Wiosenne porządki na drewnianym tarasie

Dłuższy dzień? Cieplejsza temperatura i rozkwitająca natura? To wiosna! Jest to również znak, aby powoli zacząć przymierzać się do zaplanowania prac konserwacyjnych na tarasie. Od czego zacząć wiosenne porządki na tarasie z drewna? Na to pytanie odpowiada Łukasz Walczak, ekspert firmy JAF Polska – dystrybutora hurtowego drewna i innych materiałów z ponad 70-letnią tradycją.

Przy konserwacji naszego tarasu z drewna pierwszym krokiem jest zabezpieczenie go przed promieniowaniem UV. Jest to spowodowane tym, iż pod wpływem słońca drewno po prostu… szarzeje. Proces ten, nazywany również „patynowaniem”, dotyczy absolutnie każdego gatunku drewna i jest w pełni naturalny, bez negatywnego wpływu na parametry techniczne.

 

 

– Choć srebrna patyna ma wielu fanów, możemy zapobiec szarzeniu wybranego przez nas drewna i raz na rok zabezpieczyć deski. W tym miejscu należy rozróżnić zabezpieczenie drewna oraz zabezpieczenie koloru przed blaknięciem. Są to dwa oddzielne tematy, które można jednak połączyć ze sobą – mówi Łukasz Walczak, ekspert JAF Polska.

Do pracy przystępujemy w suchy dzień, bez silnego słońca i szalejącego wiatru. Optymalnymi warunkami dla tej pracy jest temperatura poniżej 25°C i wilgotność na poziomie 60%. Mile widziany jest również cień, więc lepiej nie czekać do upalnego lata. Jednocześnie przeprowadźmy coroczny przegląd wkrętów, które po zimie mogą być lekko poluzowane, chyba że posiadamy niewidoczny system montażu, na przykład Dila, DielenFix, Clipfix czy Profix 2 – wtedy nie mamy się czym martwić i od razu przechodzimy do usunięcia brudu. – Gwóźdź programu to impregnacja, która zabezpiecza drewno przed gniciem, szarzeniem oraz trudnymi do usunięcia plamami. Zalecamy profesjonalne specyfiki na bazie naturalnych składników, gdyż są bezpieczne dla drewna. – podpowiada ekspert z firmy JAF Polska.

Produkty do idealnej konserwacji

Pierwszym preparatem potrzebnym przy odpowiedniej konserwacji drewnianego tarasu będzie bezpieczny środek do czyszczenia tarasu. Pamiętajmy, aby nie stosować do tego celu uniwersalnych detergentów o powierzchniowo czynnym działaniu. Wchodząc w reakcję — powodują one matowienie i uszkodzenie powłoki, co w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do jej złuszczenia.

– Lepiej nie eksperymentować i wybrać środki stworzone z myślą o pielęgnacji drewna, a nie całego domu. Jak coś jest do wszystkiego, to zwykle jest… no właśnie. Przy pomocy Net-Trol pozbędziemy się szaroburej barwy, zacieków z rdzy i plam po pleśni – bez obaw o drewniane włókna. Środek jest neutralny dla ogrodowej zieleni, więc możemy go śmiało zmyć wodą. – wyjaśnia mówi Łukasz Walczak z firmy JAF.

 

 

Kolejnym krokiem jest wybranie dobrego oleju tarasowego. Będzie on chronić deski od wewnątrz, a od zewnątrz podkreśli strukturę drewna. Jak wyjaśnia ekspert JAF Polska, tutaj doskonałym przykładem będzie olej Saicos, który na bazie naturalnych składników zabezpiecza drewno w porach i pozwala mu oddychać: – Podczas impregnacji powstaje powłoka hydrofobowa, która skutecznie odpycha cząsteczki wody. Natomiast w przypadku desek z gatunków iglastych, nie zabezpiecza przed działaniem drobnoustrojów. Olej posiada szeroką paletę barw, choć występuje też w wersji bezbarwnej. Filtr UV zawarty w kolorowych olejach zabezpiecza przed szarzeniem. Bezbarwny zadba o zdrowie desek, ale nie ochroni ich przed srebrną patyną. Resztki tarasowego oleju możemy sprytnie wykorzystać do odświeżenia mebli ogrodowych.

W momencie, gdy nie jesteśmy w pełni zdecydowani na użycie oleju, w tej kwestii istnieje ochronna bio-alternatywa – lazura olejna Saicos. Posiada w składzie biocydy, dzięki czemu chroni przed zgnilizną, pleśnią, negatywnym działaniem grzybów i alg. Zabezpiecza pory w drewnie (jak olej), a na powierzchni tworzy tak zwany film. To cienka powłoka, która dodatkowo chroni deski i nie wymaga szlifowania w przypadku renowacji tarasu. Wystarczy ją porządnie umyć, zaczekać aż odparuje i możemy nakładać warstwę renowacyjną.

 

 

Dbaj o swoje

Warto pamiętać, że żywotność każdego tarasu zależy w dużym stopniu od nas samych. Prawidłowy montaż, sprzątanie na bieżąco mokrych liści i śniegu, zamiatanie piasku oraz regularne wiosenne porządki to recepta na sukces. Co, gdy dopiero planujemy taras, ale już wiemy, że impregnacja to nie zadanie dla nas?

– Z pomocą przychodzą nowoczesne deski kompozytowe – na przykład marki Gardin. Do wyboru czekają modele Deco, Plus oraz Natur. Te ostatnie rozpoznamy po realistycznej powierzchni 3D — naśladującej naturalne usłojenie. Oczywiście warto przyjrzeć się konstrukcji i składowi samych desek. Wykonane na bazie żywic HDPE, są zazwyczaj bardziej sprężyste i posiadają grubsze ścianki. Dzięki temu mniej „pracują”, są wytrzymalsze na uderzenia oraz niskie temperatury. Plusem HDPE jest też łatwość recyclingu. Taras Gardin możemy wycenić oraz zamówić przez internet i to od razu z opcją montażu. – podpowiada ekspert JAF Polska.

O uroku tarasu z drewna decyduje odpowiednia konserwacja, jak i dobór materiałów oraz sposób montażu. W ofercie firmy JAF Polska można znaleźć szeroki wybór długości i grubości desek tarasowych oraz kompozytowych, dzięki czemu klienci mogą pozwolić sobie na wykończenie zarówno dużych zewnętrznych tarasów, jak i niewielkich podestów czy balkonów, bez dużych strat materiałowych. Do tego można również dobrać gamę produktów do ich konserwacji, które utrzymają piękno naszego tarasu na dłużej.

 

Źródło: JAF

2 komentarze

Elareply
Marzec 30, 2022 10:04 am

O drewniany taras trzeba dbać, aby długo służył. Ja się na tym nie znam, ale za to mam pakiet pielęgnacyjny w parkietlux, bo to oni robili taras, Przyjadą, ogarną, a ja nie muszę się niczym martwić 🙂

Viva Domreply
Marzec 31, 2022 5:15 pm

Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i daje wymierne korzyści.

Dodaj komentarz

Instagram