Woda – w jaki sposób ją oszczędzać?
Zasoby wody słodkiej na Ziemi są coraz mniejsze. Już teraz doskwierają nam susze i nieurodzaj z powodu jej niedoboru. Jak oszczędzać wodę? Co możemy zrobić, aby zużywać jej mniej?
Ocieplający się klimat, zanieczyszczenie środowiska, kurczące się połacie lasów, a zarazem silnie postępująca urbanizacja i coraz szczelniej zabudowane miasta sprawiają, że zasoby wody słodkiej drastycznie zmniejszają się. Dlatego tak bardzo ważne jest rozważne korzystanie z niej. O tym jak duży problem dotyczący niedoboru wody dotyka nas obecnie i dlaczego musimy ją oszczędzać znajdziecie tutaj. Jak ją w takim razie oszczędzać?
Dobre przyzwyczajenia
Wodę należy odkręcać wtedy, gdy jest potrzebna – nie puszczamy jej bez celu. Wiele osób nadal np. nie zakręca wody podczas mycia zębów czy golenia. Mycie zębów trwa ok. 2 minut, a woda w tym czasie leci. Pomyśl ile wody tracisz w ten sposób. To są dziesiątki litrów! Poza tym do wypłukania ust, mycia dłoni czy twarzy wystarczy niewielki strumień wody. Nie trzeba puszczać go maksymalnie. To kolejne zmarnowane litry. Należy także dokładnie dokręcać kran, aby woda nie kapała. Jeżeli kran cieknie, należy niezwłocznie go naprawić, gdyż takie pojedyncze krople mogą wygenerować straty sięgające nawet 5000 litrów rocznie! Wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie. Aby napełnić standardową wannę (160-170 cm długości) potrzeba aż ok. 170 l wody. Wybierając szybki 4-5 minutowy prysznic zużyjesz jej ok. 40 litrów. Bardzo ważna jest także edukacja dzieci. O tym jak oszczędzać wodę należy uczyć i przyzwyczajać już od najmłodszych lat.
Baterie oszczędzające wodę
Jednym ze sposobów na oszczędzanie wody jest instalacja armatury, która ułatwi zużywanie mniejszej ilości wody. Będą to przede wszystkim baterie, zestawy natryskowe i rączki natryskowe z innowacyjnymi rozwiązaniami proekologicznymi oraz akcesoria oszczędnościowe do baterii i natrysków. Podstawowym założeniem przy konstruowaniu takich produktów jest to, aby oszczędzając wodę jednocześnie nie pogarszać komfortu korzystania z niej. Nie powinniśmy odczuwać, że wypływ wody został zredukowany nawet o 50%. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu systemów, które w znacznym stopniu napowietrzają strumień wody, powodując odczuwalne i wizualne zwiększenie jego rzeczywistej objętości. Nie bez znaczenia jest też fakt odchodzenia do lamusa tak popularnych jeszcze kilkanaście lat temu modeli dwuuchwytowych. Zastępująca je armatura jednouchwytowa, jak i termostatyczna pozwala na znaczne szybsze, bo bardziej precyzyjne, ustawienie siły strumienia oraz jego temperatury.
Baterie termostatyczne
Są bardzo proste w obsłudze, wygodne i bezpieczne. Jak oszczędzać wodę za pomocą takiej baterii? Otóż błyskawicznie miesza ona ciepłą i zimną wodę w takich proporcjach, by miała tyle stopni ile sami ustawiliśmy i utrzymuje ją na tym samym poziomie. Warto ustawić temperaturę zanim otworzymy strumień, dzięki temu tracimy jeszcze mniej wody (choć czas reakcji na zmianę temperatury wody w sieci za pomocą termostatu wynosi jedynie 0,4s). Korzystając z termostatu zużycie wody zmniejsza się o ok. 40 procent, a koszt energii nawet do 50 procent.
Szybki tusz
Relaksująca kąpiel w wannie z pewnością ma wielu zwolenników, ale musimy podejść do tego racjonalnie. Napełnienie jednej wanny wiąże się z zużyciem ok. 170 l wody, natomiast na szybki prysznic wystarczy nawet 40 l. Tę ilość można jeszcze zmniejszyć montując wylewki prysznicowe ograniczające przepływ wody. Takie urządzenia oferuje np. marka Hansgrohe. Zastosowana w nich technologia EcoSmart, w nieodczuwalny dla użytkownika sposób ogranicza przepływ przez armaturę natryskową do 9, a nawet 6 litrów (w wariancie Green) wody na minutę.
Oszczędne wc
Jak wynika z przeprowadzanych badań, na spłukiwanie toalety przypada ok. 20% zużycia wody w gospodarstwach domowych. To bardzo dużo. Warto coś z tym zrobić i zastanowić się jak oszczędzać wodę również w toalecie. Dobrym rozwiązaniem jest montaż płuczki zużywającej mniejszą ilość wody. Takim urządzeniem jest np. Spłuczka Viega Prevista, która potrzebuje jedynie 2 litrów przy małym i 3,5 litra przy pełnym spłukiwaniu. Dzięki temu otrzymała 4 gwiazdki w klasyfikacji WELL do użytku prywatnego.
Kilka słów o klasyfikacji WELL
Jest to niezależny system opracowany przez producentów rozwiązań sanitarnych, pod patronatem stowarzyszenia inżynierii mechanicznej VDMA, by zapewnić klientom obiektywne informacje. Produkty takie jak armatura łazienkowa, czy spłuczki są testowane pod kątem zrównoważonego zużycia wody, komfortu obsługi i odpowiednich standardów higieny. Jest to odpowiednik etykiet energetycznych, stosowanych przez producentów sprzętu AGD.
Zmniejszyć zużycie wody można także poprzez montaż odpowiedniej miski w.c. Im gładsza ceramika – tym łatwiej utrzymać ją w czystości i do usuwania zanieczyszczeń potrzeba mniej wody. Miski wc np. z linii Subway 3.0 Villeroy & Boch charakteryzują się wyjątkowo gładkimi i stromymi ściankami, do których niemal nic nie przywiera. Są bezrantowe i pokryte materiałem CeramicPlus, przez co są wyjątkowo łatwe w czyszczeniu, a formuła AntiBac hamuje namnażanie bakterii o 99,9%! W produktach z z tej linii wykorzystano technologię TwistFlush, dzięki której woda wpadająca do miski wc wiruje i dokładnie ją czyści.
Oszczędna pralka
Jak oszczędzać wodę podczas prania, skoro zwykle wykonuje się je kilka razy w tygodniu i zużywa się przy tej czynności sporo wody? Na pewno nie warto prać pojedynczych ubrań ręcznie tylko w pralce (chyba, że tak nakazuje producent). Unikamy włączania pralki, gdy jest w niej mało ubrań. Pralkę należy załadować w całości. Wyjątek stanowią programy, które wymagają mniejszego załadunku bębna. Przy zakupie pralki natomiast warto zwrócić uwagę ile dane urządzenie zużywa wody. Pomocne są także funkcje inteligentne. Dzięki nim pranie przebiega nie tylko szybciej i sprawniej, ale także bardziej ekologicznie. Program dostosowuje długość programu, ilość wody oraz detergentu do wagi i stopnia zabrudzenia pranych rzeczy.
Jak oszczędzać wodę w kuchni?
Podczas gotowania i sprzątania zużywamy bardzo dużo wody, ale najwięcej pochłania jej proces mycia. Na szczęście zmywarka to urządzenie, które coraz częściej gości w naszych domach. Aby jednak efektywnie z niej korzystać, należy włączać urządzenie tylko wtedy, gdy jest w pełni załadowane, a nie częściowo. Przed włożeniem z naczyń usuwamy resztki jedzenia, ale nie musimy ich spłukiwać pod bieżącą wodą. Wystarczy je przetrzeć. Poza tym naczynia powinny być ustawione w taki sposób, aby do każdego zakamarka mogła dostać się woda. Tylko wtedy zostaną dokładnie umyte.
„Jeśli korzystamy z urządzenia prawidłowo, może zapewnić ogromną oszczędność wody i energii w porównaniu do zmywania ręcznego oraz zadbać o nasz domowy budżet i wesprzeć naszą planetę” – mówi Agnieszka Cegielska, propagatorka naturalnego stylu życia oraz ekspertka marki Electrolux.
Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm