Wyplatanki z naturalnych surowców

Produkty wyplatane są ponadczasowe, ładne i wygodne, pełne uroku i naturalnego ciepła. Te wykonane z naturalnych włókien są niepowtarzalne.

Są uniwersalne, a jednocześnie efektowne. Ze względu na ażurowy splot, wykonany z wielu cienkich pędów, nie przytłaczają wnętrza, a wręcz nadają mu lekkości. Te wykonane z naturalnych włókien są ekologiczne i dobrze wpływają na nasze samopoczucie. Dzięki nim mieszkanie staje się bardziej przytulne i przyjazne. W naturalny sposób je ocieplają. Dzięki swej prostocie i urokowi są pożądane i nieustająco modne. Ich niewątpliwą zaletą jest również lekkość. Meble wyplatane są bowiem o wiele lżejsze od tych wykonanych z litego drewna.

Galeria zdjęć kilku produktów wyplatanych z naturalnych surowców:

Stare rzemiosło wciąż na topie

Przedmioty użytkowe wyplatano już w starożytnym Egipcie, Persji i Rzymie. W Średniowieczu technika wyplatania znana była w całej Europie. U nas, ze względu na łatwy dostęp do surowca, wyplatano głównie z wikliny. Jednak rozkwit tworzenia produktów użytkowych, w tym również mebli, przypada na XVIII i XIX wiek, kiedy zaczęto sprowadzać statkami z Azji południowo-wschodniej bardziej solidne drewno rattanowe. W epoce wiktoriańskiej meble z rattanu zdobyły ogromną popularność zarówno w Europie jak i Ameryce Północnej.

Naturalne włókna

Obecnie przedmioty użytkowe wyplatane są z przeróżnych materiałów. Oprócz rodzimej wikliny używa się trawy morskiej, juty, bananowca manilskiego, bambusa, bawełny, a nawet papieru. Ciekawym materiałem jest trawa morska, gdyż zawiera jod, który stopniowo się uwalnia. Z kolei bardzo trwałym i mocnym materiałem jest rattan. Pozyskuje się go z łodygi palmy pnącej zwanej Rotang. Jej pnącza mogą osiągać długość nawet 240m! Największym eksporterem rattanu jest Indonezja. Niestety niezrównoważona eksploatacja rattanu prowadzi w niektórych krajach do degradacji lasów. Co w tym surowcu jest takiego nadzwyczajnego? Otóż rattan jest uważany za jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów drewnianych, ponieważ jego słoje rosną pionowo w przeciwieństwie do koncentrycznych pierścieni u większości gatunków drzew. Jego drewno jest pełne i trudne do złamania. Na mokro można  łatwo je wyginać, a po wysuszeniu zachowuje swój nowy kształt na stałe.

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram