Zero waste w ogrodzie. Po pierwsze – nie marnuj

Chcesz, by świat żył bardziej ekologicznie? Zacznij od siebie. I swojego ogrodu. Zasady zero waste są proste, w języku angielskim sprowadza się je do pięciu “r”:

refuse, czyli odmowa

reduce, czyli ograniczanie

reuse, czyli ponowne używanie

recycle, czyli poddawanie recyklingowi

rot, czyli kompostowanie

W praktyce ogrodniczej zasady zero waste także nie są skomplikowane. Co więcej, oszczędni ogrodnicy stosowali je od dawna – zanim zjawisko otrzymało nazwę. Michał Mazik doradza, jak robić to mądrze i efektywnie. Tak aby ogród był prawdziwym zielonym azylem, własnym kawałkiem dzikiej przyrody, ale też by gospodarować tym skrawkiem planety w sposób jak najbardziej dla niej przyjazny. Przy czym nie chodzi o to, by wracać do czasów prehistorycznych, nie korzystać w ogóle ze zdobyczy cywilizacyjnych i technologicznych, ale by czynić to rozsądnie i uważnie. Wtedy Twój ogród rozkwitnie, a Ty będziesz się cieszyć zasłużonym relaksem w stylu eko.

Założenia zero waste dotyczą szerokich działań i nawyków sprawdzających się zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w ogrodzie. To poniekąd styl życia. Książka Zero waste w ogrodzie. Po pierwsze – nie marnuj obejmuje zaledwie skrawek tej idei. Z wprowadzaniem pozytywnych zmian jest podobnie jak z pozbywaniem się złych nawyków, chociażby żywieniowych. Rzucenie się na głęboką wodę może poskutkować zniechęceniem. Lepiej krok po kroku dążyć ku lepszemu. Warto zacząć od ekologicznych metod ochrony i nawożenia. W wolnych chwilach można „pobawić się” w kreatywne DIY. Dobrze jest eksperymentować, uczyć się nowych metod, korzystnych dla środowiska naturalnego, a często także dla naszego portfela. Niektóre działania oczywiście wiążą się z potrzebą zakupu produktów (np. impregnatów), a także prowadzą do zużywania wody i prądu – tego nie da się całkowicie uniknąć. W końcu nikt nie nawołuje do powrotu do epoki kamienia łupanego. Korzystajmy z dobrodziejstw współczesności i technologii – rozsądek przede wszystkim. (fragment).

Autor: Michał Mazik

Data premiery: 6 lipca 2021 r.

Liczba stron: 280

Oprawa: miękka

Źródło: Septem

Dodaj komentarz

Instagram