Zadbaj o bioróżnorodność w Twoim ogrodzie – zainspiruj się Fiskars

Ochrona bioróżnorodności to globalny priorytet, podobnie jak wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju i ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Miłośnicy ogrodnictwa również mogą włączyć się w te działania uprawiając ogród w sposób zrównoważony, stwarzając jak najlepsze warunki do rozwoju różnych gatunków roślin i zwierząt. Zachęca do tego firma Fiskars, która w sposób szczególny wspiera pożyteczny gatunek owadów, jakim są pszczoły. To wcale nie jest trudne!

Firma Fiskars od dwóch lat prowadzi kampanię „Happy Bee” na rzecz wsparcia pszczół, a jej elementem jest partnerstwo w programie #TAKdlaPszczół. Został on stworzony przez specjalistów z zakresu pszczelarstwa, zielarstwa, dietetyki, architektury krajobrazu i weterynarii, a jego głównym celem jest dzielenie się sprawdzoną wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami www.takdlapszczol.pl

 

 

Pamiętaj o pszczołach

Ty również możesz uczynić swój ogród oazą bioróżnorodności i pomóc w rozwoju pszczół i innych owadów zapylających. Oto kilka wskazówek:

1. Pierwsza z nich jest naprawdę prosta. Zostaw w swoim ogrodzie kawałek przestrzeni, w którą będzie ingerować tylko natura! Możesz również zasiać łąkę kwietną, którą uwielbiają owady, w tym pszczoły.

2. Rzadziej koś trawnik i od razu usuwaj skoszoną trawę.

3. Posadź w ogrodzie i na parapetach rodzime dzikie kwiaty i rośliny kwitnące – będziesz mógł cieszyć się widokiem, podczas gdy pszczoły będą ucztować. Czy wiesz, że pszczoły uwielbiają kolor fioletowy?

4. Nie stosuj pestycydów – szkodzą one pszczołom i innym zapylaczom. Jeśli musisz, wybieraj naturalne nawozy, nietoksyczne alternatywy.

5. Hotel dla pszczół może zmieścić się praktycznie w każdej przestrzeni – wiele gatunków pszczół to pszczoły samotnice, które zakładają gniazda w bezpiecznych stosach drewna lub bambusa. Samodzielnie wykonany hotel dla pszczół to piękny prezent dla pożytecznych owadów!

6. W cieplejszych dniach lata zapewnij pszczołom miejsce do picia – umieść na zewnątrz płytkie naczynie z wodą i kamyczkami, aby pszczoły nie utonęły.

Nie tylko owady

Pszczoły i inne owady zapylające jak trzmiele czy motyle są niezwykle pożyteczne dla Twojego ogrodu. Ale nie tylko! Zwróć również uwagę na zwierzęta jak np. jeże czy żaby, które pomagają nam z nadmiarem ślimaków, które potrafią wyrządzić szkody w naszych uprawach. Dlatego warto zostawić w ogrodzie nieuporządkowaną przestrzeń, z liśćmi czy gałęziami, gdzie chętnie chronią się jeże.

Nie można zapominać o ptakach, jak np. sikorkach, które żywią się szkodnikami. Pomyślmy o karmnikach czy budkach lęgowych oraz różnorodnej roślinności obfitującej w nasiona i owoce. Sikorki na pewno się odwdzięczą!

 

 

Źródło: Fiskars

Dodaj komentarz

Instagram