Trawnik na błysk – 5 kluczowych narzędzi do jego pielęgnacji

Właściciele działek czy przydomowych ogródków wiedzą, że piękny trawnik wymaga stałej pielęgnacji i to przez cały wiosenno-letni sezon. A do tego potrzebny jest odpowiedni sprzęt, bez którego trudno nam będzie osiągnąć wymarzony efekt. Zadbany trawnik to wizytówka każdego ogródka, dlatego warto o niego zadbać.

Trawnik to przede wszystkim doskonała przestrzeń do zabawy i odpoczynku dla całej rodziny. Przebywanie na nim sprawia nam wyjątkową przyjemność, szczególnie gdy jest zadbany. A to wymaga działania i to od początku sezonu. Pielęgnacja trawnika może być prawdziwą przyjemnością jeśli dobierzemy odpowiednie narzędzia, a wśród nich jest kilka kluczowych produktów, w które warto się zaopatrzyć.

 

Po pierwsze – grabie 

Pierwszym zabiegiem, jaki należy wykonać na trawniku, jest porządne grabienie. Usuniemy w ten sposób tak zwany filc, który ogranicza wzrost murawy. Przy zaniedbanym trawniku może on mieć grubość nawet kilku centymetrów, a to mocno ogranicza przedostanie się wody do korzeni. Dlatego grabie to podstawa. Na rynku dostępne są specjalne grabie do trawnika, jak np. grabie XactTML, z szeroką głowicą. Dzięki aluminiowemu trzonkowi o specjalnym profilu narzędzie jest wyjątkowo lekkie i komfortowe w użyciu.

 

 

Po drugie – kosiarka

Wśród kluczowych czynności pielęgnacyjnych nie może zabraknąć koszenia trawnika. Są różne opinie dotyczące częstotliwości koszenia murawy – średnio w sezonie czynność tą wykonuje się raz na tydzień. Chociaż są takie momenty jak – wiosna, kiedy wzrost trawy jest tak duży, że kosi się ją zdecydowanie częściej. To samo dotyczy ciepłych, letnich, wilgotnych dni. Natomiast
w przypadku chłodu i braku deszczu sytuacja jest odwrotna. Zatem bez kosiarki nie uda nam się uzyskać pięknego efektu w postaci zielonego dywanu w naszym ogrodzie. Jeśli posiadamy mały, przydomowy trawnik wówczas warto rozważyć zakup ręcznej kosiarki bębnowej, którą uważa się za najbardziej ekologiczną, jak również efektywną w przypadku małych powierzchni. Dzięki tego typu kosiarkom zapomnimy o uciążliwym hałasie i szkodliwych spalinach, gdyż urządzenia te nie potrzebują ani prądu ani benzyny. Ich dużą zaletą, oprócz cichej pracy i braku szkodliwych spalin, są również niskie koszty zakupu i eksploatacji. Dzięki takiej kosiarce poprawimy również swoją kondycję, gdyż jest ona napędzana wyłącznie siłą mięśni. Przykładem są kosiarki bębnowe StaySharpTM marki Fiskars, które ścinają trawę specjalnymi ostrzami w sposób podobny do cięcia nożycami. Zostały wyposażone w rączki z regulacją wysokości oraz miękkim uchwytem. Specjalny system StaySharpTM redukuje siłę niezbędną do prowadzenia kosiarki. Ostrza nie stykają się i nie klinczują, co dodatkowo zapewnia im długotrwałą wydajność bez potrzeby częstego ostrzenia. Unikalny mechanizm wyrzutu ściętej trawy do przodu i dodatkowo mocowany pojemnik w modelu  StaySharpTMMax ułatwiają sprzątanie ściętej trawy. Model StaySharpTMMax ma dwa razy większą moc w porównaniu do tradycyjnych kosiarek bębnowych. Jest również o 60 proc. łatwiejszy do prowadzenia i tnie trawę w zakresie od 2 cm do 10 cm.

 

Po trzecie – wyrywacz do chwastów

Nic tak nie razi naszego oka, gdy patrzymy na trawnik, jak chwasty, a wśród nich najpopularniejszy mniszek lekarski. To roślina, która sama się wysiewa i robi to bardzo skutecznie, zaburzając idealny wygląd murawy. Są jednak sposoby na jego skuteczne usunięcie – z pomocą przychodzi wyrywacz do chwastów. Możemy wybrać model Xact z ergonomicznym uchwytem bardzo dobrze dopasowującym się do dłoni lub model SmartFit, który posiada regulowaną długość trzonka (w zakresie od od 990 mm do 1190 mm), dzięki czemu narzędzie może być używane przez osoby o różnym wzroście. To proste w użyciu i bardzo popularne wśród ogrodników narzędzia. I co najważniejsze – wyrywają chwasty z korzeniami. Pamiętajmy, że dzięki wyrywaczowi możemy skutecznie rozprawić się z chwastem bez konieczności korzystania ze środków chemicznych.

Po czwarte – nożyce do trawy

Nie zapominajmy również o wyrównaniu krawędzi trawnika, które wpływają na efekt końcowy. Dzięki ich odpowiedniemu przycięciu nadamy murawie odpowiedni kształt i elegancki wygląd. W ofercie firmy Fiskars znajduje się kilka modeli nożyc, w tym GS42 Servo-SystemTM. To ergonomiczne nożyce do trawy wyposażone w system Servo, dzięki któremu ostrza nie klinczują się podczas pracy. Dużą zaletą jest głowica obracająca się o 360o, co pozwala na pracę pod dowolnym kątem. Ostrza o długości 14 cm wykonane są ze stali nierdzewnej. Inną propozycją są długie nożyce GS46 Servo-SystemTM, które umożliwiają pracę bez potrzeby schylania się. Pamiętajmy również, że co najmniej raz w roku powinien zostać wyrównany i przycięty skraj trawnika, jak również usunięte lub naprawione uszkodzenia darni.

 

Po piąte – kosz

Po każdej z czynności pielęgnacyjnych pozostają resztki roślin, które należy usunąć z trawnika. Dlatego powinniśmy koniecznie zaopatrzyć się w odpowiedni kosz, który może przydać nam się w różnych sytuacjach w domu i ogrodzie. Takim wielofunkcyjnym produktem jest kosz Ergo Pop-up. Doskonale sprawdzi się zarówno przy zbierania odpadów ogrodowych, jak np. ścięcia trawa, chwasty, liście, jak i w porządkowaniu domu czy garażu. Można w nim bezpiecznie przechowywać i przenosić różne produkty. Został wykonany z materiału odpornego na pleśń i rozdarcia, a specjalne zaczepy umożliwiają jego szybkie złożenie do wysokości 3 cm. Jest dostępny w trzech rozmiarach (73 I, 175 I oraz 219 I).

 

Źródło: Fiskars

Dodaj komentarz

Instagram