Sadzimy rośliny cebulowe w donicach
Wiosenne kwiaty cebulowe nadają ogrodowi wigoru i rozweselają intensywnymi, żywymi kolorami. Te w donicach nadają szczególnego uroku. Już najwyższy czas, aby je posadzić.
To rośliny, które są najłatwiejsze w uprawie, ale by móc je podziwiać wiosną, już teraz jesienią trzeba je posadzić. Można tworzyć z nich ciekawe kompozycje na rabatach, pod drzewami i wokół krzewów, a nawet na trawniku, ale wyjątkowo pięknie będą wyglądały rośliny cebulowe w donicach.
Dlaczego cebulki warto sadzić w pojemnikach?
Jedną z największych zalet sadzenia cebul w donicach jest mobilność takiej dekoracji. Można ją przestawiać z miejsca na miejsce. Pięknie zaprezentuje się przy wejściu do domu, na tarasie, a nawet na pustej o tej porze roku rabacie. Jest atrakcyjna i mocno rzuca się w oczy. Nie trzeba więc sadzić do gruntu setek cebulek, żeby stworzyć mocny efekt. To również świetna alternatywa, gdy w ogrodzie jest słaba i sucha gleba – rośliny cebulowe w donicach będą miały o wiele lepsze warunki. Poza tym, cebulki w w donicach mamy pod większą kontrolą. Można tworzyć z nich ciekawe, wielobarwne kompozycje. Warto je również sadzić w pojemnikach, gdy w ogrodzie zamieszkuje sporo nornic. Cebulki to ich przysmak.
Jakie rośliny sadzimy jesienią?
Przez cały wrzesień i październik sadzimy rośliny, które powinny się w tym roku jeszcze ukorzenić. Zaliczamy do nich m.in. krokusy, kosaćce niskie, szafirki, narcyzy, czosnki ozdobne. Tulipany natomiast lepiej sadzić nieco później, nawet do listopada.
Nie poleca się natomiast sadzenia jesienią przebiśniegów. Cebulki tych roślin warto posadzić od razu wiosną, po ich przekwitnieniu, gdy mają jeszcze liście, aby cebulki nie wysuszyły się.
Pojemniki do uprawy roślin cebulowych
Do uprawy tego typu roślin nadaje się każdy pojemnik pod warunkiem, że w jego dnie będzie przynajmniej jeden duży otwór lub kilka mniejszych, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpłynąć. W przeciwnym razie cebulki mogą zgnić. Zdecydowanie warto wybrać większe donice niż małe, aby cebulkom stworzyć dobre warunki do wzrostu. Poza tym trzeba mieć na uwadze fakt, że im mniejsza donica, tym ziemia wysycha w niej szybciej.
Rośliny cebulowe w donicach są bardzo atrakcyjne wizualnie, dlatego warto zwrócić większą uwagę do wyglądu pojemnika, w którym będą rosły. Szczególnie efektownie prezentują się w plecionych koszach, donicach ceramicznych, drewnianych, a nawet stalowych. Wybór zależy od preferencji i upodobań oraz stylu, w jakim utrzymany jest ogród. Z kolei kolor pojemnika powinien zostać dobrany do roślin, które będą w nim rosły. Warto tworzyć z nich dekoracje na zasadzie kontrastu.
Na czym polega lazania z cebulek kwiatowych?
W każdej donicy można sadzić po jednych gatunku roślin, np. w jednej będą tulipany, w drugiej hiacynty, a w kolejnej szafirki, ale o wiele ciekawiej zaprezentują się dekoracje złożone z kilku gatunków. W tym celu cebulki sadzi się warstwami, aby uzyskać różnorodną i gęstą kompozycję. Tak posadzone rośliny cebulowe w donicach to właśnie lazania. Dzięki tej technice, dekorację w donicy można podziwiać przez długi czas: niemal od stycznia do maja, w zależności od rodzaju posadzonych cebulek.
Sposób tworzenia lazanii
Na spodzie każdej donicy, w której będą sadzone cebulki, trzeba wyłożyć warstwę drenującą, np. keramzyt, aby woda mogła swobodnie spływać na dno donicy. Następnie wsypujemy warstwę podłoża do ok. 1/3 wysokości donicy.
Kolejny krok to układanie cebul. Wybieramy te, które są duże i będą kwitły najpóźniej, np. tulipany lub czosnki ozdobne. Cebule tych roślin można sadzić na głębokość do 30 cm i w odstępach co ok. 3 cm.
Na nie wsypujemy kolejną warstwę ziemi, by donicę wypełnić do ok. 1/2 wysokości. Teraz czas na ułożenie kolejnych cebul. Tutaj sadzimy nieco mniejsze i wcześniej kwitnące rośliny, np. narcyzy, hiacynty, kosaćce w rozstawie ok. 3-5 cm od siebie.
Przysypujemy je podłożem na wysokość ok. 2/3 donicy i rozkładamy ostatnią warstwę cebulek. Wybieramy te najmniejsze i najwcześniej kwitnące jak. np. krokusy, szafirki czy kosaćce niskie. Warto posadzić ich dużo. Tę warstwę cebulek przykrywamy ok. 5 cm podłoża. Na wierzch wsypujemy żwirek lub można posadzić np. bratki. Dzięki temu kompozycja natychmiast zyska atrakcyjny wygląd. Na koniec należy całość obficie podlać. Donicę z zasadzonymi cebulkami warto trzymać przez zimę w lekko osłoniętym miejscu. Im miejsce będzie cieplejsze, tym cebulki szybciej zakwitną na wiosnę.
Tekst M. Ćwikła, zdjęcia iBulb