Wyjątkowe ozdoby choinkowe

Jakie ozdoby choinkowe wybrać w tym roku? Postawić na złoto czy srebro, czerwień czy granat? Najważniejsze, aby choinka nam się podobała i była niepowtarzalna!

Dawniej choinki ozdabiano pierniczkami, orzechami, rajskimi jabłuszkami lub ozdobami wykonanymi z bibuły, piórek, słomy, trawy, wydmuszek. Obecnie powraca moda na takie dekoracje. Można je wykonać własnoręcznie, dzięki czemu nasza choinka będzie niepowtarzalna i sprawi nam ogromną radość. Wiele z dawnych ozdób nawiązywało do ludowej i chrześcijańskiej symboliki i tak np. jabłka symbolizowały biblijny owoc, orzechy zawijane w sreberka miały nieść dobrobyt i siłę, dzwonki oznaczały dobre nowiny i radosne wydarzenia, natomiast aniołki miały opiekować się domem. Z kolei papierowe łańcuchy przypominały o zniewoleniu grzechem, a oświetlenie choinki – broniło dostępu złym mocom i miało być światłem dla pogan.

Jeżeli nie czujemy się na siłach by samemu wykonać ozdoby choinkowe, bądź brakuje na to czasu, można wybrać gotowe dekoracje, których co roku jest bez liku.

Szklane cudeńka

Ręcznie dmuchane i malowane przez artystów rzemieślników bombki to nierzadko małe arcydzieła sztuki. Wymagają dużych umiejętności. Takie bombki mogą zostać wykonane również na indywidualne życzenie. Zwykle wykonywane są w małych zakładach rzemieślniczych lub jako produkt specjalny i unikatowy w fabrykach porcelany, ale ciekawe bombki można również znaleźć w większych sklepach czy nawet w tych sieciowych.

Zdjęcia szklanych bombek w galerii:

  • Ręcznie malowane bombki z Manufaktury w Bolesławcu. Cena od 15 zł/szt. www.polish-pottery.com.pl

Naturalne drewno

Marzysz o prostej, naturalnej choince w stylu skandynawskim? Koniecznie zawieś na niej choć kilka ozdób z drewna. Serduszka, gwiazdki i zwierzątka pięknie będą się uzupełniały z ozdobami wykonanymi z papieru, filcu czy suszonymi plasterkami pomarańczy. Do takiej aranżacji koniecznie wybierz żywą choinkę.

Zdjęcia drewnianych ozdób choinkowych w galerii:

  • Drewniana zawieszka w kształcie choineczki idealna na drzewko świąteczne w stylu naturalnym. Cena 3,95 £/szt. www.linelace.co.uk

W futrze i piórach

W tym roku bardzo modne są futra, ale oczywiście sztuczne. Bombki dekorowane futerkami są miłe w dotyku, dają wrażenie ciepła i przytulności. Można je powiesić pomiędzy szklanymi dekoracjami. Bardzo ładnie wyglądają również ozdoby z dodatkiem piór i puchu. Mogą być zarówno białe jak i kolorowe. W ubiegłych latach zazwyczaj piórka pojawiały się wewnątrz bombki, teraz zdobią ją od zewnątrz.

Zdjęcia ozdób choinkowych dekorowanych futrem lub piórkami w galerii:

  • Bombki dekorowane sztucznym futerkiem. Średnica 8 cm. Cena 50 zł. www.next.pl

Zabawki z papieru

Do łask wracają ozdoby papierowe, ale bardziej złożone i pracochłonne niż te sprzed lat. Wykonane według sztuki origami czy papier-mâché i ręcznie malowane tworzą bardzo urokliwe i klimatyczne dekoracje. Można wybrać także nieco prostsze wersje z wycinanek i papieru zwiniętego w harmonijkę. Takie cudeńka będą niezastąpione w stylizacjach etnicznych i ludowych.

Zdjęcia zabawek z papieru w galerii:

  • Drzewko modrzewiowe przybrane miniaturowymi poisencjami i bombkami. Poisencje wsadzono do szklanych pojemniczków wypełnionych wodą, aby nie zwiędły. Fot. „Stars for Europe”

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia M. Ćwikła oraz serwisy prasowe firm

 

Dodaj komentarz

Instagram