Porządkami jesień się zaczyna
W jesiennych miesiącach, gdy liście pięknie mienią się wszystkim odcieniami żółci i czerwieni wokół domu jest nadal mnóstwo do zrobienia. Zwłaszcza, gdy nasze cztery ściany dopiero powstają, lub też trwa właśnie remont. Trzeba też powoli myśleć o przygotowaniu posesji i naszego dobytku do zimy. Budowa domu i aranżacja jego otoczenia czy zakup auta to poważne inwestycje. Kluczem do zachowania długo pięknego wyglądu oraz, co za tym idzie, wartości naszego majątku jest odpowiednia dbałość. Urządzeniem, które w tym pomoże jest bez wątpienia myjka ciśnieniowa. Pozwoli ona oczyścić bardzo wiele różnego rodzaju powierzchni i przedmiotów, które będą cieszyć nasze oko swoim pięknym wyglądem. Na co warto zwrócić uwagę wybierając takie urządzenie i jak prawidłowo nim pracować? W Kärcher możemy poszczycić się wieloma latami doświadczenia w tej materii. Warto zapoznać się z naszymi sugestiami przed wyborem urządzenia, by najlepiej nam ono służyło. Warto też poznać zalety odkurzaczy uniwersalnych WD, które doskonale sprawdza się do prac wokół domu, w garażu, warsztacie majsterkowicza etc.
Kluczowe parametry, czyli jak wybrać myjkę?
Przy wyborze urządzenia wysokociśnieniowego należy kierować się przede wszystkim parametrami technicznymi urządzenia. Dwa podstawowe to ciśnienie robocze (bar) oraz wydatek pompy (tłoczenie wody – l/h). Ciśnienie robocze to parametr określający siłę z jaką woda wypłukuje brud z czyszczonych powierzchni (zbyt duże ciśnienie może uszkodzić czyszczoną powierzchnię). Natomiast drugi parametr (wydatek tłoczenia wody) określa efektywność spłukiwania brudu usuniętego przez strumień wysokociśnieniowy z czyszczonej powierzchni. Większy wydatek wody oznacza bardziej efektywne mycie.
Warto z pewnością postawić na nową linię urządzeń Full Control marki Kärcher. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w urządzeniach tych mamy na pistolecie piktogramy, które pokażą nam jakie ciśnienie zostało wybrane i do jakich zastosowań jest ono odpowiednie. Dzięki temu unikniemy ryzyka uszkodzenia czyszczonej powierzchni zbyt wysokim ciśnieniem wody.
Parametry techniczne nie są jedynym wskaźnikiem ułatwiającym optymalny wybór urządzenia. Dla zapewnienia pełni zadowolenia z zakupu sprzętu czyszczącego warto wziąć pod uwagę standardowe wyposażenie, które nabywa się jednocześnie z urządzeniem, a także możliwe wyposażenie dodatkowe, które znacząco zwiększa liczbę zastosowań urządzenia Kärcher.
Dokonując wyboru urządzenia, każdy użytkownik powinien zadać sobie następujące pytania:
1. Do jakich prac urządzenie wysokociśnieniowe będzie wykorzystywane?
2. Gdzie będzie stosowane?
3. Jakiej intensywności zabrudzeń czyszczonych obiektów możemy oczekiwać?
4. Jak często trzeba będzie je usuwać?
Czym ostatecznie powinien kierować się klient indywidulany?
W przypadku okazjonalnego korzystania z urządzeń wysokociśnieniowych, czyszczenia niewielkich obiektów: narzędzi, roweru czy do typowego mycia samochodu osobowego, odpowiednim rozwiązaniem jest zastosowanie modelu w klasie wydajności od K2 do K4. Urządzenie takie pracuje z ciśnieniem roboczym do 120 bar i z wydatkiem tłoczenia do 400 l/h. Ze względu na sporadyczne użytkowanie zakup myjki o wyższych parametrach, a co za tym idzie, urządzenia droższego nie jest ekonomicznie uzasadniony. Do weekendowego mycia samochodu (lub kilku samochodów osobowych znajdujących się w gospodarstwie domowym), oraz do czyszczenia większych powierzchni (średniej wielkości podjazdów, tarasów, elewacji czy ogrodzenia), Kärcher poleca urządzenia z ciśnieniem roboczym co najmniej 120 bar (klasa K5 i wyższa). Stosując dodatkowe wyposażenie (przedłużki, szczotki) zminimalizujemy również czas i wysiłek związany z czyszczeniem. Gdy czyścimy regularnie duże, mocno zabrudzone powierzchnie, powinniśmy sięgnąć po urządzenie w klasie wydajności K7 pracujące z ciśnieniem roboczym rzędu 150 bar i maksymalnie dużym wydatkiem tłoczenia. Takie urządzenia nie należą do najtańszych ale też potrzeby użytkownika są niebagatelne. Wybór urządzenia o takich parametrach gwarantuje długi okres jego użytkowania i pełne zadowolenie z czystego otoczenia domu.
Polak mądry przed szkodą, czyli jak uniknąć błędów?
Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi, jak mówi przysłowie, ale jeśli można zawczasu zdobyć potrzebną wiedzę i uniknąć ich to z pewnością warto to zrobić.
Wśród najczęściej popełnianych przez użytkowników myjek ciśnieniowych, błędów są:
po zakończonym czyszczeniu, pozostawienie myjki w garażu z wodą w układzie ciśnieniowym (np. pompie), na okres zimowy. Woda na skutek niskich temperatur zamarza, co prowadzi do uszkodzenia jej wewnętrznych elementów;
po zakończonym użytkowaniu, nie zrzucanie ciśnienia. Urządzenie pozostaje wówczas cały czas pod ciśnieniem i wówczas szybciej się zużywa.
używanie nieodpowiednich środków czyszczących, może powodować uszkodzenia.
stosowanie zbyt krótkiego węża doprowadzającego wodę również może doprowadzić do szybszego zużycia, uszkodzenia ponieważ ciśnienie nie ma gdzie się rozejść po zamknięciu pistoletu. Należy stosować wąż minimum 7,5 metra.
częstym błędem w użytkowaniu jest niestosowanie filtra. Drobiny piasku lub innych materiałów w raz z wodą mogą dostać się pod głowicę pompy myjki, a następnie do zaworów. Nie stosowanie filtrów może doprowadzić do przedwczesnego zużycia wewnętrznych elementów.
Akcesoria do zadań specjalnych, czyli doposaż swoją myjkę
Myjka ciśnieniowa doskonale nadaje się do czyszczenia dużych powierzchni płaskich, i to zarówno poziomych jak i pionowych, takich jak taras, czy brama garażowa. Lepsze rezultaty czyszczenia osiągniesz jednak jeśli wykorzystasz akcesorium do czyszczenia powierzchni płaskich tj. T-Racera. Ciekawym modelem jest T-Racer T 550, który zapewnia wspaniałe efekty czyszczenia bez rozprysków wody. Doskonale nadaje się do czyszczenia dużych powierzchni, takich jak taras czy podjazd. T-Racer T 550 posiada dwie dysze zamontowane na obracającym się śmigle, co zwiększa wydajność czyszczenia aż dziesięciokrotnie. Dysza Power, która także jest dostępna z tym akcesorium sprawia, że sprawnie wyczyścisz wszelkie narożniki a dzięki specjalnemu uchwytowi również pionowe powierzchnie np. bramę garażową, mur czy ogrodzenie. Specjalna kratka ochronna zabezpiecza dysze przed uszkodzeniem np. podczas czyszczenia powierzchni pokrytych żwirem. Płynna regulacja strumienia wody pozwala dostosować jej ciśnienie do rodzaju czyszczonej powierzchni. T-Racer ma również wbudowany dozownik środka czyszczącego z systemem Plug ‘n’ Clean a w wyposażeniu dostępny jest również uniwersalny środek czyszczący w 1l opakowaniu. T-Racer T 550 pasuje do modeli urządzeń wysokociśnieniowych K4 – K7.
Szczotka Power PS 40 to kolejny must have jeśli chodzi o wyposażenie Twojej myjki. Posiadająca trzy dysze ciśnieniowe szczotka pozwala usunąć każdy, nawet ten najbardziej uporczywy, brud z powierzchni takich jak np. schody, taras, czy posadzka w garażu. Szczotkę wyposażono w ściągaczkę ułatwiającą zgarnianie brudnej wody, co znacznie ułatwia pracę. Jej kompaktowe wymiary doskonale się sprawdzają jeśli chodzi o mycie trudno dostępnych miejsc takich jak narożniki czy krawędzie. Mycie odbywa się tu bez rozprysków wody więc nie ma ryzyka, że czyszcząc zachlapiemy naszą elewację.
Kolejnym przydatnym dodatkiem, w który warto wyposażyć swoja myjkę, by cieszyć się pełnią jej możliwości jest WB 150 Szczotka Power. Stanowi ona połączenie przystawki T-Racer ze szczotką. Pozwala czyścić poziome i pionowe powierzchnie płaskie w czasie o ok. 30% krótszym niż za pomocą dyszy wysokociśnieniowej. Rekomendowana jest ona do delikatnych powierzchni, podatnych za zarysowanie. Skutecznie i co ważne bezpiecznie usuwa brud na przykład z karoserii samochodowej. To unikatowe połączenie siły oraz delikatności sprawia, że szczotka ta jest doskonałym rozwiązaniem.
Kärcher posiada w ofercie również szeroką gamę lanc o różnorodnym zastosowaniu. Począwszy od klasycznej lancy Vario-Power, umożliwiającej płynną regulację strumienia wody od niskociśnieniowego do wysokociśnieniowego poprzez przekręcenie lancy, lancy Multi Power, wytwarzającej 5 różnych rodzajów strumienia: punktowego i rotacyjnego, 2 rodzajów strumienia płaskiego oraz niskociśnieniowego do delikatnych powierzchni i nanoszenia środka czyszczącego, aż po lancę do specjalnych zastosowań czy trudno dostępnych miejsc (okien dachowych). Lanca teleskopowa o zasięgu od 1.20 m do 4 m przeznaczona jest do wygodnego czyszczenia miejsc znajdujących się poza zasięgiem tradycyjnych lanc np. wysokich murów czy elewacji zewnętrznej. Pasek na ramię umożliwia komfortowe trzymanie lancy.
