Artykuł sponsorowany

Styl sielski w domu i na tarasie

Wedle założeń tego stylu można urządzić dom, który będzie niezwykle przytulny, ponadczasowy i funkcjonalny. To synonim wygody i symbiozy z naturą. Jakie wybrać charakterystyczne elementy oraz jak zaaranżować przestrzeń, aby stworzyć styl sielski w domu i na tarasie?

Rustykalne wnętrza to powrót do prostoty i rodzimej tradycji. Projektanci odwołują się w nim do sielskiego życia na wsi i przywołują wspomnienie ciepła domowego ogniska. Z tego względu wnętrze domu w stylu wiejskim jest pełne naturalnych materiałów. Królują tu: lite drewno, wiklina, surowa cegła, kamień i szkło.

W Polsce styl rustykalny nawiązuje przede wszystkim do motywów ludowych z XIX i początku XX wieku. Chcąc stworzyć styl sielski w domu i na tarasie inspirujemy się więc wystrojem dawnych domostw i dworków. Wybieramy oryginalne meble, wiekowe pamiątki i rękodzieło. Możemy sięgnąć po takie dodatki jak: lampy naftowe, kołowrotki czy bujane fotele. Niebagatelne znaczenie odgrywają również kolory: brąz, beż i biel, oraz pastele: błękit w odcieniu gołębim, czy zieleń w odcieniu szałwii.

 

fot. Leroy Merlin

 

Styl modern farmhouse

Planując wystrój wnętrza rustykalnego warto zacząć od wybrania naturalnych materiałów wykończeniowych. Kamień i cegła będą się doskonale prezentować na ścianach, a jeśli chodzi o podłogę – w niezobowiązujący klimat retro idealnie wpiszą się drewniane deski i postarzane kafle.

Styl sielski w domu i na tarasie wymaga też odpowiedniego doboru mebli i akcesoriów. Meble w stylu wiejskim powinny być drewniane i przede wszystkim solidne – stylizowane szafy, krzesła i stoły to niekiedy prawdziwe dzieła sztuki z ręcznie rzeźbionymi ornamentami i fantazyjnymi wykończeniami. Są zarazem reprezentacyjne, jak i praktyczne. Na co zwrócić uwagę podczas doboru mebli?

 

fot. Leroy Merlin

 

Dodatki we wnętrzu w stylu wiejskim

Meble i akcesoria, które przesądzają o wystroju domu w stylu wiejskim dobieramy skrupulatnie z dbałością o każdy szczegół. Oto najbardziej istotne elementy, na które należy zwrócić uwagę:

Tkaniny rustykalne – bez nich nie ma stylu wiejskiego! Idealne będą tapicerowane materiałami siedzenia, drewniane taborety lub proste krzesła rattanowe z wygodnymi poduszkami do siedzenia.

Fotele w stylu wiejskim – muszą być wygodne i funkcjonalny. Długie wieczory umili wiklinowy bujak, natomiast miękki fotel z podłokietnikami sprawdzi się podczas popołudniowego wypoczynku.

Komoda w stylu rustykalnym – oryginalny mebel z naturalnego drewna może mieć wyszczerbienia, ślady po pile i falistości – im więcej niedoskonałości, tym lepiej. Można też wybrać komodę o klasycyzującej linii i pomalować ją na pastelowy kolor, dobrać mosiężne gałki meblowe w stylu vintage

Poduszki i pledy – wprowadzają do wnętrza wrażenie ciepła i przytulności. Do stylu wiejskiego pasują poduszki we wzór delikatnej łączki, albo w gratkę vichy

 

fot. Leroy Merlin

 

W przypadku, gdy salon jest połączony z miejscem do gotowania, dzięki sprytnym patentom można stworzyć praktyczną przestrzeń z aneksem kuchennym w stylu rustykalnym. Ludowy, rustykalny charakter pomieszczenia zapewni imitacja odsłoniętych drewnianych legarów sufitowych, a klimat wiejskiej chaty oddadzą gliniane naczynia oraz kredens, stół i krzesła z litego drewna.

Wnętrze można też przyozdobić koronkowymi obrusami, kwietnikami oraz roślinami doniczkowymi, np. paprociami lub begoniami. To idealne dodatki, które wprowadzą styl sielski w domu i na tarasie.

 

fot. Leroy Merlin

 

Tapeta rustykalna – jaką wybrać?

Wnętrza w tym stylu nawiązują swoim wystrojem do życia zgodnego z rytmem natury. Róże, chabry, tapety w inne roślinne i łąkowe motywy to element, który idealnie wpasuje się w rustykalną estetykę. Jej kwintesencją są również kolory ziemi i odcienie pasteli, które kreują w pomieszczeniu przytulną atmosferę. Dlatego tapeta w wiejskim stylu powinna odwoływać się przede wszystkim do motywów związanych z przyrodą. Dla osób preferujących klasyczne rozwiązania polecane są tapety z uniwersalnym, delikatnym wzorem kwiatowym. Tapeta może też imitować postarzane drewno.

 

fot. Leroy Merlin

 

Drzwi wewnętrzne w stylu wiejskim

Decydując się na styl sielski w domu i na tarasie, wiodącym materiałem wykończeniowym powinno być drewno. Widoczne sęki, przebarwienia na słojach i naturalne spękania na meblach oraz podłodze dodają wnętrzu piękna i swojskiego klimatu. Takie też powinny być drzwi wewnętrzne. Doskonałym pomysłem na dopełnienie wiejskiej aranżacji będą przesuwne drzwi typu „barn door”. Są zbudowane z litego drewna, najczęściej sosnowego. Wyglądem przypominają nieco drzwi stodoły, a połączone pionowo deski mogą się układać we wzory liter, np.: K, X lub Z. Do wyboru jest wiele kolorów, jednak najwięcej uroku mają te w naturalnym lub białym odcieniu. Dobrze sprawdza się także klasyczne drzwi. Ważne, aby sęki i słoje drewna były na nich dobrze wyeksponowane. Dostępne są również drzwi wykonane z tzw. sklejki rustykalnej. Te z kolei charakteryzują się bogatym usłojeniem.

Dodatki do wnętrz w sielskim klimacie

Przytulny salon w wiejskim stylu jest pełen romantycznych dodatków i przedmiotów „z duszą”. Królują w nim przede wszystkim ozdoby wykonane ze sznurka, gliny oraz wiekowe pamiątki. Jakie dekoracje rustykalne wybrać do domu?

Lampa w stylu wiejskim to oryginalna i funkcjonalna dekoracja. W dużym pokoju doskonale sprawdzi się wiszący żyrandol z imitacją świec lub wykonany z bambusa, drewniane kinkiety czy eliptyczna lampa w kolorze drzewa. Na małym stoliku możesz ustawić lampkę z drewnianym abażurem lub nastrojowe latarenki. Należy zwrócić uwagę, by lampy do salonu w stylu rustykalnym były wykonane z naturalnych materiałów.

Firanki i zasłony przywodzą na myśl beztroskie wakacje na wsi. Mogą być białe lub kolorowe, proste albo z dużą ilością kwiecistych ornamentów, kokardek i z ozdobnym lambrekinem. Tę samą tkaninę można wykorzystać do dekoracji całego wnętrza.

 

fot. Leroy Merlin

 

Ceramiczne talerze, kubki, dzbanki i miski w kolorach ziemi to znak rozpoznawczy stylu rustykalnego. W modzie są również wykonane z kamionki i drewna sprzęty kuchenne oraz wyroby rękodzielnicze. Ceramika często jest zdobiona ręcznie malowanymi wzorami kwiatów, zwierząt lub roślin. Jeśli chodzi o sztućce, do stylu wiejskiego będzie pasowała zastawa z elementami drewna.

Sielski klimat na tarasie

Decydując się na styl sielski w domu i na tarasie powinniśmy być konsekwentni w jego realizacji. Dlatego aranżacja tarasu nie powinna odbiegać od wnętrza domu. Tu warto wybrać meble ogrodowe z wikliny lub litego drewna. Ważnym elementem jego wystroju są rośliny – pelargonie, stokrotki afrykańskie, złocienie, begonie czy bratki idealnie wpiszą się w klimat. Sadzimy je w ceramicznych donicach lub w plecionych osłonkach. Aranżację dopełnią stylowe akcesoria takie jak konewki, dzbanki czy stare narzędzia ogrodnicze.

 

fot. Leroy Merlin

 

Więcej inspiracji i informacji na leroymerlin.pl

Dodaj komentarz

Instagram