Jak oświetlić ogród?

Pięknie oświetlony ogród nabiera wieczorem nowego wymiaru i charakteru. Odpowiednie oświetlenie sprawia, że nieprzyjazna ciemność nabiera życia. Wykorzystując zręcznie perspektywę, faktury, formy, a nawet kolorystykę, można nadać ogrodowi coraz to inny wygląd.

Wieczorem ogród przypomina scenę w teatrze, na której scenograf zwraca uwagę widza na konkretne elementy. Dzięki odpowiedniemu podświetleniu można stworzyć całkiem nowe efekty wizualne, które w dzień są niedostrzegalne. Często zdarza się także, że zapracowani, w ciągu dnia nie mamy czasu na odpoczynek w ogrodzie, tylko dopiero wieczorem. Dlatego również z tego powodu ogród powinien efektownie prezentować się także po zapadnięciu zmroku.

 

Kinkiety dwustronne marki Philips Lighting. www.philips.pl

 

Dobrze oświetlone

Oświetlenie w ogrodzie ma być przede wszystkim funkcjonalne. Ma oświetlać alejki i ścieżki, zapewniając nam bezpieczeństwo poruszania. Najważniejszym miejscem, które powinno być dobrze oświetlone, to przejście od furtki do domu. Ten odcinek powinien być oświetlony jednolicie. Nie mogą pojawić się miejsca, w których będzie ciemno.

 

Oświetlenie ogrodowe Paulmann Cone P&S LED 8,2W. Daje światło punktowe bez efektu oślepienia. Kąt rozsyłu światła 360°. Do twardego podłoża można je przykręcić za pomocą płyty montażowej, natomiast w miękkim podłożu umieszczamy za pomocą szpikulca. Cena 623,71 zł. www.langelukaszuk.pl

 

Liczy się projekt

Wprowadzenie instalacji elektrycznej w ogrodzie należy przemyśleć we wstępnym stadium sporządzania projektu ogrodu, ponieważ jej instalacja wiąże się z pracami ziemnymi, które mogą spowodować w ogrodzie wiele szkód jak np. naruszenie korzeni roślin, zniszczenie fragmentów utwardzonych nawierzchni.

Kable, ze względów bezpieczeństwa, powinny być przeprowadzone pod ziemią na głębokości co najmniej 60 cm. Takie rowy należy poprowadzić tuż przy fundamentach ogrodzeń czy domu lub krawężników trawników unikając partii ogrodu przeznaczonych na uprawę, w których ziemię trzeba będzie od czasu do czasu przekopywać.

Oświetlenie na obiektach pionowych

W ogrodzie warto montować lampy na obiektach pionowych, jak mury czy ogrodzenia. Padające światło uwypukli fakturę cegieł lub kamienia czy desek. Jeśli światło umieszczone jest u góry, wtedy jego promienie padają na rośliny oraz na płaszczyznę ściany, rzucając na nią interesujące cienie, które poruszają się z każdym podmuchem wiatru.

 

Kinkiety Écran In&Out, jak sama nazwa wskazuje, mogą być stosowane zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Źródło światła LED. Projekt Inga Sempé. www.luceplan.com

 

Podświetlenie elementów charakterystycznych

Uwydatniamy charakterystyczne elementy takie jak altanki, trejaże, rzeźby, elementy wodne, ławeczki, rośliny o ciekawym kształcie czy pojedyncze drzewa. Oświetlenie powinno być dyskretne i nie oślepiać. Przy instalacji podświetlenia należy jednak zachować umiar, aby ogród nie zamienił się w pokaz iluminacji.

 

Drzewo podświetlone reflektorem ogrodowym 12V firmy Polned. www.nawodnienia.eu

 

Przy wodzie

W przypadku podświetlenia wody, snop światła podkreśla piękno roślinności oraz innych dekoracji zgrupowanych w pobliżu basenu czy sadzawki, ponieważ odbijając się w ciemnym zwierciadle wody dodatkowo upiększa tajemniczy krajobraz. Szczególnie atrakcyjnie wygląda odbicie w wodzie elementów o zdecydowanych konturach, jak np. widocznych na zdjęciu mebli czy donic.

 

Meble ogrodowe pełniące także funkcję oświetlenia. www.mood-design.pl

 

Poczuj się jak w domu

Tak jak w przypadku mebli ogrodowych, również oświetlenie stosowane w ogrodzie często do złudzenia przypomina to instalowane w domu. Szczególnie dotyczy to lamp wiszących i stojących – zarówno ustawianych na nawierzchni jak i stołowych. Oczywiście muszą one spełniać wymogi oświetlenia zewnętrznego, a więc muszą być bezpieczne i  wodoodporne! Pod żadnym pozorem, w ogrodzie nie wolno montować oświetlenia przeznaczonego do użytku wewnętrznego.

 

Lampa stojąca hiszpańskiej marki Marset. www.greston.pl

 

Lampy przenośne

Świetnym rozwiązaniem są lampy przenośne. Można je ustawić w miejscach, na których zależy nam w dany wieczór, a następnie schować je lub przenieść gdzie indziej. Oferta tego typu oświetlenia jest bardzo bogata. Można wybrać lampy w postaci dowolnych brył, donic, figurek czy mebli ogrodowych.

 

Oświetlenie przenośne z oferty Nowodvorski Lighting. www.nowodvorski.com

 

Girlandy

Miłym uzupełnieniem, szczególnie w miejscach, w których wypoczywamy, są girlandy świetlne. Rozwieszone na drzewie czy pergoli wprowadzą przyjemny nastrój. Dostępne są w przeróżnych kształtach i kolorach, z zasilaniem sieciowym lub solarnym. Pamiętajmy, aby w ogrodzie nie zawieszać girland wykonanych z papieru.

 

Girlanda świetlna 10 LED firmy Polux. Cena 159zł. www.castorama.pl

 

Lampiony solarne

Bardzo ciekawym rozwiązaniem oświetlenia np. tarasu są przenośne lampy i latarenki LED ładowane za pomocą promieni słonecznych. Takie oświetlenie solarne ładuje się w ciągu dnia, a wieczorem daje miłe światło. Naładowana bateria wystarcza na kilka godzin świecenia. Warto zwrócić uwagę czy dana lampka ma możliwość wyłączenia światła. Dzięki temu w każdej chwili można ją włączyć lub wyłączyć.

 

Lampiony solarne Kuro Astro. www.ardant.pl

 

Oświetlenie z wbudowanym głośnikiem

Dla osób lubiących słuchać muzyki w ogrodzie idealnym rozwiązaniem będą przenośne lampy z wbudowanym głośnikiem. Takie oświetlenie świetnie sprawdzi się podczas party w ogrodzie. Niektóre z nich, np. lampa Synergy widoczna na zdjęciu poniżej ma również wbudowany pojemnik służący do chłodzenia napojów.

 

Przenośna lampa ogrodowa Synergy marki Kooduu z głośnikiem i pojemnikiem do chłodzenia napojów. www.dutchhouse.pl

 

W blasku świec

Oświetlenie elektryczne warto wspomóc świecami i lampionami. Ich migoczące światło roztacza wokół czarodziejski blask, dodatkowo zwiększając pożądany efekt. Bardzo ciekawy efekt można uzyskać ustawiając zapalone lampiony w różnych niszach czy za wodospadem – ich płomień podświetli spływające strugi wody.

 

Lampion w stylu boho wykonany z naturalnej plecionki. www.pakamera.pl

 

Latarenki Holmegaard Design with Light. Wykonane z ręcznie dmuchanego szkła dymionego szarego i skóry. Wysokość 25 cm lub 16 cm. Cena 404 zł (za latarenkę o wysokości 25 cm). www.czerwonamaszyna.pl

 

Ogrodowe pochodnie

Ciekawym rozwiązaniem są także pochodnie, które wbija się w dowolnym miejscu w ogrodzie w ziemię. Widoczna na zdjęciu poniżej pochodnia ClickUp! wykonana jest ze stali nierdzewnej. Posiada łatwy do napełnienia zbiorniczek na olej do lamp (o pojemności 350 ml). Taka ilość oleju wystarcza do 6 godzin spalania. Płomień jest chroniony przed wiatrem i deszczem.

 

Pochodnia ogrodowa ClickUp! marki Gardena. Cena 179 zł. www.gardena.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram