomieszczeń. W roli głównej miniaturowe storczyki w otoczeniu roślin tropikalnych. Kompozycje są tak dobrane, aby nawet podczas spoczynku orchidei jakaś roślina kwitła lub stale cieszyła oko kolorowymi liśćmi. www.mossaterra.pl

 

Pielęgnacja

Ogród w naczyniu ma bardzo małe wymagania. W przypadku otwartych pojemników wystarczy standardowe podlewanie i zasilanie roślin, natomiast zamknięty las w słoiku początkowo podlewamy odrobiną wody (raz na ok. dwa tygodnie). Raz w tygodniu lub co dwa tygodnie zraszamy mech, natomiast z czasem, gdy ekosystem zacznie się stabilizować, ilość podlewanej wody zmniejszamy, aż do całkowitego zaprzestania podlewania. Jeżeli ścianki naczynia zaparują, uchylamy pokrywę, aby nadmiar wilgoci odparował.

Naczynie powinno stać z dala od kaloryfera. Nie powinno być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

 

Paprocie i mech to podstawa lasu w słoju. Fot. J. Sroka. www.facebook.com/greenbells

 

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram