Paleniska ogrodowe

Póki pogoda dopisuje, w ogrodzie spędzamy jak najwięcej czasu, również po zmierzchu. Wystarczy rozpalić małe ognisko, bądź zaopatrzyć się w paleniska ogrodowe i od razu robi się przyjemnie i ciepło.

Chłód już daje się we znaki. Z nostalgią wspominamy letnie upały, długie wieczory spędzane pod gołym niebem. Nie zasmucajmy się. Przecież jesienią również można w ogrodzie miło spędzić wieczór. Wystarczy zadbać o źródło ciepła.

Kominek w ogrodzie

Dobrym rozwiązaniem jest kominek ogrodowy. Umiejscowiony na tarasie bądź na placyku wypoczynkowym daje upragnione ciepło. Niestety budowa takiego obiektu to spore przedsięwzięcie, nierzadko dość kosztowne. Miejsce oraz wygląd kominka musi zatem zostać dobrze przemyślane. To budowla na lata. Nie można go przecież przenosić z miejsca na miejsce.

Alternatywą dla tradycyjnego kominka są biokominki, które opala się tzw. biopaliwem, na bazie alkoholu etylowego. Paliwo to nie emituje zapachu dymu, a po wypaleniu nie zostaje popiół. Niestety, biopaliwo ma małą moc grzewczą i  nie daje takiego ciepła jak tradycyjny ogień.

 

Biokominek Delta wykonany ze stali malowanej proszkowo. www.kratki.com

Przy ognisku

Najprostszym rozwiązaniem na paleniska ogrodowe jest stałe miejsce na ognisko, ale uwaga! Należy je starannie przygotować. Powinno znaleźć się na uboczu, z dala od drzwi wejściowych do domu i okien, aby dym z ogniska nie wdzierał się do mieszkania. Wokół paleniska natomiast należy zostawić wolne miejsce np. na ławeczki. W najbliższym sąsiedztwie nie powinny rosnąć drzewa, aby gorący płomień i iskry lecące z ognia nie zniszczyły korony drzew, ani nie wznieciły ognia. Koniecznie należy również przygotować miejsce na składowanie drewna na opał. I już możemy poczuć się jak na biwaku.

Paleniska ogrodowe

Dla osób ceniących sobie porządek i wygodę świetnym rozwiązaniem są przenośne paleniska ogrodowe. Wykonane ze stali bądź żeliwa, można postawić w każdym zakątku ogrodu, a po zgaszeniu ognia i wystygnięciu paleniska – schować je w ustronne miejsce. W sprzedaży pojawiło się sporo ciekawych propozycji. Oto kilka z nich.

Galeria zdjęć przedstawiających paleniska ogrodowe:

  • Przenośne palenisko ogrodowe. Pomalowane czarną żaroodporną farbą. Średnica 77 cm, wysokość 55 cm. Waga ok. 13 kg. www.siestagarden.com

Przenośne ogrzewacze 

Bardzo praktyczne w użytkowaniu są ogrzewacze przenośne. W sprzedaży dostępne są modele stojące i wiszące. Można ich używać praktycznie wszędzie i w zależności od potrzeb przenosić bez problemu z miejsca na miejsce. Te z oferty Activejet mają także możliwość regulowania czaszy ogrzewacza pod różnymi kątami. Ogrzewacz gwarantuje czyste ciepło – bez kondensatu, bez zapachu i zupełnie bezgłośnie. Mało tego – ogrzewacz posiada ochronę przed wodą natryskową i bryzgami wody. Urządzenie nie porusza powietrza i kurzu, dzięki czemu jest przystosowane dla alergików. Dzięki niezwykle prostej technologii, promienniki nie wymagają żadnych prac konserwacyjnych, są zupełnie bezobsługowe w użytkowaniu i bardzo trwałe – posłużą około 5000 h. Ciepło z promienników nie „ucieka” w górę, a ogrzewa jedynie osoby oraz przedmioty, które znajdują się w linii prostej od źródła.

 

ogrzewacz ogrodowy

Ogrzewacz ogrodowy z oferty Activejet. www.sferis.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram