Strefa kąpieli w łazience – prysznic

Prysznic jest zdrowy, praktyczny i funkcjonalny. Można wybierać pośród prostych i tanich aż po zaawansowane technologicznie urządzenia szyte na miarę. Nowoczesne prysznice dają nieograniczone możliwości.

W jaki sposób urządzić strefę kąpieli w łazience? Jeżeli tylko dysponujemy odpowiednim miejscem, można zainstalować zarówno wannę jak i kabinę, ale obecnie zdecydowanie częściej wybierany jest prysznic. Nic dziwnego – jego montaż daje zdecydowanie więcej możliwości i zalet niż wanna.

 

strefa prysznica

Aranżacja łazienki ze strefą prysznica. www.villeroy-boch.pl

 

Prysznic jest zdrowy

Kąpiel pod prysznicem działa orzeźwiająco i wzmacniająco (szczególnie ta w letnich bądź zimnych strumieniach). Pobudza krążenie krwi i poprawia odporność. Zimna kąpiel pomaga także pozbyć się toksyn z organizmu! Dzieje się tak, ponieważ podczas zimnej kąpieli następuje poprawa krążenia krwi i limfy. Poprawia się metabolizm, a także przyspiesza oczyszczanie organizmu. Co więcej, dzięki zimnemu prysznicowi zauważalnie poprawia się ukrwienie skóry – jest bardziej jędrna i sprężysta, a pory ulegają zamknięciu. Zimna woda nie pozbawia skóry naturalnych substancji natłuszczających, które są jej potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

Różnorodne rodzaje natrysków montowane w prysznicach dają wiele możliwości i pozwalają na dopasowanie parametrów kąpieli do bieżących potrzeb (rozluźniających, pobudzających, wzmacniających, niwelujących ból zesztywniałych i zmęczonych mięśni…)

 

deszczownica

Armatura podtynkowa z deszczownicą marki Hansgrohe. www.hansgrohe.pl

 

Oszczędność wody

To nie tylko praktyczne i wygodne urządzenie, ale przede wszystkim oszczędne. Podczas kąpieli pod prysznicem zużywa się o wiele mniej wody niż podczas kąpieli w wannie. Przy obecnych cenach energii i wody to bardzo ważny argument przemawiający na jego korzyść. Poza tym wodę musimy oszczędzać i szanować, gdyż tej pitnej na świecie jest zaledwie 1%, a Polska jest jednym z tych krajów europejskich, który posiada najmniejsze zasoby wody pitnej. 

 

czarne baterie prysznicowe

Zestaw prysznicowy Stratos Black w modnym czarnym kolorze. www.ferro.pl

 

Oszczędność miejsca

Prysznic to idealne rozwiązanie do małych łazienek oraz tych mniej ustawnych, w których ustawienie wanny może okazać się problematyczne. Możemy zagospodarować nim wnękę (i zamontować jedynie drzwi) lub róg łazienki. W szczególnie małych pomieszczeniach warto rozważyć całkowite wyeliminowanie brodzika na rzecz montażu w posadzce odpływu liniowego oraz składanych drzwi, które po skończonej kąpieli otwiera się na ścianę. Dzięki temu brodzik znika z oczu. Widoczna jest tylko armatura.

 

drzwi do kabiny prysznicowej

Kabina prysznicowa z serii Fuenta New marki Radaway. www.radaway.pl

 

Dostępna różnorodność wielkości kabin, sposobu otwierania drzwi, formatów brodzików oraz możliwość montażu odpływów liniowych eliminujących brodziki daje nieograniczone możliwości.

 

prysznic Ikea

Aranżacja strefy prysznica z oferty Ikea. www.ikea.pl

 

Kształty i wielkość

Kabinę prysznicową dopasowujemy do potrzeb i możliwości. Najmniejsze dostępne modele mogą mieć 80x80cm. Najczęściej są półokrągłe lub kwadratowe. Niewiele miejsca zajmują też montowane pojedyncze ścianki prysznicowe. Bardzo wygodne w użytkowaniu są modele prostokątne, jednak w tym przypadku, na kabinę trzeba przewidzieć już nieco więcej miejsca. Duża kabina jest przede wszystkim wygodna, ale również bardzo efektownie się prezentuje.

Na strefę prysznica można także wydzielić część łazienki i odgrodzić ją taflą szkła lub ścianką działową.

 

szkło w łazience

Szklana ścianka oddzielająca strefę prysznica. www.saint-gobain-glass.pl

 

Walk-in

Brak drzwi i standardowego brodzika oraz przezroczysta tafla szkła sprawiają, że tego typu kabina mniej rzuca się w oczy i optycznie powiększa pomieszczenie. Dlatego świetnie sprawdzi się w małej łazience. Poza tym, w całym pomieszczeniu utrzymuje się podobna temperatura co w kabinie. Niestety, ze względu na brak drzwi, woda może się rozpryskiwać podczas kąpieli na łazienkę, co w przypadku naprawdę małych pomieszczeń może być uciążliwe. To samo dotyczy unoszącej się pary. Standardowa kabina natomiast stanowi pewnego rodzaju barierę dla rozprzestrzeniającej się pary i zdecydowana jej większość pozostaje w obrębie kabiny.

W dużej łazience, taka kabina tworzy otwarty charakter strefy natryskowej, dzięki czemu wilgoć łatwiej rozchodzi się po całym pomieszczeniu. W takiej łazience, kabina typu walk-in tworzy harmonijną całość zresztą wyposażenia, co tworzy elegancki efekt końcowy. Można też pokusić się o zamontowanie kolorowego profilu, który będzie kontrastował z barwą ścian lub profilu wykonanego z mlecznego szkła, lustra czy dekorowanego printem.

 

odpływy liniowe Geberit

Otwarta przestrzeń kąpieli. odpływ liniowy z oferty marki Geberit. www.geberit.pl

 

Z brodzikiem czy bez

Wysokie brodziki odeszły już do lamusa. Obecnie modne są coraz niższe. W sprzedaży dostępne są nawet modele zlicowane z podłogą. Dzięki takim rozwiązaniom kabina staje się jeszcze bardziej bezpieczna. To idealne rozwiązanie dla osób starszych, kobiet w ciąży, dzieci czy osób niepełnosprawnych. Zazwyczaj każdy brodzik dostępny jest w kilku formatach, aby móc dopasować go do własnych potrzeb. Niektóre można także przycinać.

 

płaskie brodziki

Brodzik Ultraflat marki Ideal Standard. www.idealstandard.pl

 

Odpływ liniowy

To wbudowana w podłogę rynienka przykryta maskownicą znajdującą się na poziomie posadzki. Podczas kąpieli woda leci do rynienki, a następnie kierowana jest do odpływu. Jedynym widocznym elementem całego systemu jest maskownica. Takie rozwiązanie zapewnia wygodę i bezpieczeństwo. Pozwala na wyeliminowanie brodzika, dzięki czemu kąpiel odbywa się z poziomu posadzki – bez zbędnych barier architektonicznych. Rozwiązanie to polecane jest szczególnie osobom starszym o mniejszej sprawności ruchowej oraz do kąpania dzieci.

 

odpływ liniowy Viega

Odpływ liniowy z oferty Viega. www.viega.pl

 

Armatura

Armaturę do łazienki zawsze kupujemy z tej samej serii, a więc, jeżeli zdecydujemy się na konkretny model baterii do umywalki, zestaw pod prysznic powinien być z tej samej serii. Zazwyczaj producenci oferują po kilka rodzajów armatury w ramach jednej linii. Do wyboru mamy standardowe zestawy prysznicowe jak i deszczownice. Producenci oferują też przeróżne modele kaskadowych wylewek, a także dysz masujących, dzięki czemu armatura może wyglądać efektownie i jednocześnie pełnić funkcje relaksacyjne.

 

baterie termostatyczne

Zestaw prysznicowy z baterią termostatyczną Kludi. www.kludi.pl

 

W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach świetnie sprawdzą się baterie podtynkowe – tu widoczne są jedynie wylewka i pokrętła do regulowania przepływu wody. Elementy mieszające wodę do wymaganej temperatury i kierujące ją dalej do deszczownicy lub wylewki prysznicowej są umieszczone w puszce pod tynkiem. Można pokusić się też o model z dyszami masującymi lub wybrać kabinę parową i cieszyć się leczniczymi właściwościami kąpieli w domowym zaciszu.

 

Armatura podtynkowa

Armatura podtynkowa Ardesia. www.f-design.pl

 

Bezpieczeństwo

Prysznic musi być bezpieczny. Możliwość ustawienia stałej temperatury kąpieli jest szczególnie ważne, gdy z prysznica korzystają dzieci. Wybór baterii z termostatem będzie strzałem w dziesiątkę. Jego podstawową zaletą jest możliwość ustawienia konkretnej temperatury wody
i utrzymania jej na żądanym poziomie. Dodatkowo, uchwyt regulacji temperatury wyposażony jest w blokadę przy 38°C (niektóre modele przy 40°C), przekroczenie temperatury jest możliwe dopiero po wciśnięciu przycisku blokady.

Przyda się również bateria z ruchomą wylewką, aby móc ją zamontować niżej, bądź skierować strumień wody bezpośrednio na myte dziecko.

 

bateria termostatyczna

Zestaw prysznicowy z baterią termostatyczną Oras. www.oras.pl

Wodoodporne akcesoria i meble

W łazience panuje duża wilgotność. Im mniejsze pomieszczenie, tym zwiększa się ona szczególnie podczas kąpieli. Dlatego w strefie prysznica oraz jej bezpośrednim sąsiedztwie (a w przypadku małych łazienek dotyczy to całego pomieszczenia) mogą znajdować się jedynie akcesoria i meble, które są wodoodporne. W przeciwnym razie w dość krótkim czasie ulegną zniszczeniu. 

 

modna łazienka

Zestaw łazienkowy Azzura. www.castorama.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram