Wiosenna pielęgnacja trawnika

O trawnik należy dbać przez cały sezon. Tylko dzięki systematycznej pracy, murawa będzie gęsta, zdrowa i ładna. Bardzo ważną rolę odgrywa wiosenna pielęgnacja trawnika.

Prace przy trawniku należy rozpocząć jak tylko ziemia rozmarznie, zanim murawa rozpocznie wzrost. Oto najważniejsze zabiegi, które należy wykonać podczas wiosennej pielęgnacji trawnika:

Grabienie

Trawnik po zimie nie wygląda najlepiej. Pełno w nim suchych źdźbeł trawy tzw. filcu. Trzeba go usunąć, aby młoda trawa, która już się niebawem pojawi, miała dobry dostęp do światła i powietrza. Na trawniku mogą pojawić się także oznaki pleśni śniegowej. Objawia się ona białym nalotem. Pojawia się najczęściej w tych miejscach, gdzie zimą składowany był śnieg. Dlatego w marcu należy porządnie wygrabić trawnik. To pierwsza i bardzo ważna wiosenna pielęgnacja trawnika.

Do tego celu używamy specjalnych do tego celu plastikowych lub metalowych grabi. Są one bardziej delikatne od tych zwykłych i nie uszkodzą trawnika. Warto zwrócić uwagę na trzonek. Powinien być w miarę gruby. Idealny będzie profilowany – wtedy mniej będą bolały plecy.

 

grabie do trawnika

Grabie do trawnika XactTML z oferty Fiskars. Cena ok. 95 zł. www.fiskars.pl

Aeracja

Ma ona na celu napowietrzenie i rozluźnienie gleby. Dzięki temu zabiegowi trawa pobudzana jest do wzrostu i lepiej się korzeni. Aeracja dostarcza powietrze do głębszych warstw gleby i poprawia również strukturę gleby bezpośrednio pod murawą, przez co woda i nawozy lepiej wnikają w głąb gleby. To z kolei przyczynia się do zwiększenia możliwości regeneracyjnych trawy i trawnik jest gęstszy, równiejszy i bardziej odporny na deptanie.

Zabieg można wykonać za pomocą wideł amerykańskich, szpikulców domowej roboty lub aeratorów. W sprzedaży są dostępne przeróżne urządzenia: ręczne, elektryczne i spalinowe.

 

aerator do trawy

Zestaw napowietrzający, który wraz z walcem do trawy. Cena ok. 90 zł. www.jula.pl

Wertykulacja

Podczas wiosennej pielęgnacji trawnika nie nie można zapomnieć o wertykulacji. To bardzo ważny zabieg, który polega na nacinaniu darni ostrymi nożami. Za pomocą profesjonalnych narzędzi możemy ją naciąć nawet na głębokość 45 mm. Dzięki temu zabiegowi usuwamy z trawy obumarłe części roślin, filc oraz mech. Wertykulację należy przeprowadzić gdy trawnik jest suchy. Bezpośrednio po zabiegu trawnik nie będzie się prezentował zbyt pięknie, ale trawa będzie miała lepszy dostęp do wody, światła i tlenu, a także będzie lepiej się krzewiła. Wertykulacji nie należy przeprowadzać w pierwszym roku po założeniu trawnika, gdyż możemy doprowadzić do jego zniszczenia.

 

wertykulator do trawnika

Wertykulator na kułkach Combisystem. Wykonany z wysokiej jakości stali pokrytej duroplastem i wyposażony w zęby z nierdzewnej stali. Szerokość pracy: 32 cm. www.gardena.pl

 

W sprzedaży dostępne są także urządzenia wielozadaniowe, którymi można wykonać zarówno aerację jak i wertykulację.

Po oczyszczeniu trawnika, można już przeprowadzić jego pierwsze nawożenie. W tym czasie używamy nawozów wieloskładnikowych.

 

wiosenna pielęgnacja trawnika

Wertykulator/areator elektryczny 3×1600 W. o mocy 1600 W. Szerokość robocza 38 cm. Pojemność kosza 48l. Cena 599 zł. www.leroymerlin.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram