10 wskazówek jak dbać o bioróżnorodność w ogrodzie

70% ankietowanych właścicieli ogrodów w Polsce słyszała o bioróżnorodności lub rozumie jej założenia. Deklarują, że większa świadomość pozwoliłaby im działać lepiej na rzecz planety, jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Husqvarna.

Znaczenie prywatnych ogrodów w zwiększaniu bioróżnorodności zyskuje na znaczeniu. Świadomość różnorodności biologicznej w Polsce jest raczej wysoka: 22% respondentów bardzo dobrze zna termin, a większość (56%) w pewnym stopniu go rozumie. “Różne rośliny i gatunki” to najczęściej wymieniane przez właścicieli ogrodów słowa w odpowiedzi na prośbę o zdefiniowanie pojęcia. Połowa ankietowanych uważa, że zmiana klimatu i malejąca bioróżnorodność są niepokojące. 22% przypisuje sobie dużą rolą we wprowadzaniu zmian. Zwiększanie bioróżnorodności ogrodu nie jest priorytetem dla 41% badanych w Polsce. Lepsza edukacja przełożyłaby się na większy nacisk na bioróżnorodność.

Bioróżnorodność to miara zróżnicowania gatunków i ekosystemów, a jej utrata ma ogromny bezpośredni wpływ na ludzi. Równowaga biologiczna ma kluczowe znaczenie dla światowych dostaw żywności, czystego powietrza, wody i medycyny, a także przyczynia się do zachowania stabilności społecznej, ekonomicznej i politycznej.

Polacy spędzają na pracach ogrodowych więcej niż ankietowani z innych państw (takich jak Szwecji, Danii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii oraz Holandii). Pielęgnujemy nasze tereny zieleni średnio ponad 16h w miesiącu. Idzie to w parze, z deklaracją, że hodowanie warzyw i jadalnych roślin oraz sadzenie kwiatów przyciągających pszczoły, to najczęściej podejmowane działania w ramach prowadzenia ogródka. 80% ankietowanych Polaków bierze pod uwagę bioróżnorodność przy koszeniu trawników. Realizują to poprzez rzadsze koszenie lub celowe pomijanie pewnych obszarów. Priorytetem przy projektowaniu przydomowych terenów zieleni jest jednak nie ekologia, ale dobrze zorganizowana przestrzeń w ogrodzie do relaksu.

W związku z tym, że 71% Polaków chciałaby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak egzekwować bioróżnorodność w swoim ogrodzie, Husqvarna poprosiła o 10 wskazówek profesora Alexandre’a Antonelliego, wykładowcę bioróżnorodności na Uniwersytecie w Göteborgu i dyrektora naukowego Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew.

 

 

Jak zwiększyć bioróżnorodność w swoim ogrodzie:

Koś trawę z umiarem, pomijając pewne obszary trawnika, by mogły rosnąć dziko.

Sadź rośliny i pielęgnuj swój ogród w ekologiczny sposób. Unikaj pestycydów i nawozów sztucznych.

Pozostawiaj w ogrodzie naturalne substancje organiczne, takie jak liście i gałęzie – stanowią naturalny nawóz, który odżywia ogród i zwiększa jego bioróżnorodność.

Koś trawnik wyłącznie w dzień, by unikać płoszenia zwierząt nocnych.

Uwzględnij w swoim ogrodzie wiele rodzajów roślin – od drobnych kwiatów po drzewa – dbając o to, by były wśród nich gatunki kwitnące w różnych porach roku.

Zwiększ swoją samowystarczalność i korzystaj z plonów swojego ogrodu. Jeżeli nie możesz zjeść wszystkiego – podziel się z innymi!

Pozwól chwastom rosnąć. Wiele gatunków uznawanych za chwasty to ważne źródła pożywienia dla zapylaczy oraz siedliska owadów.

Dbaj o drzewa i krzewy. To ważne siedliska dla wielu różnych gatunków zwierząt.

Minimalizuj ilość sztucznego światła w ogrodzie, gdyż może przeszkadzać nocnym zwierzętom i roślinom.

Twórz siedliska i postaw w swoim ogrodzie budki dla ptaków oraz hotele dla owadów.

O badaniu

Badanie Husqvarna Forest & Garden zostało przeprowadzone przez firmę Nepa między 16 a 23 maja 2022 r. wśród 4000 respondentów ze Szwecji, Danii, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Polski, Belgii i Niderlandów. Krajowe próby reprezentatywne w przedziale wiekowym 30-65 lat obejmowały wyłącznie osoby posiadające ogród. Badanie zostało przeprowadzone w formie ilościowych wywiadów internetowych.

*HUGSI – wskaźnik Husqvarna Urban Green Space – to narzędzie SI firmy, mierzące zdrowie miejskich terenów zieleni na całym świecie.

Źródło: Husqvarna

Dodaj komentarz

Instagram