Okna w rozmiarze XXL

Wybierając okna przede wszystkim koncentrujemy się na ich właściwościach. Ważnym atutem jest również wygląd. Czy warto stosować okna w rozmiarze XXL? Jakie są ich wady i zalety?

Duże przeszklenia zapewniają znakomite doświetlenie pomieszczeń i pozwalają otworzyć wnętrze domu na taras lub ogród. Zimą znacząco zwiększają dostęp do naturalnego światła, którego tak bardzo potrzebujemy i pomagają wykorzystać ciepło słońca do podtrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Niestety latem, podczas słonecznych gorących dni, przez tego typu przeszklenia (zwłaszcza usytuowane od strony południowej) we wnętrzach mogą panować dotkliwe upały. Dlatego decydując się na okna w rozmiarze XXL,  warto pomyśleć też o żaluzjach lub chociaż zasłonach.

Zdaniem eksperta:

Monika Bronikowska

współzałożycielka i współwłaścicielka HOLA Grupa Projektowa

www.hola-design.pl

W wielu projektach domów powstających w ramach HOLA Grupa Projektowa proponujemy Klientom duże przeszklenia. Dzieje się tak, ponieważ wiemy, że ich posiadanie w przestrzeni życiowej wiąże się z niekwestionowanymi korzyściami. Tam, gdzie metraż jest stosunkowo niewielki, duże okna dają wrażenie większej przestronności. Gdy dom jest malowniczo położony – np. na skraju parku czy lasu – nieskrępowany małymi oknami widok daje możliwość obcowania z naturą i obserwowania zachodzących w niej zmian o każdej porze roku. Przekonaliśmy się o tym, stosując duże przeszklenia w naszej Pasterskiej Chacie, zlokalizowanej nad Jeziorem Czorsztyńskim. Uwielbiamy siadać na wprost dużego przeszklenia w salonie i obserwować widok, który jest niczym ruchomy obraz. Nie doświadczyliśmy tam również problemów z uciekającym ciepłem. Wręcz przeciwnie. Duże przeszklenia, przy ich odpowiednim rozmieszczeniu względem kierunków świata, pomagają w utrzymaniu domu pasywnego, wspierając jego ogrzewanie. Tak więc dementujemy: posiadając solidnie zamontowane przeszklenia w domu, nie musimy bać się utraty ciepła zimą. Możemy zaś zyskać dużo naturalnego światła oraz przyjemną atmosferę. Taki wpływ przeszkleń obserwujemy m.in. w aranżowanym przez nas domu w Warszawie. Tu dużą taflę szkła wprowadziliśmy do wnętrza w postaci przesuwnego okna w głównej sypialni, z której jest wyjście na przestronny taras. Nietypowe wysokie okna mamy także m.in. w wykuszu zaaranżowanym na jadalnię.

Zdjęcia z tej realizacji możecie Państwo zobaczyć w galerii towarzyszącej artykułowi.

  • Zastosowanie przesuwnego okna w sypialni. www.hola-design.pl

Odpowiednia ekspozycja

Okna w rozmiarze XXL wspaniale spełnią swoje zadanie wszędzie tam, gdzie mamy szansę na ładny widok, np. na ogród czy piękny krajobraz otaczający dom. Przeszklona ściana to również świetne rozwiązanie do zastosowania w salonie, z którego jest wyjście na taras. Zimą możemy podziwiać prze okno ogród pokryty warstwą śnieżnego puchu, natomiast latem, po rozsunięciu przeszklenia, salon i taras tworzą jedną przestrzeń. Przyroda niemal wchodzi do domu. Zwykle tego typu okna montowane są na parterze budynku, ale bardzo ciekawie wyglądają również na piętrze bądź w formie całej fasady. Dzięki nim, bryła nawet pokaźnych rozmiarów domu nabiera lekkości.

Galeria zdjęć okien w formacie XXL:

  • Fot. Cero by Solarlux, Producent Solarlux GmbH. www.okna-cero.pl

Dodaj komentarz

Instagram