Dla każdego właściciela samochodu przydatnym rozwiązaniem jest lanca do czyszczenia podwozi, przeznaczona do usuwania piasku, gliny, błota czy osadów z soli i innych uporczywych zabrudzeń. Lanca wyposażona jest w specjalną dyszę do nanoszenia wosku do pielęgnacji podwozi. Odpowiednia do czyszczenia wszystkich pojazdów o wysokości podwozia od 11 do 38 cm.
Idealnym uzupełnieniem urządzenia wysokociśnieniowego jest również zestaw do czyszczenia rur i rynien PC 20. Nadaje się ona także do udrażniania odpływów, spustów i zablokowanych toalet.
Na szczególna uwagę każdego posiadacza urządzenia wysokociśnieniowego zasługuje zestaw do piaskowania na mokro. Piaskowanie jest jedną z skuteczniejszych metod czyszczenia mechanicznego powierzchni. Przy użyciu urządzenia ciśnieniowego i zestawu składającego się ze specjalnej lancy do piaskowania przymocowanej do pistoletu i węża dostarczającego ścierniwa do samej lancy, można usunąć w łatwy sposób z czyszczonej powierzchni (kostki brukowej, cegły, stali, drewna czy betonu) rdzę, stare powłoki farby czy lakieru.
Ścierniwo (Kärcher oferuje ścierniwo o grubości ziaren od 0,2 do 0,8 mm) dobiera się w zależności od trudności związanych z usunięciem zalegającej powłoki rdzy, lakieru czy farby jak również od rodzaju czyszczonej powierzchni. Inaczej usuwa się resztki farby i lakierów z powierzchni drewnianej, stalowej, ceglanej czy brukowanej. W przypadku usuwania lakierów czy też powłok malarskich, efekty piaskowania podobne są do szlifowania nawet w trudnodostępnych rogach, zakamarkach czy też zakrzywieniach. Czyszczona powierzchnia jest równiejsza i uzyskuje wymaganą do ponownego malowania czy tez lakierowania szorstkość.
Full Control – pełna kontrola
Podczas remontu i prac budowlanych, do utrzymania porządku sprawdzi się doskonale myjka ciśnieniowa. Z jej pomocą wyczyścisz wszelkiego rodzaju narzędzia i maszyny, elewację, taras i chodniki wokół domu i wiele innych. K 7 Full Control do wydajne, mocne urządzenie wyposażone w chłodzony wodą silnik. Wydajność powierzchniowa tego urządzenia wynosi około 60 m2 na godzinę. Pistolet ciśnieniowy Full Control pozwala na precyzyjne dobranie ciśnienia wody do czyszczonej powierzchni. Dzięki temu nigdy nie uszkodzisz wrażliwych powierzchni. Wyświetlacz LED umieszczony na pistolecie ciśnieniowym informuje o tym jakie ciśnienie zostało wybrane i do jakich powierzchni jest ono odpowiednie. Urządzenie jest także bardzo wygodne w użyciu. Pistolet spryskujący Full Control i lanca wysokociśnieniowa mogą być bezpiecznie przechowywane na urządzeniu. Również dozowanie środka czyszczącego jest niezwykle proste i intuicyjne, można to zrobić za pomocą regulacji na samym pistolecie. System Plug ’n’ Clean umożliwia podawanie chemii bezpośrednio z opakowania oraz łatwą wymianę środków podczas pracy.
WD– pogromca brudu
Pył i gruz to codzienność podczas remontu. Zwykły odkurzacz nie ma z takimi zabrudzeniami szans dlatego warto zaopatrzyć się w wytrzymały odkurzacz WD 6 P Premium. Dzięki na nowo zaprojektowanemu silnikowi, konstrukcji i akcesoriom odkurzacz charakteryzuje się wysoką siłą ssania. Bogate wyposażenie standardowe gwarantuje szeroki zakres zastosowań. W tym modelu płaski filtr falisty jest mocowany w specjalnej kasecie. Jest to innowacyjna i opatentowana przez Kärcher technologia szybkiego i łatwego wyjmowania filtra bez kontaktu z brudem: wystarczy wysunąć kasetę z filtrem i wyjąć ją. Odkurzacz jest wyposażony w półautomatyczny system oczyszczania filtra. Po trzykrotnym naciśnięciu przycisku strumień zwrotnego powietrza przedmuchuje filtr przywracając maszynie pełną siłę ssania. W standardzie urządzenie posiada 30 litrowy zbiornik na zanieczyszczenia wykonany ze stali szlachetnej i wąż ssący o długości 2,2 m. Zbiornik można łatwo opróżnić dzięki praktycznemu uchwytowi 3 w 1 oraz spustowi wody. Ssawki, rury i wąż ssący, dzięki praktycznym uchwytom można przechowywać na obudowie odkurzacza.
Źródło: Kärcher