Przyjazne środowisku
Czy dbamy o naszą planetę? Zwracamy uwagę na jej czystość oraz zasoby naturalne? Czy zastanawiamy się w jakim stanie będzie w przyszłości?
Hałdy śmieci, w tym tworzyw sztucznych, które codziennie wytwarzamy są ogromne. Piętrzą się elektrośmieci, ponieważ coraz częściej urządzeń elektrycznych nie opłaca się reperować (ich naprawa czasami jest jedynie nieco tańsza od zakupu nowego produktu). Woda leje się ciurkiem z kranu, a gdy zrobi się zimno, do atmosfery dostają się pyły zawieszone, CO2 i trujące związki chemiczne, które powstają w wyniku spalania nieodpowiedniego paliwa. A to przecież tylko ślad, który zostawia po sobie społeczeństwo, nie wspominając o całym przemyśle i transporcie. Co więc możemy zrobić dla naszej planety?
Liczy się każdy gest
Liczy się każdy mały krok. Dbałość o środowisko oraz szanowanie i umiejętne korzystanie z zasobów naturalnych powinno być naszym nawykiem, wręcz sposobem życia. Sortujmy śmieci, gaśmy światło po wyjściu z pomieszczenia, dokonujmy świadomych zakupów zamiast ulegać chwili zachwytu nad kolejnym bublem, zastanówmy się czy w każde miejsce musimy koniecznie dojechać samochodem i czy podczas mycia zębów woda musi cały czas lecieć? Niestety, ilość wody pitnej zarówno na świecie jak i w naszym kraju wciąż maleje. Jak podaje fundacja We Are Water (założona przez firmę Roca), ponad 1000 dzieci poniżej 5 roku życia umiera codziennie z powodu chorób układu pokarmowego spowodowanych brakiem dostępu do czystej wody i przestrzegania podstawowych zasad higieny. Dlatego warto wybrać armaturę np. z ogranicznikiem przepływu wody, przyciskiem eko blokady, z termostatem czy baterię automatyczną.
Wybierzmy prysznic zamiast wanny. To nie tylko praktyczne i wygodne urządzenie, ale przede wszystkim oszczędne. Podczas kąpieli pod prysznicem zużywa się o wiele mniej wody niż podczas kąpieli w wannie. To bardzo ważny argument przemawiający na jego korzyść.
W sprzedaży dostępne są także toalety przeznaczone do spłukiwania małą ilością wody. Firma Duravit np., ma w swojej ofercie rozwiązania umożliwiające skuteczne spłukiwanie już przy użyciu 3 oraz 4,5 l wody. Jak zapewnia producent, jest to możliwe dzięki nadaniu misce odpowiedniego kształtu i zastosowaniu otwartego rantu spłukującego umożliwiającego rozchodzenie się wody w postaci poziomego łuku.
A jak sprawa wygląda w przypadku producentów? W jaki sposób firmy mogą przyczynić się do dbania i szanowania naszej planety? Otóż jak się okazuje, zarówno wiele małych firm jak i dużych przedsiębiorstw, ochronę zasobów naturalnych mają wpisaną w filozofię swojej działalności. Oznacza to, że na każdym etapie produkcji, od wyboru materiałów, poprzez metodę produkcji, design, na produkcie finalnym kończąc, uwaga producenta skupiona jest na myśli o środowisku oraz na jego ochronie.
Drugie życie odpadów
W Ikea można kupić fronty szafek kuchennych (Kungsbacka) z drewna poddanego recyklingowi, które zabezpieczone są plastikową folią wyprodukowaną z butelek PET z recyklingu. Wytwarzane są bez dodatku tworzywa na bazie ropy, a jednocześnie nie tracą na jakości, wzornictwie czy cenie.
Duńska firma EGE produkuje wykładziny dywanowe z porzuconych w wodach mórz sieci rybackich. Są one czyszczone i poddawane recyklingowi. W rezultacie powstają bardzo mocne i wytrzymałe włókna. Wykładziny produkowane są na miękkim i elastycznym podłożu, które z kolei powstaje z recyklingu tysięcy butelek PET. Warto również zaznaczyć, że woda, używana w dużych ilościach, podczas procesów technologicznych – np. barwienia przędzy – jest tutaj oczyszczana i ponownie stosowana do kolejnych etapów produkcji. Natomiast nadwyżki energii cieplnej (pozyskiwanej w 100% z morskich turbin wiatrowych) wykorzystywane są do ogrzewania budynków firmy, ale też przekazywane do sieci ciepłowniczej, skąd trafiają do 380 domów jednorodzinnych w gminie.
Nowoczesne wzornictwo o proekologicznym charakterze oferuje również polska marka REC.ON. Produkty upcyklingowe, które firma wytwarza, wykonywane są ręcznie z materiałów pochodzących z recyklingu (zużyte części samochodowe oraz drewno z odzysku). Są to głównie różnego rodzaju lampy, industrialne stoły, krzesła czy wieszaki. Modele oznakowane są jednostkowym numerem seryjnym, bowiem nie ma dwóch całkowicie identycznych modeli – każdy jest oryginalny i wyjątkowy.
Drugie życie ubrań
Ze starych, niepotrzebnych i zniszczonych ubrań również może powstać coś nowego. Marka Fuhrhome tworzy oryginalne produkty nadając drugie życie wyrzuconym surowcom. Założycieli Duńczyka Andersa Fuhra oraz jego przyjaciela Hindusa Nitina dręczyło egoistyczne marnowanie darów natury. Obserwowali jak z fabryk wyrzuca się niewykorzystane surowce zaśmiecające świat. Postanowili z tym walczyć. Stworzyli rewolucyjną koncepcję odnawialnej i zrównoważonej produkcji, która obejmowała nie tylko ochronę środowiska, ale również warunki pracy i uczciwe wynagrodzenie pracowników. Pierwszym produktem, który stworzyli, był puf uszyty ze skórzanych metek z dżinsów. Stał się symbolem filozofii firmy i produkcji mebli z materiałów uzyskanych z recyklingu.
W trosce o lasy
Meble wykonane z naturalnego drewna są piękne, o niepowtarzalnym rysunku usłojenia oraz ciepłe w dotyku. Ale czy wiemy skąd to drewno pochodzi? W przypadku firmy Duravit – tak. Meble tej marki posiadają certyfikat PEFC, co oznacza, że drewno wykorzystywane do ich produkcji pochodzi z lasów zarządzanych zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. O produkcji przyjaznej środowisku świadczą również przyznane certyfikaty EPD oraz Water Label.
Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm