Wiedeńska plecionka

Wiedeńska plecionka to klasyczny, ponadczasowy wzór, obecny w meblarstwie już od 150 lat. Wciąż jest na topie i niezmiennie zachwyca swoją urodą. W czym tkwi jej fenomen?

Plecionka z rattanu jest trwała, plastyczna i wygodna. Jest również odporna na uszkodzenia mechaniczne. Meble wykonane z tego materiału nadają wnętrzu lekkości. Wnoszą letni, ciepły klimat. Wyjątkowość wiedeńskiej plecionki tkwi w sekrecie jej splotu. Ośmiokątny wzór nadaje wyjątkową trwałość przy jednoczesnym zachowaniu lekkości, przewiewności i łatwości utrzymania w czystości. Jednocześnie jest bardzo elegancki i ponadczasowy, przez co chętnie stosowany jest we wnętrzach urządzonych w różnych stylach. Choć wiedeńska plecionka swoją popularność zdobyła 150 lat temu, dzięki słynnym krzesłom Michaela Thoneta, obecnie jest bardzo modna. Współcześni projektanci tworzą z niej samodzielne produkty jak np. lampy lub łączą z innymi materiałami, dzięki czemu powstają piękne, ponadczasowe komody, toaletki, stoliki, krzesła, a nawet łóżka.

 

wystrój wnętrz inspiracje

Fotel z wiedeńską plecionką z oferty Westwing.pl. www.westwing.pl

 

Nr 14 – najsłynniejsze krzesło

Charakterystyczny splot swoją popularność zawdzięcza wykorzystaniu go przy produkcji krzesła Nr 14 marki Thonet. Jego twórca, Michael Thonet, dążył do tworzenia pierwszego krzesła produkowanego na skalę masową i sprzedawanego za przystępną cenę. Po latach prób, udało się je wykonać i pierwsze krzesło wyszło z jego wiedeńskiego warsztatu w 1859 roku. Wykonane jest z zaledwie 18 elementów (6 elementów drewnianych, 10 śrub i 2 nakrętek). Thonet do perfekcji doprowadził gięcie drewna. Wykonując je z najmniejszej możliwej ilości elementów i standaryzacji pracy, opracował skuteczny model produkcji masowej. Krzesło jest ładne, nowatorskie, wygodne i lekko się je podnosi. Mebel spodobał się zarówno arystokracji jak i osobom uboższym. Krótko po wprowadzeniu go na rynek, bardzo chętnie zaczęto stosować te krzesła w punktach bistro w Wiedniu. To właśnie im zawdzięcza swoją popularną nazwę wiedeńskie kawiarniane krzesło.

urządzanie salonu

Krzesło Nr 14 zaprojektowane przez Michaela Thoneta. www.designaddict.com

Na topie

Obecnie wiedeńska plecionka jest szalenie modna. Prawdziwymi perełkami będą w mieszkaniu stare meble odziedziczone np. po dziadkach. Pięknie odnowione będą przywoływały miłe wspomnienia z dzieciństwa. Po ośmiokątny splot bardzo chętnie sięgają projektanci. Często wykorzystywany jest w nowoczesnych meblach.

Krzesła z oferty Paged Meble. www.paged.pl

 

Udane kompozycje

Wiedeńska plecionka świetnie komponuje się z naturalnymi materiałami, przede wszystkim drewnem, które łączy się z nią w sposób naturalny tworząc duet idealny. Bardzo ładnie wygląda również w połączeniu z kamieniem, a nawet metalem. Przykładem może być krzesło Cesca zaprojektowane przez Marcela Breuera w1928 roku.

 

urządzanie salonu

Krzesła Cesca zaprojektowane przez Marcela Breuera. www.retrochata.pl

 

Plecionka a styl

Wbrew pozorom, wzór ten nie jest zarezerwowany jedynie do klasycznych wnętrz. Świetnie sprawdzi się zarówno w stylu nowoczesnym, glamour czy w rustykalnym, naturalistyczny lub wiejskim. Wystarczy tylko sięgnąć po odpowiednią oprawę i dodatki. Możemy wybrać np. szkło, kamień i surowe wykończenie lub głębokie, nasycone kolory, bogate zdobienia. Z kolei decydując się na kobiecą, romantyczną kompozycję wystarczą dodatki w jasnych, pastelowych kolorach, delikatne wzory w kwiaty, zwiewne tkaniny. Natomiast styl naturalistyczny czy wiejski, jak widać na zdjęciu poniżej, podkreślą dekoracje wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, ceramika czy bawełna.

 

wystrój wnętrz inspiracje

Komoda Fleur z delikatnie bielonego drewna mango. Drzwi wykończone wiedeńską plecionką. www.homecept.pl

 

Oświetlenie

Szczególne miejsce zajmują lampy wykonane z wiedeńskiej plecionki bądź z jej udziałem.

Ciekawą propozycją są lampy Singapour MM zaprojektowane przez Studio Market Set. Połączenie w nich plecionki z lnianą tkaniną daje niesamowity efekt. Lampy wyglądają wyjątkowo lekko, jakby zostały wykonane z papieru. Zastosowane zaś różne kolory tkaniny tworzą ciekawy, delikatny i miły dla oka obraz.

 

urządzanie salonu

Lampy Singapore MM od Market Set. www.nedgis.com

 

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram