Zadbaj o komfortową temperaturę w domu w upalne dni – ale bez sztuczek

Podczas letnich miesięcy, wiele osób szuka sposobów na ochłodzenie ciała oraz uniknięcie nadmiernego ciepła w swoich domach. Niektórzy sięgają po poradę do Internetu, gdzie znajdują przeróżne podpowiedzi, które mogą wydawać się dobrym pomysłem, lecz często są nieskuteczne, a wręcz niebezpieczne.

Oto 5 sztuczek, których należy unikać:

1. Zamrożone ręczniki

Jedną z praktyk stosowanych na ochłodzenie ciała jest moczenie ręczników w zimnej wodzie, zamrażanie ich, a następnie… umieszczenie na swoim ciele lub wokół szyi. Rozwiązanie to może zapewnić tymczasową ulgę podczas upalnych dni, jednak jest ryzykowne. Ręczniki szybko stają się ciepłe i nieefektywne, mogą również powodować podrażnienie skóry. Natomiast roztopiona woda może uszkodzić nasz sprzęt elektroniczny, który wówczas używamy.

 

 

2. Lodowaty basen dla dzieci

Gdy nasze ciało jest rozgrzane, zanurzenie się w wannie z lodowatą wodą, brzmi bardzo kusząco. Powinniśmy jednak unikać napełniania basenu dla dzieci lodowatą wodą. Zanurzenie rozgrzanego ciała dziecka w takiej wodzie może spowodować szok termiczny. Najczęściej dochodzi do niego, kiedy rozgrzani wbiegamy lub skaczemy do zimnej wody, a dzieci uwielbiają takie zabawy. Skutki przebycia wstrząsu termicznego mogą być niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i życia. Może on między innymi doprowadzić do zaburzeń oddychania i krążenia.

3. Otwarta lodówka

W upalne lato, czasami jedynym rozwiązaniem o jakim marzymy jest wskoczenie do lodówki…lub przynajmniej stanięcie przed jej otwartymi drzwiami, aby się schłodzić. Może to przynieść pewną ulgę, ale niestety nie jest praktyczne, gdyż przyczynia się do zwiększonego zużycia energii, a tym samym wyższych rachunków za prąd. Ta sztuczka jest nie tylko nieskuteczna, lecz także kosztowna.

4. Wentylator z chłodną mgiełką

Jedną z najczęściej polecanych sztuczek w Internecie jest umieszczenie miski z lodem przed wentylatorem, aby stworzyć chłodną mgiełkę i szybko schłodzić pomieszczenie. Może to przynieść tymczasową ulgę, lecz nie jest to skuteczne rozwiązanie, szczególnie w większych pomieszczeniach. Lód trzeba często wymienia, a chłodna mgła rozprasza się w różnych kierunkach.

5. Używanie mokrego prześcieradła jako zasłony

Wieszanie mokrego prześcieradła na oknie lub drzwiach w celu ograniczenia napływu ciepła brzmi dość niewiarygodnie, jednak, jak się okazuje, niektórzy podejmują takie działanie. To na pewno nie jest skuteczna metoda, a cieknąca woda z mokrego prześcieradła może doprowadzić do poślizgnięcia.

 

 

Dość sztuczek – czas na skutecznie rozwiązania

Podczas fal upałów nie musimy sięgać po różne, dziwne sztuczki. Warto postawić na sprawdzone metody, jak rozwiązania VELUX chroniące przez nagrzewaniem. Mowa o zewnętrznych roletach i markizach, które blokują promienie słoneczne zanim dotrą do szyby i nagrzeją ją, co jest najlepszym sposobem na ograniczanie nagrzewania się wnętrz.

W pomieszczeniach, w których przebywamy w ciągu dnia w czasie upałów najlepszym rozwiązaniem są osłony zewnętrzne w formie transparentnej siateczki, która zatrzymuje promienie słoneczne zanim dotrą do szyby, jednocześnie nie zasłaniając widoku za oknem i dostępu do światła naturalnego. Z kolei w sypialni dobrze sprawdzą się rolety zewnętrzne, które całkowicie blokują dostęp do światła i gwarantują zaciemnienie. 

Bardzo wygodnym w użytkowaniu rozwiązaniem jest także solarna markiza zaciemniająca, która zapewnia ochronę przed nagrzewaniem, komfort zdalnego sterowania oraz zaciemnienie wnętrza.

Warto także zwrócić uwagę na możliwości wyposażenia okna w rolety wewnętrzne, które umożliwiają kontrolę ilości wpadającego do pomieszczenia światła i są ciekawym elementem dekoracji wnętrza.

 

Źródło: Velux

Dodaj komentarz

Instagram