Artykuł sponsorowany

Szybki lifting kuchni przed świętami. Co jesteś w stanie zrobić w weekend?

Do świąt został niecały miesiąc, nie ma więc już czasu na kucie kafelków czy nowe meble. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, by twoja kuchnia była jak nowa i zachwycała odświeżonym wizerunkiem.

Chcesz, aby w te święta Twoja kuchnia prezentowała się elegancko i zrobiła wrażenie na gościach? Nie musisz robić kosztownego, generalnego remontu. Jest wiele sposobów by odświeżyć jej wygląd. Wystarczy szybki lifting kuchni, który zrobisz nawet weekend, a efekt będzie zdumiewający!

 

Szybka metamorfoza kuchni

Szybka metamorfoza kuchni

 

Odgracanie kuchni

Przedświąteczną metamorfozę kuchni zacznij od porządków. Usuń z blatów wszelkie niepotrzebne akcesoria i dekoracje, które nadają wnętrzu smutnego wyglądu oraz wprowadzają nieład. Zajrzyj do szafek i szuflad. Na pewno znajdziesz w nich jakieś wybrakowane, obtłuczone naczynia, stare zniszczone kubki, które nie były używane od lat, pokrywki bez pary, nadmiar plasikowych pojemników. Przyda się też przegląd przypraw i produktów spożywczych. Usuń te przeterminowane, a pozostałe umieść w jednakowych pojemnikach i opisz je. Dotyczy to również lodówki. Przechowując żywność w ujednoliconych pojemnikach łatwiej utrzymać porządek. Z kolei drobne akcesoria kuchenne umieść w szufladach w specjalnych bambusowych pojemnikach z przegródkami.

 

przechowywanie w kuchni

Wkłady do szuflad oraz różnego rodzaju pojemniki ułatwiają utrzymanie porządku.

 

Gruntowne sprzątanie

Zanim rozpoczniesz szybki lifting kuchni, umyj ją dokładnie. Czasami nawet wystarczy gruntowne sprzątanie, aby kuchnia nabrała nowego blasku. Umyj dokładnie meble. Podczas codziennego gotowania osadza się na nich para wodna i tłuszcz, do którego z kolei lepi się kurz. Do ich mycia użyj skutecznego detergentu np. odtłuszczacza kuchennego, który jest przystosowany tego rodzaju zabrudzeń. Umyj całe AGD, a szczególnie piekarnik – zarówno z zewnątrz jak i w środku. Będzie wyglądał jak nowy! Z kolei do czyszczenia zlewozmywaka przyda się preparat nie tylko odtłuszczający ale także odwapniający. Nie zapomnij o glazurze. Jej też przyda się czyszczenie np. myjką parową.

 

myjka parowa

Mycie gładkich powierzchni za pomocą myjki parowej to szybki i skuteczny sposób.

 

Malowanie

Za pomocą kolorów w bardzo szybki i niedrogi sposób można przeprowadzić metamorfozę kuchni, a także każdego innego pomieszczenia. Kolory przyciągają uwagę i dzięki nim pomieszczenie może nabrać zupełnie nowego charakteru. Wystarczy pomalować ściany. Chcesz zmienić kolor płytek? Nic prostszego jak je pomalować. W ten sam sposób można zmienić kolor frontów mebli, a nawet całych szafek. Pamiętaj jednak, aby wcześniej je odpowiednio przygotować. Powierzchnia musi być czysta i odtłuszczona. Przyda się też lekkie zeszlifowanie, aby farba lepiej się trzymała. Do renowacji frontów użyj dedykowanej farby do materiału z którego są wykonane. Do drewnianych świetnie sprawdzi się JegerReno Color. Pamiętaj też, aby przed malowaniem zabezpieczyć taśmą malarską sąsiadujące elementy, które nie powinny zostać pokryte farbą.

 

farba do drewna

Farba kazeinowa do malowania drewnianych mebli.

 

Wymiana frontów i/lub uchwytów

W przypadku bardzo zniszczonych frontów, warto zastanowić się nad ich wymianą. Z pewnością ta opcja będzie dużo droższa od przemalowania, ale w niektórych przypadkach może okazać się konieczna. Sama wymiana takich frontów nie jest czasochłonna. Dobrym pomysłem na szybki lifting kuchni przed świętami jest też wymiana uchwytów. Ta drobna i wydawałoby się niepozorna zmiana ma dość duży wpływ na odbiór wizualny mebli.

 

szybki lifting kuchni

Szybki lifting kuchni przed świętami

 

Renowacja drewnianego blatu

Blat kuchenny na co dzień jest mocno eksploatowany. Musi być trwały i dobrej jakości, aby mógł służyć latami. Drewniane blaty kuchenne są piękne i unikatowe, ale niestety źle znoszą wysokie temperatury, działanie środków czystości czy kontakt z ostrymi akcesoriami. Ich odporność na działanie wody zależy od rodzaju użytego drewna do ich wytworzenia. Są też drogie. Dlatego, gdy taki blat się zniszczy, warto go odnowić. Najprostszym sposobem jest olejowanie. Najpierw zeszlifuj powierzchnię i odpyl ją, a następnie wetrzyj specjalny olej do blatów z drewna. Olejowanie należy systematycznie powtarzać (nawet do 3 razy w roku). Taki sposób renowacji doskonale odświeży twój blat oraz podkreśli rysunek drewna. Na drewniany blat kuchenny można też położyć warstwę lakieru. Przed jego nałożeniem przygotuj drewno jak w przypadku olejowania, a następnie pokryj powierzchnię lakierem, przestrzegając instrukcji producenta. Natomiast do jego czyszczenia używaj specjalnego mydła do powierzchni olejowanych.

Nowe dodatki

Na zakończenie szybkiej metamorfozy kuchni wybierz nowe dodatki, które nadadzą wnętrzu stylu i ocieplą je. To może być stojak na twoje ulubione kubki do herbaty, stojak na papier ręcznikowy, koszyk na owoce i warzywa czy chociażby ociekacz na zmywak kuchenny. Przydadzą się także nowe, ujednolicone haczyki na ściereczki kuchenne.

 

Nowe dodatki i akcesoria dodadzą kuchni stylu.

 

Oświetlenie

Dobre oświetlenie odgrywa w kuchni bardzo ważną rolę. Szczególnie to przy blacie kuchennym powinno dawać jasne i dość intensywne światło, aby podczas przygotowywania posiłków ciąg roboczy był dobrze oświetlony. Do tego celu świetnie sprawdzą się listwy LED. Są energooszczędne, a dają intensywne światło. Dobrym pomysłem jest również wymiana lampy wiszącej. Nowy, efektowny model będzie stanowił wisienkę na torcie w Twojej starej nowej kuchni.

 

oświetlenie do kuchni

Dobór odpowiedniego oświetlenia jest bardzo ważny.

Więcej inspiracji i informacji na leroymerlin.pl

Dodaj komentarz

Instagram