Wnętrza inspirowane kolorami Toskanii

Smaki, zapachy, piękne krajobrazy i zabytki od stuleci budzą zachwyt. Toskania to miejsce, które oddziałuje na wszystkie zmysły.

Malowniczy krajobraz pełen wzgórz porośniętych winnicami, cyprysowych alei, lawendy i gai oliwnych inspiruje i zachwyca. Czaru dodaje zabytkowa architektura. Pełne uroku średniowieczne miasteczka tworzą sielski klimat. Pamiątki z wakacji w postaci zaczerpniętych charakterystycznych elementów i kolorów tego pięknego regionu można przywieźć do domu. Takie inspiracje z pewnością ocieplą i umilą wystrój mieszkania.

O wnętrzach inspirowanych tymi kolorami najlepiej wie jedna z najbardziej znanych projektantek w Polsce i na świecie, Dorota Koziara, która na co dzień mieszka i tworzy we Włoszech.

Zdaniem eksperta:

Dorota Koziara

facebook dorota koziara studio

Włosi to naród, który zawsze świetnie radził sobie z użyciem kolorów i nie bał się ich zastosowania w żadnej epoce. Tego też nauczyła mnie włoska szkoła projektowania, odwagi w używaniu kolorów.

Właśnie w Toskanii gdzie urodził się Renesans wykorzystywano często kolory pastelowe na ścianach, drzwiach, framugach w oknach i okiennicach, w meblach. Stosuje się je do dziś nadają bardzo elegancki charakter architekturze i wnętrzom. W ogóle we Włoszech w różnych epokach historycznych łączono kolor często pastelowy ze złotem czy srebrem.

viva dom: W jaki sposób kolekcja Cielo e Terra wpisuje się w klimat Toskanii?

Płytki ceramiczne z kolekcji Cielo e Terra. www.tubadzin.pl

Dorota Koziara: Kolekcja Cielo e Terra mojego projektu dla marki Tubądzin, choć inspirowana jest kolorystyką naszego polskiego pejzażu, można powiedzieć, pejzażu Środkowej Europy, znakomicie nadaje się do wnętrz przypominających klimat Toskanii. Cała gama kolorystyczna kolekcji jest stonowana. Z Toskanią wiąże ją wiele; piaskowe kolory, pastelowy róż czy w końcu ciekawe odcienie fioletów nawiązujące do kolorystyki lawendowych pól.

VD: Czym inspirowała się Pani projektując tę kolekcję?

D.K.: Kolekcja Cielo e Terra jest wynikiem długich studiów nad polskim pejzażem. Zrealizowaliśmy wiele zdjęć, które długo studiowaliśmy w moim studio w Mediolanie, powiększając je otrzymaliśmy wypadkowe w pixelach. To właśnie przyczyniło się do stworzenia harmonijnej kolekcji. Natura zawsze była moją wielką inspiracją. Kolekcja Cielo e Terra powstała z zachwytu polskim pejzażem oraz z potrzeby z mojego punktu widzenia poszerzenia oferty firmy Tubądzin o produkty nadające się do przestrzeni publicznych takich jak lotniska, korytarze metra, szpitale, hole hoteli, restauracje, bary. Wchodząc do współpracy z firmami po przestudiowaniu ich sytuacji staram się stworzyć dla każdej z nich oryginalny produkt, taki którym firma może podbijać światowe rynki. Chciałam też, żeby moja kolekcja była jak klocki, których architekci mogą używać, by realizować własne wizje.

Płytki ceramiczne z kolekcji Cielo e Terra. www.tubadzin.pl

VD: Jaką radę dałaby Pani wszystkim jeśli chodzi o łączenie kolorów w kolekcji Cielo e Terra? W jaki sposób zestawiać je ze sobą?

D.K.: Kolorystyka kolekcji została przestudiowana w taki sposób żeby harmonijnie współgrać z pejzażem w przypadkach jeśli architekci używać będą tych materiałów na fasadach budynków jak i we wnętrzach. Gama 9 kolorów mojej kolekcji zapewnia zawsze harmonijne połączenia nawet kiedy architekt chciałby wykorzystać w jednym projekcie wszystkie kolory razem. Można powiedzieć że zapewniam architektom bezpieczeństwo w pewnym sensie polegające na tym, że w jakimkolwiek zestawieniu kolorów czy też formatów (bo te też możemy mieszać z tej kolekcji) efekt końcowy będzie zawsze gwarantował harmonię i piękno.

Świat architektury, projektowania to nieskończona ilość pomysłów jestem bardzo ciekawa jak architekci będą używać moją wbrew pozorom bardzo rygorystycznie przemyślaną kolekcję w swoich projektach. Zaprojektowałam materiał w pewnym sensie klocki dla architektów ciekawa jestem co z nich zbudują i jak wpłynie ta nasza współpraca na polski pejzaż czyli architekturę w kontekście bryły jak i architekturę wnętrz.

Dodaj komentarz

Instagram