Przydatne akcesoria do pracy przy komputerze

Praca z domu dla wielu osób jest normą. Największą zaletą home office jest wygoda oraz oszczędność czasu na dojazd do biura. Wyzwaniem jednak staje się dobra organizacja czasu pracy i samego miejsca. W jakie akcesoria do pracy przy komputerze warto się zaopatrzyć?

 

Miejsce do pracy w domu musi być wygodne i ergonomiczne. Nie sposób na co dzień pracować przy stole w kuchni, na kanapie czy przy stoliku kawowym. Należy zaadoptować pewną przestrzeń, nawet niewielką, która posłuży do pracy. Pozwoli skupić się i wyłączyć z życia codziennego. Aranżując takie miejsce, przede wszystkim trzeba mieć na uwadze względy zdrowotne. Bardzo ważne jest odpowiednie krzesło. Musi być komfortowe i ergonomiczne, z możliwością regulacji wysokości siedzenia, oparcia, podłokietników. Takie miejsce musi być też dobrze oświetlone. Na biurku nie może zabraknąć lampki dającej jasne światło. Monitor komputera natomiast powinien znajdować się na wysokości wzroku, a klawiatura i mysz muszą być łatwo dostępne przy jednoczesnym zachowaniu naturalnej postawy ciała. Od jakiegoś czasu mam przyjemność testowania podstawki pod monitor oraz podkładki pod mysz Leitz Ergo WOW. Jak się sprawdziły te akcesoria do pracy przy komputerze?

Podstawka pod monitor

Monitor na biurku powinien znajdować się na wysokości wzroku. Schylanie głowy podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze lub unoszenie jej jest niezdrowe i męczące. Może powodować bóle pleców lub głowy. Wcześniej wielokrotnie doświadczałam tego.

Stawiając monitor na podstawce, podnosimy go na wysokość oczu. Ta z oferty Leitz Ergo WOW jest dwustronna. Dzięki temu monitor można ustawić na wysokości 55 lub 70 mm (obracając podstawkę). Różnica może wydawać się niewielka, ale w praktyce jest bardzo duża. Zapewnia komfort dla szyi i skłania do przyjmowania prawidłowej postawy, co bardzo wpływa na poprawę samopoczucia. Tego typu akcesoria do pracy przy komputerze są naprawdę bardzo przydatne i obecnie nie wyobrażam sobie bez niej pracy.

 

 

Atrakcyjne wzornictwo

Podstawka wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego w kolorze białym. Moja ma dekoracyjny czarny pasek, ale w sprzedaży są także modele z dekorem w kolorze różowym, zielonym i niebieskim. Charakteryzuje ją eleganckie, proste i przemyślane wzornictwo.

Ma stabilną konstrukcję z szeroką (na 209 mm) półką na monitor. Dzięki temu z powodzeniem można postawić na niej także większy monitor lub komputer PC all-in-one z ekranami o przekątnej do 27” . Przestrzeń pod spodem podstawki natomiast można wykorzystać do przechowywania klawiatury, co ułatwia uporządkowanie miejsca pracy. Jej gładka powierzchnia jest łatwa do utrzymania w czystości.

 

 

Podkładka pod mysz

Z uwagi na wykonywany przeze mnie zawód, każdego dnia przy komputerze spędzam bardzo dużo czasu, a ciągłe ruszanie myszką komputerową powoduje, że po skończonej pracy odczuwam ból nadgarstka i przedramion. Korzystam z myszy laserowej, dlatego trzymam ją bezpośrednio na biurku. Moją uwagę zwróciła podkładka pod mysz z regulowaną podpórką pod nadgarstek. Jak zapewnia producent, ta podkładka zapewnia najlepszą w swojej klasie kontrolę podczas operowania zarówno myszą optyczną, jak i laserową. Faktycznie, operowanie myszką odbywa się bez zarzutu.

 

 

Najciekawszym jednak rozwiązaniem tej podkładki jest ruchoma podpórka pod nadgarstek. Klawiatura i mysz powinny być na tej samej wysokości co nadgarstki i przedramiona, aby można było utrzymać ramiona w kształcie litery L, a nadgarstek – w linii prostej.

 

 

I tu przychodzi z pomocą właśnie ta podpórka. Odciąża ona nadgarstek podczas pracy. Korzystając z niej minimalizujemy wystąpienie cieśni nadgarstka i łokcia tenisisty – schorzeń coraz częściej dotykających pracowników biurowych. Podpórka jest również dwustronna. W zależności od potrzeby można zmienić jej wysokość (13 lub 20 mm). Wystarczy obrócić podpórkę.

 

 

Podsumowanie

Oba te akcesoria do pracy przy komputerze spełniają swoje zadanie. Dzięki nim pracuje mi się wygodnie i nie odczuwam dolegliwości związanych z kręgami szyjnymi, kręgosłupem, nie boli mnie nadgarstek. Co ważne, rzadziej miewam bóle głowy. Podstawka pod monitor zajmuje niewiele miejsca i po skończonej pracy mogę schować pod nią klawiaturę. Wygląda elegancko i ładnie prezentuje się na biurku. To samo dotyczy podkładki pod mysz. Cechuje ją proste, minimalistyczne wzornictwo. Z obu produktów jestem bardzo zadowolona.

 

 

Więcej informacji na temat tego produktu znajdziecie na www.leitz.com/pl

Tekst i zdjęcia M. Ćwikła

Dodaj komentarz

Instagram