Trawy – zielone klejnoty ogrodu

Trawy ozdobne są ładne, modne i z reguły mało wymagające. To rośliny niezwykle uniwersalne dobrze wyglądają w każdym ogrodzie.

Trawami ozdobnymi zaczęto się interesować dopiero w XX wieku. Wcześniej nigdy nie były stosowane w ogrodach. A szkoda. Jest ich tak wiele, tak różnorodnych, że można znaleźć trawy prawie do każdego zakątka ogrodu.

Ach te trawy!

Trawy harmonijnie wpisują się w krajobraz. Wprowadzają do ogrodu uczucie spokoju i ukojenia. Efekt nasilają lekkie podmuchy wiatru – źdźbła traw wprawione w ruch powodują przyjemny, kojący szum. Dlatego warto je sadzić zarówno przy tarasie jak również na osi widokowej z dala od niego. Trawy doskonale prezentują się na rabatach bylinowych, nad brzegami oczek wodnych czy na skarpach, ale również w samodzielnych zestawieniach. Nadają kompozycji lekkości, dlatego warto je zestawiać z roślinami o dużych, grubych liściach czy formowanymi krzewami.

Szczególnie atrakcyjne są gatunki o dużych liściach i okazałych kwiatostanach, które górują nad rabatami, jesienią zaś zachwycają pięknymi, zwiewnymi pióropuszami.

Galeria zdjęć traw ozdobnych

  • Kwiatostany miskanta zimą wyglądają równie efektownie co jesienią.

Wymagania

Uprawa traw nie jest trudna, choć niektóre gatunki są dość wymagające (np. trawa pampasowa). Zazwyczaj trawy o dużych kwiatostanach i kolorowych liściach wymagają stanowiska słonecznego. Z kolei te o soczyście zielonych liściach wolą miejsca cieniste. Większość preferuje gleby średnio wilgotne, zasobne w próchnicę, choć kostrzewy lepiej będą rosły na glebach raczej suchych. Niektóre gatunki są ekspansywne i dość szybko się rozrastają, dlatego takie trawy lepiej sadzić np. wzdłuż chodnika, aby uniemożliwić im rozrastanie się na boki.

Najłatwiej rozmnaża się je przez podział kęp. Należy robić to wiosną. Po wykopaniu przycinamy liście i dzielimy roślinę na niewielkie ukorzenione fragmenty. Sadzimy w nowym miejscu i podlewamy. Dużo traw można również siać.

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia M. Ćwikła oraz serwis prasowy OBI

Dodaj komentarz

Instagram