Schody w polskich wnętrzach – sprawdź trendy na 2022 rok

Tegoroczne trendy wnętrzarskie zachwycają nieszablonowym podejściem do najbardziej lubianych i znanych stylów. Na salonach pojawia się odświeżone wydanie aranżacji japandii, minimalizm zyskuje industrialny charakter, a klasyka nabiera bardziej wyrafinowanego charakteru. Jak w tym wszystkim prezentują się schody? Zobacz galerię zdjęć i daj się zainspirować.

W tym roku jeszcze bardziej niż wcześniej liczy się zrównoważone podejście do kwestii aranżacyjnych. Najbardziej trendy jest to, co trwałe i ponadczasowe, a nie to, co jest wykładnią chwilowej mody.

Tegoroczne projekty modeli schodów to połączenie nowatorskich form konstrukcyjnych z nowoczesnym designem. To rozwiązania, które wraz z upływem lat nie pozostaną w tyle, ale wręcz przeciwnie, będą dopasowywały się do wciąż ewoluujących trendów aranżacyjnych – mówi Andrzej Zbąski, ekspert z Rintal Polska.

 

Schody Tala z dębowymi stopniami i ścianką ażurową Tube 25. Fot. Rintal Polska

 

Po pierwsze – schody w stylu japandii

Współczesne wnętrza są pełne komfortowych i funkcjonalnych rozwiązań. Nawet nieszablonowe rozwiązania cechuje nie tylko design, ale i wygoda. Świetnym przykładem jest japandii, który w 2022 roku zyskuje jeszcze większy kunszt.

 

Schody Otto Spiral oparte na konstrukcji drewnianej, z dębowymi stopniami i szklaną balustradą. Fot. Rintal Polska

 

We wnętrzu japandii sprawdzą się schody wykonane z naturalnego drewna dębowego. Ich dopełnieniem może być nowoczesna, szklana balustrada, oplatająca schody niczym wstęga. To z jednej strony skandynawska neutralność wyrażona ograniczoną paletą barw, a z drugiej wyrazista forma charakterystyczna dla orientalnej Japonii.

Po drugie – schody w stylu minimalistycznym

Zrównoważone podejście do aranżacji wnętrz wpływa także na popularyzację stylu minimalistycznego. W tym roku zyskuje on jednak wyraźne, industrialne akcepty wyrażone surowym materiałem, monokolorystyką oraz prostą, geometryczną formą.

 

Schody Monolama ze stopniami i podstopniami z mozaiki bukowej w kolorze bielonym oraz balustradą Weld bez wypełnienia. Fot. Rintal Polska

 

W schodach utrzymanych w minimalistycznej aranżacji liczy się nieskomplikowane podejście do efektu wizualnego. Każdy detal jest tu misternie zaprojektowany tak, aby spotęgować wrażenie lekkości konstrukcji. Oszczędna w formie, metalowa balustrada utrzymana w odcieniach szarości, połączona z bielonymi, drewnianymi stopniami to świetne rozwiązanie do tego typu wnętrza.

Po trzecie – schody w stylu modern classic

Modern classic to kolejny trend, który w 2022 roku przeżywa swój renesans. Ten gustowny mariaż tradycji z nutą nowoczesności, idealnie pasuje do współczesnych, klasycznych wnętrz.

 

Schody Bitra z dębowymi stopniami i kutą balustradą. Fot. Rintal Polska

 

Schody w wydaniu modern classic to projekt czerpiący inspirację z tradycyjnych rozwiązań. W tej aranżacji dąży się do podkreślania naturalnego drewna, ale utrzymanego w jasnych barwach, a nie jak wcześniejszych latach – nawiązujących do vintage. To także finezyjność form poprzez zastosowanie charakterystycznych detali i dekorów, takich jak na przykład elementy kute.

Po czwarte – schody w stylu loftowym

W nowoczesnym lofcie znajdziemy wyrafinowane rozwiązania, podkreślające chłodny charakter aranżowanej przestrzeni. Wszystkie elementy techniczne, które zwykle staramy się ukryć (jak na przykład rury czy belki konstrukcyjne), tu są na pierwszym planie.

 

Schody Loft z balustradą Multiblade, ozdobnymi nakładkami konstrukcji ze stali nierdzewnej i dębowymi stopniami. Fot. Rintal Polska

 

W schodach w stylu loftowym liczy się szerokie wykorzystanie metalu. To ten materiał, w połączeniu z ciemnymi barwami, wyznacza unikatowy charakter całej konstrukcji. Stopnie, zwykle drewniane, stanowią jedynie tło stalowej balustrady, która może mieć prosty lub bardziej skomplikowany kształt.

Po piąte – schody w stylu nowoczesnym

W 2022 roku styl nowoczesny przyjmuje nowe oblicze. To z jednej strony minimalizm wyrażony skromną paletą barw, a z drugiej industrializm podkreślony wykorzystaniem elementów metalowych.

 

Schody Neolama 40 z balustradą Weld (wypełnienie z siatki) oraz dębowymi stopniami. Fot. Rintal Polska

 

Schody w stylu nowoczesnym to jasne, monochromatyczne barwy, w tym przede wszystkim biel oraz naturalny odcień drewna. Stylizacja jest raczej chłodna i bazuje na prostych, geometrycznych formach. Zaletą takich schodów jest ich przestrzenny charakter, którego celem jest optyczne powiększenie i rozświetlenie wnętrza.

2022 rok we wnętrzach będzie przybierać różne oblicza, niemniej dominować będzie jeden, wspólny mianownik. To bardziej odpowiedzialne i zrównoważone podejście do kwestii projektowych. – Dziś w domach i mieszkaniach nie ma już miejsca na sztuczne imitacje i niskiej jakości materiały. Wszystko to, co się w nich znajduje, jest bowiem wynikiem racjonalnego, ponadczasowego myślenia, a nie pochodną tego, co jest modne wyłącznie przez chwilę – podsumowuje Andrzej Zbąski.

Źródło: Rintal Polska

Dodaj komentarz

Instagram