Karmnik dla ptaków dlaczego warto go mieć w ogrodzie

Zimą nasi mali ptasi przyjaciele potrzebują pomocy. Wystarczy garstka ziaren i trochę tłuszczu, by w ogrodzie zrobiło się gwarno. Zimą w każdym ogrodzie powinien znaleźć się przynajmniej jeden karmnik dla ptaków.

To już najwyższa pora, by w ogrodzie ustawić karmnik dla ptaków. Należy umieścić go w ustronnym miejscu i z dala od ścieżki, aby nie płoszyć ptaków, ale w takim, by móc obserwować wesołą gromadkę przez okno. To chwilę potrwa. Ptaki muszą mieć pewność, że miejsce jest dla nich bezpieczne. Najpierw pojawi się zwiadowca, by po chwili wokół karmnika ćwierkała już gromadka łakomczuszków.

 

karmnik dla ptaków

Karmnik dla ptaków PI:P marki Koziol wykonany z tworzywa sztucznego. Średnica 26 cm, wys. 11 cm. Cena 167 zł. www.fabrykaform.pl

 

Dlaczego należy dokarmiać ptaki?

Zimą zarówno ptaki jak i dzikie zwierzęta mają utrudniony dostęp do pożywienia. Jest go mało, a gdy napada śniegu, dostęp do niego może być niemożliwy. Poza tym dni są krótkie i w związku z tym jest też mniej czasu na zdobycie pokarmu. Na dworze jest zimno i wietrznie, dlatego ptaki potrzebują pokarmu, który zapewni im więcej energii, a z drugiej strony, nie pozwoli na gromadzenie wewnątrz ciałka znacznych zapasów. Stąd tak ważne jest regularne i obfite dokarmianie ptactwa podczas zimy. Dzięki temu wielu z nich ocalimy życie.

 

dokarmianie ptaków

Karmnik Table marki Eva Solo. Wykonany ze szkła, stali nierdzewnej i gumy. Karma dawkowana jest automatycznie. Cena 503 zł. www.kulina.pl

 

Ptasie menu

W karmniku dla ptaków powinny znaleźć się różnorodne nasiona. Warto przygotować dla nich urozmaiconą mieszankę, aby była bogata w różne składniki pokarmowe. Wśród rozsypanych ziaren nie powinno zabraknąć słonecznika – jest szczególnie lubiany przez skrzydlatych malców. Mieszankę można wzbogacić o proso, owies, len, konopie, pszenicę.

 

karmnik ze stali

Fuera marki Blomus to karmnik zimą i poidełko latem. Wykonany ze stali i drewnianego palika. Średnica 25 cm, wysokość palika 131 cm. Cena 649 zł. www.fide.pl

 

Oprócz karmnika dla ptaków można zawiesić również kule z nasionami. Do jej wykonania wystarczy wymieszać kostkę smalcu (ale bez soli!) z różnymi ziarnami.

 

designerski karmnik

Karmnik VHT-4 wykonany ze stali nierdzewnej. www.opossum-design.com

 

Czym nie należy karmić ptaków?

Niewłaściwy pokarm może przynieść więcej szkód niż pożytku. Pod żadnym pozorem do karmnika dla ptaków nie wsypujemy pokruszonego chleba. Pieczywo wywołuje kwasicę. To poważna i nieuleczalna choroba. Wywołuje biegunkę, może też powodować anielskie skrzydło, czyli deformację ostatniego stawu w skrzydle, które utrudnia, a nawet może uniemożliwiać latanie. Ta deformacja pojawia się najczęściej u ptaków wodnych (kaczek, gęsi i łabędzi). Poza tym, chleb jest dosalany, a sól jest dla ptaków bardzo niezdrowa. Może doprowadzić do śmierci wskutek zaburzenia gospodarki wodnej organizmu. Bardzo niebezpieczny jest także pokarm popsuty (np. spleśniały chleb) oraz namoczony i zamarznięty.

 

karmnik z tworzywa sztucznego

Karmnik dla ptaków Landhaus marki Emsa. Wykonany z tworzywa sztucznego. Wymiary 14×21 cm. Cena 109 zł. www.bonami.pl

 

Wady dokarmiania

Niestety dokarmianie ptaków, zmienia ich naturalne zachowania. Zamiast odlecieć na południe zostają, ponieważ mają pożywienie. Tracą też wrodzony lęk przed człowiekiem, przyzwyczajają się do jednego, często monotonnego pokarmu i przestają szukać go same. Dlatego nie można dokarmiać ich zbyt wcześnie. Karmnik dla ptaków napełniamy dopiero wtedy, gdy zrobi się zimno, nie wcześniej niż w listopadzie. Karmę dosypujemy regularnie i kończymy w marcu lub na początku kwietnia. Jej ilość powinna być uzależniona od warunków. Im zimniej, tym wsypujemy jej więcej.

 

karmniki dla ptaków

Karmnik francuskiej marki KSL Living. Wykonany z aluminium i stali nierdzewnej. Cena 125 EUR. www.ksl-living.fr

 

Dobry karmnik

Karmnik dla ptaków w łatwy sposób możemy wykonać sami. Robimy go z drewnianych elementów. Można kupić też gotowy. Przy wyborze należy zwrócić uwagę czy ma daszek, żeby pokarm się nie zamoczył. Miejsce, gdzie sypiemy ziarno powinno mieć niskie ścianki, aby podczas wiatru ziarno nie wyleciało na zewnątrz.

 

karmnik ceramiczny

Ceramiczny karmnik Garden od Sagaform na stalowej lince. Cena 79 zł. www.designforhome.pl

 

Bezpieczeństwo

Bardzo ważne jest zapewnienie ptakom bezpieczeństwa. Karmnik dla ptaków powinien być umieszczony z dala od krzewów oraz miejsc, które mogą stanowić kryjówkę dla kotów. Powinien również być tak zbudowany, aby zapewniał ptakom zarówno nieskrępowany dostęp do pożywienia jak i umożliwiał drogę ucieczki.

 

ptaki zimą

Karmnik dla ptaków Umbra. Wymiary 18×18 cm, wysokość 20 cm. Cena 33,6 £. www.redcandy.co.uk

 

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram