Pielęgnacja trawnika latem

Każdy ogrodnik marzy o pięknym trawniku. Co robić, aby wyglądał jak wspaniały, zielony dywan? Trzeba o niego dbać – tylko wtedy będzie ozdobą i wspaniałym tłem dla innych roślin.

Lato to bardzo trudny okres dla trawnika. Wysokie temperatury, mocne nasłonecznienie, walka z innymi roślinami o byt. Wbrew pozorom, trawnik wcale nie jest tak łatwy w uprawie jak nam się wydaje. Wręcz przeciwnie – jest bardzo wymagający.

Koszenie

Poprzez koszenie oddziałujemy nie tylko na wzrost, ale także na krzewienie się trawy. Koszenie sprzyja zdrowotności i odporności na choroby i szkodniki. Zwiększa również intensywność zieleni.

Należy pamiętać, że częste i niskie koszenie powoduje spłycenie systemu korzeniowego do ok. 10 cm. Dlatego latem, podczas upałów lepiej nie kosić trawnika zbyt krótko. Zabieg wykonujemy co ok. 10 dni.

 

Kosiarka akumulatorowa LC 247iX przeznaczona do koszenia trawników o średniej wielkości. Lekka kompozytowa obudowa ułatwia manewrowanie, a intuicyjna klawiatura zawiera wszystkie elementy sterujące, aby ułatwić obsługę. www.husqvarna.com/pl

 

Podlewanie trawnika

Latem niezbędne jest podlewanie trawnika. Najlepiej wykonywać ten zabieg wieczorem, w nocy lub nad ranem, aby rośliny zdążyły się napoić przed nadejściem upału, a woda nie zdążyła wyparować. Przy podlewaniu należy wyznawać zasadę, że lepiej nawadniać trawnik rzadziej i obficiej niż częściej a słabiej. Zbyt małe nawilgocenie podłoża nie zaspokoi w pełni zapotrzebowania roślin na wodę, a zwiększy ich wrażliwość na suszę. Groźne jest również nadmierne podlewanie, szczególnie na glebach zwięzłych, ilastych i gliniastych. Takie gleby gromadzą dużo wody. Powietrze będące w ziemi może zostać wyparte i rośliny mogą zacząć gnić.

 

Zraszacz dookolny Vario Comfort Gardena do równomiernego podlewania ogrodu. Maksymalny obszar nawadniania 225 mkw., maksymalny zasięg 8,5 m. umożliwia 7-stopniowe ustawianie sektorów zraszania w zakresie 90°-360° w odstępach co 45°. www.gardena.com.pl

 

Nawożenie trawnika

Trawy, jak inne rośliny, mineralne składniki niezbędne do życia pobierają z gleby. Wykorzystują one składniki pokarmowe znajdujące się płytko pod powierzchnią gleby, do głębokości ok. 30 cm, a jeżeli trawnik jest często koszony – do 20 cm cm (czyli w warstwie, w której znajduje się ok. 90% korzeni). Na ogół, ilość składników pokarmowych w glebie nie jest wystarczająca. Dotyczy to przede wszystkim trawników, które są intensywnie użytkowane. Dzieje się tak dlatego, ponieważ składniki te są szybko pobierane przez rośliny, a także wypłukiwane do głębszych warstw gleby w czasie opadów czy podlewania. Najłatwiej wypłukiwany jest azot, a następnie potas. Dlatego, aby uzyskać piękną i zwartą darń, niezbędne jest systematyczne nawożenie trawnika. W sprzedaży są dostępne gotowe odżywki. Aby rozsiać je równomiernie na całą powierzchnię trawnika, warto użyć rozsiewacza.

 

Nawóz Bezpieczny Trawnik marki Target. www.leroymerlin.pl

Zwalczanie chwastów

Pielęgnacja trawnika to również jego odchwaszczanie. Czym są chwasty i które rośliny do nich zaliczyć? To gatunki roślin niepożądanych ze względów estetycznych i funkcjonalnych, które zaczynają pojawiać się pomiędzy trawą. Należy je usuwać. Większość z nich bardzo szybko się rozprzestrzenia i jeśli im pozwolimy, mogą skutecznie zająć trawnik. Dzieje się tak dlatego, ponieważ rośliny te mają ogromne zdolności przystosowawcze do zmieniających się warunków, dużą ilość zawiązywanych nasion i ogromną żywotność – mogą owocować nawet kilkanaście razy w okresie wegetacji. Wystarczy przez jakiś czas nie podlewać trawnika, bądź go przelewać, zbyt rzadko go kosić bądź zbyt nisko. Chwasty mogą być też już w glebie, na której zakładamy trawnik. Zachwaszczone trawniki to prawdziwa zmora.

Chwasty można usuwać chemicznie poprzez stosowanie środków ochrony nieszczących rośliny dwuliścienne lub mechanicznie, co jest zdrowsze dla nas i podłoża, ale może być bardziej uciążliwe i czasochłonne.

 

Wyrywacz do chwastów model Xact. www.fiskars.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram