Przygotuj taras na jesień

Jesienno-zimowa pogoda jest wyjątkowo zmienna i kapryśna. Niskie temperatury, silny wiatr oraz opady atmosferyczne mogą niekorzystnie wpływać na stan pozostawionych na dworze mebli, a także naruszać strukturę posadzki, w szczególności na niczym nieosłoniętych powierzchniach. Dlatego bez względu na to, z jakiego materiału został wykonany taras, konieczne jest jego odpowiednie zabezpieczenie.

Zanim wygodnie rozsiądziemy się w ulubionym fotelu przy kominku, z kubkiem gorącego napoju w rękach, warto zaplanować, jak przygotujemy taras na nadejście zimy. Przez okres wakacyjny z pewnością był to jeden z najchętniej odwiedzanych punktów w domu. Jednak, aby zachować go w jak najlepszej kondycji i znacznie ułatwić sobie przeprowadzenie wiosennych porządków, konieczne jest podjęcie kilku niezbędnych kroków.

Przechowywanie mebli

Na pierwszy ogień idą meble ogrodowe i dekoracje. Jeśli taras nie jest niczym zabudowany, powinniśmy przenieść je w suche miejsce i osłonić tkaniną, tak aby nie uległy zniszczeniu i zabrudzeniom. W przypadku, gdy nie możemy sobie pozwolić na ich przechowywanie w domu ze względu na ograniczoną przestrzeń, dobrym pomysłem będzie osłonięcie ich folią i ułożenie w wewnętrznym rogu tarasu. Wyjątkiem są jedynie drewniane elementy, które pracują i muszą oddychać, dlatego nie można zostawić ich w foliowym futerale.

 

 

Czyszczenie i przechowywanie grilla

Nadchodząca jesień oznacza również koniec sezonu grillowego. Przed schowaniem grilla musimy jednak pamiętać, o jego dokładnym umyciu. W tym celu warto użyć profesjonalnego środka CLEAN CZYSTY GRILL marki JURGA, który zmiękczy przypalone resztki, dzięki czemu unikniemy zbędnego szorowania. Następnie można pokryć wnętrze urządzenia olejem spożywczym, aby zapobiec rdzewieniu. Po takim przygotowaniu nadchodzi czas, aby zadbać o odpowiednie przechowywanie grilla – w oryginalnym opakowaniu lub pokrowcu, a także suchym, zacienionym i w miarę ciepłym miejscu.

 

 

Czyszczenie podłogi

Po uporządkowaniu wszystkich sprzętów możemy zająć się najbardziej narażoną na zniszczenia częścią tarasu – podłogą. Rozpoczynamy od dokładnego oczyszczania powierzchni z kurzu, brudu oraz liści i gałęzi. W tym celu używamy miotły z twardym włosiem, a zakamarki czyścimy za pomocą dmuchawy do liści i myjki ciśnieniowej. W przypadku cięższych zabrudzeń na powierzchniach mineralnych tj. rdzawe i tłuste plamy, naloty z kamienia wodnego czy wykwity, warto sięgnąć po profesjonalne środki czyszczące np. CLEANER HD marki JURGA. Preparat zawiera w swoim składzie odplamiacz, dlatego używając go, możemy wyczyścić powierzchnię szybko i skutecznie, przywracając jej jednocześnie naturalną strukturę i kolor.

Impregnacja tarasu

Ostatnim krokiem jest impregnacja. To konieczny zabieg, jeśli chcemy zapobiec wnikaniu wody w głąb posadzki i jej zamarzaniu w szczelinach. Firmy zajmujące się chemią budowlaną, w tym marka JURGA, mają w swojej ofercie szeroką gamę preparatów ochronnych, dobieranych w zależności od rodzaju materiału, z którego zbudowany jest taras. Co więcej, duża część produktów dodatkowo zabezpiecza powierzchnię przed powstawaniem wykwitów, zapobiega rozwojowi mchów i porostów, a także ułatwia jej czyszczenie i pielęgnację w przyszłości.

 

 

Z uwagi na różnorodność powierzchni poddawanych impregnacji należy sprawdzić, w jaki sposób powinno się zabezpieczać dany materiał. W przypadku płyt betonowych bądź ozdobnych warto użyć środka PROTECT PV, a dodatkowo sprawdzić stan izolacji przeciwwilgociowej. Dla właścicieli tarasów wykonanych z gresu lub kamieni naturalnych oprócz impregnatu do danego rodzaju powierzchni poleca się również zastosowanie impregnatu do fug, dzięki któremu można znacznie wydłużyć ich żywotność. Z kolei posiadając taras drewniany, powinniśmy pomalować go preparatem chroniącym przed wilgocią i grzybem, a następnie przeprowadzić olejowanie, aby na długo zachować naturalny kolor i strukturę materiału.
Jak widać, choć sposobów wykonania tarasu jest wiele, z odpowiednią wiedzą i profesjonalnymi środkami można sprawić, że każdego roku będzie zaskakiwać swoim wyglądem i funkcjonalnością.

 

Źródło: Jurga

Dodaj komentarz

Instagram