Leżanka Napka Tabanda w tkaninie Wool Dekoma. Cena 9 900 zł. www.tabanda.pl

Zaproś jesień do domu

Piękne, kolorowe liście malują pejzaż wspaniałymi odcieniami złota, miedzi, burgundu. Jest bajecznie. Zatrzymajmy te cudowne kolory jesieni na dłużej.

Bajeczne kolory przyrody niebawem zaczną gasnąć, by ustąpić listopadowej szarudze. Jak czerpać z natury, by nadać wnętrzu przytulnego charakteru? Aranżując swoją przestrzeń do życia, wykorzystujmy kolory jesieni – zarówno te ciepłe jak i zgaszone. W ten sposób zatrzymamy na dłużej piękną złotą jesień wokół siebie i z pewnością lepiej będziemy się czuli, gdy za oknem zagości już do dobre szarość.

Zdaniem eksperta:
Aleksandra Kłopot, Pattern Design Studio

www.pattern-gliwice.pl

Wizualizacja Pattern Design Studio

Jesień w Architekturze i życiu.
Zastanawiali się Państwo kiedyś co dodaje nam energii w jesienne dni?
Jest to kolor, światło czy rzeźba otoczenia? Otóż jako architekt ze szczególną wnikliwością obserwuję przyrodę i architekturę, i przyznam szczerze, że zakochana jestem we wczesnojesiennej aurze.
Jesień daje nam mocne rzeźbiarskie kontrasty świetlne oraz duże zróżnicowanie w aurze.
O świcie towarzyszy nam piękna, tajemnicza mgła, z której wyłania się powoli ostre i jeszcze ciepłe światło słoneczne. W południe słońce wydobywa z przyrody niesamowicie dojrzałe barwy od delikatnych pomarańczy, przez brązy aż po prawdziwy ostry karmazyn. Wieczorem towarzyszą nam krótko, ale intensywnie mocne kontrasty świetlne, które wpadają głęboko do wnętrz naszych domów. Staramy się je łapać i pozostawić jak najdłużej.
Jak widać jesień daje nam co najmniej trzy odmienne aury, które są nam bliskie i jakże potrzebne do dobrego samopoczucia.
Gdy chcemy stworzyć jesienny klimat we wnętrzu, można to wykonać na trzy sposoby, w zależności od tego, jaki chcemy osiągnąć nastrój.
Sposób pierwszy: Wnętrze tajemnicze i mgliste. Aura poranna – wyciszająca i uspokajająca.
Taką przestrzeń można zaaranżować przy pomocy szarości, bieli, przeszkleń oraz z wkomponowanym odcieniem indygo lub zimnego brązu. Jako dodatki stosujemy wówczas delikatne bezbarwne akcenty świetlne, np. świece, białe i szare łańcuchy Cotton-balls, lampy stojące z abażurem, firany z tiuli w kolorach bieli i szarości. W takim wnętrzu, dla osiągnięcia pożądanego efektu, wystarczy dodanie akcentów świetlnych.
Sposób drugi: Kolorowy jesienny zawrót głowy. Aura południowa, ożywiająca.
Ten typ dobrze broni się w białych i kremowych wnętrzach vintage. Dodatki takie jak ozdobne dynie, wrzosy, liście, jarzębina, miechunka czy różnego typu lampioniki sprawdzą się doskonale, ale jeżeli wykorzysta się je z umiarem. Kształtując nastrój w takim wnętrzu dobrze jest wybrać jeden wiodący kolor, a jako pozostałe dodatki wykorzystać stonowane brązy. Warto pamiętać również o zapachu, muzyce, fakturach. Zapach wanilii, cynamonu, anyżu czy gałki muszkatołowej wpłynie ożywiająco. Z kolei faktura futra, słomy i wełny daje odczucie ciepła. Nastrój dopełni spokojna klubowa muzyka portugalskiego fado. Reasumując, aby uzyskać efekt ożywczego jesiennego wnętrza, trzeba działać na wszystkie zmysły.
Trzeci sposób: wieczorne kontrasty
To najtrudniejszy do uzyskania efekt. W tej opcji ostre kolory jesieni już zanikają. Liczy się rzeźba i światło. Można zastosować oświetlenie kierunkowe skupione na akcencie rzeźbiarskim. Można ten efekt uzyskać przy pomocy halogenów led i faktury na ścianie przeciwległej lub prostopadłej do okien. Innym sposobem jest niejednolita połyskująca posadzka i błyszczące dodatki, od których można odbić mocne kierunkowe światło. Natomiast należy pamiętać o jednym: jesienne światło zachodnie jest bardzo wybiórcze, wręcz teatralne. Pokazuje tylko fragment pomieszczenia, a resztę pozostawia w głębokim cieniu.
Widzicie Państwo, aby stworzyć piękny, jesienny nastrój, musimy otworzyć umysł na wszystkie zmysły i działać intuicyjnie, a wówczas uzyskamy zaskakujące efekty.

Wizualizacja Pattern Design Studio

Dodaj komentarz

Instagram