Letnie przycinanie roślin

Przycinanie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych roślin. Dzięki niemu mogą zdrowo rosnąć, ładnie się zagęszczać i dawać duże plony.

Czy cięcie letnie jest zdrowe dla roślin, czy rany zdążą się zagoić przed nadejściem mrozów? Tak, jeżeli wykonamy ten zabieg na czas. Początek września to już najwyższy czas na letnie przycinanie roślin.

Przycinanie drzew owocowych

Warunkiem udanej uprawy drzew owocowych jest ich prawidłowe przycinanie. Jeżeli nie będziemy wykonywali tego zabiegu, plony będą mniejsze, a owoce drobne. Korona drzewa stanie się nieregularna i będzie gęsta w górnej części, przez co światło będzie słabiej dochodziło do jej wnętrza i owoce będą dojrzewały wolniej. Drzewo łatwiej będzie zapadało również na różne choroby. Późnym latem prześwietlamy koronę. Usuwamy przede wszystkim pędy zagęszczające i zacieniające koronę oraz gałęzie chore, połamane i wilki. W ten sposób poprawiamy zdrowotność drzewa – korona jest lepiej doświetlona i przewietrzona, a owoce lepiej wybarwione i mają więcej cukrów. Drzewa owocowe możemy przycinać natychmiast po zbiorze owoców, ale nie później niż w połowie września. Po tym czasie nie wykonujemy już tego zabiegu, ponieważ rany mogłyby nie zdążyć zagoić się przed nadejściem mrozów i drzewa zostałyby narażone na przemarznięcie. Zabieg dotyczy przede wszystkim wiśni, czereśni i brzoskwiń. Tych drzew nie przycinamy wiosną ze względu na duże ryzyko porażenia chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. Latem natomiast powietrze jest bardziej suche niż wiosną, a proces zabliźniania ran po cięciu znacznie szybszy. Poza tym niektóre zarodniki grzybów zakaźnych nie są już wytwarzane o tej porze roku. Do wykonania tego zabiegu potrzebne są odpowiednie i ostre narzędzia, aby miejsce cięcia było równe. Wtedy nie będzie się sączyła żywica. Należy jednak pamiętać, że każdą większą ranę należy zabezpieczyć odpowiednią maścią ogrodniczą, aby do jej wnętrza nie mogły przeniknąć grzyby ani szkodniki.

 

  • Piła do cięcia drzew z oferty Leroy Merlin. www.leroymerlin.pl

Dodaj komentarz

Instagram