Pelargonie w roli głównej

Pelargonie są kolorowe, łatwe w pielęgnacji i obficie kwitną. Z tego względu są idealnymi roślinami do ozdabiania balkonów, parapetów okiennych czy wejścia do domu. Choć traktowane są jako rośliny klasyczne, w zestawieniu z modnymi doniczkami zyskują zaskakująco nowoczesny wygląd.

Pelargonie uprawiano w Europie już w XIX wieku. Ozdabiały tarasy, balkony i okna. Współczesne odmiany pelargonii jedynie w niewielkim stopniu przypominają te stare, klasyczne. Od tego czasu powstało mnóstwo nowych, wspaniałych odmian. Niesamowite bogactwo odcieni, kształtów i rozmiarów sprawia, że nowsze odmiany cieszą się powodzeniem także wśród młodszych miłośników kwiatów. Obecnie, oprócz czerwonych, różowych i białych odmian, dostępne są również m.in. żółte, pomarańczowe, intensywnie różowe i liliowe. Obok standardowych można znaleźć też pelargonie rosnące w formie piramidy, krzewu, topiarów, pnączy oraz w wersji pokojowej.

 

Dekoracje z udziałem pelargonii w galerii:

 

  • Nowoczesne dekoracje z pelargoniami. Fot. Pelargonium for Europe

Atrakcyjne donice

Same kwiaty jednak to nie wszystko. Bardzo ważną rolę pełnią również odpowiednie donice. Efektowna, w ciekawym kolorze, z pewnością będzie nietuzinkową ozdobą każdego tarasu. Zależy jedynie, jaki chcemy uzyskać efekt. W nowoczesnych dekoracjach, świetnie sprawdzą się donice betonowe. W bardziej awangardowych założeniach warto wybrać donice w intensywnych kolorach. Z kolei w ogrodach naturalistycznych ładnie będą wyglądały osłonki wykonane z różnych plecionek.

Dekoracje DIY

Zawsze mile widziane są dekoracje DIY. Takie najbardziej cieszą oko właściciela. Upcykling to również dobry sposób na przekształcenie starych rzeczy w nowe. Przedmioty samodzielnie wykonane często wyglądają o wiele ciekawiej niż artykuły ogrodowe zakupione w sklepie. W przypadku większych dekoracji sprawdza się jednak zasada „mniej znaczy więcej”. Często pojedynczy element dekoracji umieszczony we właściwym miejscu w ogrodzie skupia na sobie całą uwagę.

Tekst M. Ćwikła, źródło Pelargonium for Europe

Dodaj komentarz

Instagram