Przesadzanie roślin doniczkowych

Wczesna wiosna to idealny czas na przesadzanie roślin doniczkowych. Po zimowym okresie spoczynku, również domowe kwiaty oczekują od nas poprawy warunków. Przesadzamy jednak tylko te rośliny, które tego wymagają.

Nie ma sztywnej reguły, że rośliny doniczkowe mają być przesadzane każdej wiosny. Robimy to tylko wtedy, gdy taki zabieg jest potrzebny. Gdy jednak mamy ochotę na niewielkie odświeżenie wnętrza, np. wymianę donic na nowe, wystarczy niektórym roślinom zafundować dekoracyjne osłonki na doniczki i gotowe! Kiedy natomiast zabieg przesadzania jest konieczny?

 

Dekoracyjne osłonki na doniczki z najnowszej oferty home & you. www.home-you.com

 

Kiedy roślina wymaga przesadzenia

Rośliny przesadzamy do nowej doniczki, gdy w starej brakuje już miejsca na rozrastające się korzenie. Można to zauważyć gołym okiem lub delikatnie wyciągając bryłę korzeniową z doniczki. Jeżeli korzenie tworzą zbitą masę i nie ma już między nimi ziemi bądź jest jej bardzo mało, jest zbita, zaskorupiała i ma zmieniony kolor na szary to już najwyższy czas na przesadzenie rośliny. Oznaką może być również zahamowany wzrost czy słabsze kwitnienie.

 

Pamiętaj, aby podczas tego zabiegu użyć takiego podłoża, jakie preferuje przesadzany gatunek rośliny. Na zdjęciu osłonki i akcesoria z oferty Ikea. www.ikea.pl

 

Wybór odpowiedniej donicy

Przede wszystkie należy zwrócić uwagę na wielkość. Nowa donica powinna być większa od starej o ok. 2 cm, a większa (u starszych roślin) o ok. 4 cm. Sprawdzonym materiałem jest ceramika. Jest porowata, przepuszcza niewielką ilość wody, składników pokarmowych i tlenu. Roślina oddycha w takiej doniczce. Jednak z czasem mogą się na niej pojawiać wykwity wapniowe i solne, które zatykają pory i wyglądają nieestetycznie. Na doniczce z plastiku nie pojawią się takie ozdoby, ale należy uważać z nadmiernym podlewaniem roślin, ponieważ jest to materiał nieprzepuszczalny (za wyjątkiem otworków w dnie). Poza tym jest mało atrakcyjny. W obu przypadkach pomocne mogą okazać się dekoracyjne osłonki na doniczki. Ich oferta jest bardzo bogata. Mogą być wykonane z różnorodnych materiałów (przepuszczalnych i nieprzepuszczalnych). W przypadku materiałów przepuszczających wodę, dekoracyjne słonki na doniczki mają wbudowane w środku podstawki lub są wyłożone folią. Ale uwaga! Nie należy sadzić rośliny bezpośrednio do osłonki, ponieważ nadmiar wody nie będzie miał gdzie odpłynąć. Do osłonki wstawiamy roślinę w doniczce!

Dekoracyjne osłonki na doniczki – galeria zdjęć:

 

  • Doniczki i osłonki z oferty marki Bloomingville. www.sfmeble.pl

Jak przesadzić roślinę?

Samo przesadzanie roślin doniczkowych nie jest trudne. Dzień wcześniej roślinę należy obficie podlać, aby podłoże dobrze namokło.

Stół na którym będziemy pracować warto przykryć folią, aby go nie zabrudzić. Do nowej doniczki sypiemy na dno keramzyt lub żwirek, który będzie stanowił warstwę drenażu. Dzięki niemu nadmiar wody będzie wypływał z doniczki i korzenie będą miały dostęp do tlenu. Następnie obok ustawiamy roślinę w starej donicy. Wyjmujemy ją i sprawdzamy czy bryła korzeniowa jest zdrowa. Jeżeli widać gnijące korzenie bądź suche to bezwzględnie należy je usunąć. Skracamy również zbyt długie korzenie. W nowym naczyniu roślina nie może być posadzona głębiej niż w starym, dlatego należy najpierw sprawdzić jak głęboko będzie roślina w nowej doniczce. Następnie na keramzyt sypiemy odpowiednią warstwę ziemi i dopiero wstawiamy roślinę. Boki uzupełniamy świeżą ziemią. Na koniec roślinę podlewamy.

 

Osłonki na doniczki z oferty Leroy Merlin. www.leroymerlin.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram