Świąteczny stół

Obrus już wykrochmalony? Zastawa przygotowana? Koniecznie zadbaj również o elegancką oprawę, aby świąteczny stół prezentował się wyjątkowo.

W Święta najważniejsza jest bliskość tych, których kochamy. Sprawia, że czas spędzony przy wspólnym stole jest wypełniony radością i miłością. To sekret magii Bożego Narodzenia. Dlatego przygotowując świąteczny stół, zwracamy uwagę na każdy szczegół. Kładziemy elegancki, wykrochmalony obrus, sięgamy po rodową porcelanę, ustawiamy subtelne dekoracje. Jakie kolory i style będą dominowały w tym roku?

W bieli

Biały obrus i również biała porcelana z ewentualnie delikatnymi zdobieniami to kwintesencja klasycznej elegancji. Na środku wystarczy ustawić niewielki stroik lub wazon z gałązkami jodły. Aby w takiej stylistyce nakrycie nie zlewało się z tłem, architekt wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z pracowni MGN radzi, by podłożyć pod talerze podkładki w wybranym kolorze i dobrać do nich odcieniem serwetki. Dekoracji na stole nie może być za dużo. Musi przecież pozostać miejsce na potrawy, na które czekamy cały rok. Jeśli stół jest duży, można też przywiesić do lampy wieniec przybrany ozdobami choinkowymi.

Aranżacja świątecznego stołu z oferty Ikea. www.ikea.com/pl

W ciemnych tonacjach

A może w tym roku pokusić się na aranżację w ciemnych tonacjach? Grafitowa, prosta zastawa, ustawiona na gładkim, szarym lnianym obrusie. Do tego dekoracje z mchu i szyszek – darów lasu oraz oczywiście świece. Prosto, skromnie, a zarazem elegancko. Taka aranżacja nada świątecznemu posiłkowi tajemniczości i magii. Sprzyja zadumie i refleksji. Skupiamy się na wyśmienitych i wypracowanych potrawach, rozmowie z bliskimi.

Aranżacja świątecznego stołu z najnowszej kolekcji Westwing. www.westwing.pl

 

W tak ciemnym otoczeniu wyjątkowo pięknie prezentują się kryształy, a także koronki i hafty. Rozjaśnią ciemną aranżację, dodadzą jej blasku i wykwintności.

Tegoroczna paleta barw proponowana przez Annie Sloan. www.anniesloan.com

 

Do surowego wystroju w ciemnych tonacjach, świetnie pasują złote dodatki. “Złota stylizacja świątecznego stołu i wnętrza rozświetli pomieszczenie ciepłym blaskiem. Złoto to jednak kolor, który należy stosować z wyczuciem i rozwagą – zbyt duża ilość może stworzyć efekt kiczu. Warto więc postawić na kilka drobnych, złotych elementów – może być to np. gustowny świecznik, który przy wigilijnej kolacji da nam piękne i ciepłe światło. Złoty kolor można wprowadzić także za pośrednictwem niewielkich, praktycznych elementów, które z pewnością przydadzą się podczas rodzinnej kolacji m.in. serwetek” – mówi stylistka marki Dekoria, Renata Mikuś. Eliminacja kolorów ze świątecznego stołu wcale nie musi oznaczać monotonii: różnorodne printy, m.in. na obrusie, dodadzą dekoracji nieco dynamiczności. Tego typu ozdoby sprawdzą się w minimalistycznych oraz nowoczesnych wnętrzach. Świetnie pasują też do surowego stylu industrialnego – złoto doda mu blasku oraz ciepła, a czerń elegancji.

Aranżacja świątecznego stołu według Dekorii. www.dekoria.pl

W stylu glamour

Cieszmy się i radujmy. Chrystus się urodził. Światło rozjaśnia salon, jest gwarno i wesoło. Na suto zastawionym stole pysznią się kryształy i wytworna, ozdobna porcelana. Eleganckie świeczniki przykuwają uwagę, a odbijający się w pięknym, ciętym szkle blask świec rozświetla całość. Bogactwo wyszukanych dekoracji dopełnia aranżację stołu. Ciekawym akcentem będzie zastąpienie standardowego obrusu udrapowaną serwetą, którą rozłożymy tylko na środku stołu, natomiast pod talerzami położymy podkładki.

Jedna z wielu proponowanych w tym roku aranżacji home&you. www.home-you.com

Z domieszką folkloru

Boże Narodzenie to czas wielkiej radości i dobrej nowiny. Dopisują dobre humory, śpiewamy kolędy. Radość możemy okazać również poprzez piękną, kolorową zastawę. Wykonane i malowane ręcznie naczynia, nietuzinkowe świeczniki i inne dekoracje przygotowane przez rodzimych rzemieślników, czynią z zastawy małe dzieła sztuki. Do takiej zastawy wybieramy proste, ludowe dekoracje.

Ręcznie wykonane i malowane naczynia manufaktury w Bolesławcu. www.polish-pottery.com.pl

Kwiaty w roli głównej

Na świątecznym stole nie może zabraknąć naturalnych roślin. Głównie wybieramy gałązki drzew iglastych oraz poinsecje. Ich wspaniałe przylistki w kształcie gwiazdy, komponują się idealnie z Bożym Narodzeniem i dlatego od lat królują na świątecznych stołach. Poza tym swoją popularność zawdzięczają wszechstronnemu zastosowaniu. Są dostępne w różnych barwach, kształtach, rozmiarach i to sprawia, że można je łączyć z dowolnymi stylami. Pięknie wyglądają w prostych doniczkach, zachwycają bogato przystrojone i urzekają jako kwiat cięty w bukiecie. Te ostatnie, utrzymują świeżość do dwóch tygodni, jeżeli końce łodyg zostaną zabezpieczone bezpośrednio po przycięciu. W tym celu koniec łodygi należy włożyć na parę sekund do wody o temperaturze około 60 stopni a następnie zanurzyć w zimnej wodzie i wstawić do czystej wody.

Aranżacja z udziałem poinsecji. Fot. “Stars for Europe”

 

Bardzo ciekawą, a jednocześnie rzadko spotykaną rośliną dodawaną do świątecznych bukietów jest bawełna. Główki kwiatów tej rośliny sprawiają wrażenie, jakby zostały obsypane śnieżnym puchem. Tworzą bardzo oryginalny element dekoracyjny.

Aranżacja świątecznego stołu z oferty Miloo Home. www.miloohome.pl

Tekst. M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram