Przydatne narzędzia do sadzenia cebul kwiatowych

By móc cieszyć się wiosną piękną rabatą kolorowych tulipanów, trzeba posadzić je już teraz – późną jesienią. Do tej pracy warto wyposażyć się w narzędzia do sadzenia cebul kwiatowych.

Cebule tulipanów sadzimy późną jesienią, najlepiej w październiku lub listopadzie. Cebulki muszą się ukorzenić zanim przyjdzie zima, ale nie powinny wypuścić liści. Stąd tak późny termin. Najlepiej sadzić je od razu po zakupie. Jeżeli jednak konieczne jest ich przetrzymanie, cebulki umieszczamy w przewiewnym pojemniku i przesypujemy suchym piaskiem lub trocinami i przenosimy do piwnicy. Do sadzenia warto użyć specjalnej sadzarki – zdecydowanie ułatwi pracę. W sprzedaży są dostępne różne modele. Ja miałam okazję przetestować urządzenie z oferty Gardeny oraz zestaw małych narzędzi Comfort. Do sadzenia przydadzą się bowiem również małe grabki i łopatka.

 

Sadzarka do cebul

O tej sadzarce słyszałam wiele pozytywnych opinii. Zdaniem redakcji miesięcznika Gardener’s World, to najlepsza ręczna sadzarka.

Jest kompaktowa i nie zajmuje wiele miejsca. Wykonana jest ze stali i pokryta duroplastem, co chroni ją przed korozją. Bardzo wygodnie się nią pracuje. Dobrze leży w dłoni, a praca nią nie męczy.

Na korpusie umieszczono trzy oznaczenia głębokości. Ułatwia to odmierzanie głębokości, na jakiej powinno sadzić się cebulki. Ząbkowana dolna krawędź ułatwia wbijanie narzędzia w glebę.

 

 

Od innych tego typu urządzeń wyróżnia ją przycisk uwalniający ziemię. To bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala na wyciągnięcie gleby z dołka, a następnie, po włożeniu cebulki w dołek, zwalniamy przycisk i ziemia znajdująca się w korpusie sadzarki wypada i wypełnia dołek przykrywając cebulkę tulipana.

 

 

Zestaw małych narzędzi Comfort

Taki zestaw małych, ręcznych narzędzi powinien mieć każdy ogrodnik. Przydadzą się wszędzie tam, gdzie nie można posługiwać się dużymi narzędziami jak szpadel czy grabie, a więc do pracy na rabacie, na której rośnie już sporo roślin, do pielęgnacji roślin w pojemnikach, na balkonie, w domu… Zestaw zawiera łopatkę i dwa rodzaje grabek. Narzędzia są bardzo dobrej jakości, wykonane z wysokogatunkowej stali z powłoką termoutwardzalną, dzięki której są niezwykle odporne na korozję i bardzo wytrzymałe.

 

 

Mają wygodne, ergonomiczne trzonki, zapewniające komfort pracy przed długi czas. Wbudowane miękkie elementy trzonka są przyjemne w dotyku, a ręka nie ślizga się dzięki profilowanemu zakończeniu rękojeści.

Łopatka Comfort

Świetnie nadaje się do sadzenia i przesadzania roślin w skrzyniach, donicach i na rabatach. Przydatna jest także do sadzenia tulipanów. Po rozrzuceniu na glebę ziemi kompostowej, bez trudu przekopałam nią podłoże, aby było bardziej pulchne.

 

 

Małe grabki Comfort

Mają płaskie, zakrzywione na końcach pazurki, które są na tyle delikatne, by nie zniszczyć rosnących wokół roślin, ale zbiorą wszystko, co leży na powierzchni gleby. Doskonale sprawdzają się więc do usuwania z powierzchni podłoża różnych odpadów np. liści, ścinków trawy. Kompaktowa wielkość narzędzia pozwala swobodnie pracować nawet wśród gęsto posadzonych roślin czy tych rosnących w donicach. Zbiera dokładnie, a praca nimi jest bardzo wygodna.

 

 

Grabki Comfort

Te grabki służą do spulchniania gleby i wyrównywania jej. Mają mocne i dość długie zęby, dzięki czemu praca nimi jest skuteczna. Są wąskie, więc tak samo jak małe grabki (do usuwania liści) świetnie sprawdzą się do pracy na rabacie czy przy roślinach kubłowych. Idealnie wyrównamy nimi skopaną glebę i tę po sadzeniu roślin.

 

 

Sadzenie tulipanów krok po kroku

Oczyść miejsce, na którym posadzisz cebulki. Do tej czynności użyj małych grabek.

 

 

Nasyp na glebę trochę ziemi kompostowej, aby zagwarantować cebulkom dobre warunki do rozwoju. Użyj do tego celu łopatki i przekop nią glebę, aby oba podłoża dobrze ze sobą wymieszać.

 

 

Rozłóż cebulki w miejscach, w których chcesz je posadzić, a następnie przyjrzyj się czy taki układ jest odpowiedni.
Odłóż jedną cebulkę na bok i w jej miejscu wbij sadzarkę, jednocześnie unosząc przycisk uwalniający ziemię. Gdy sadzarkę zagłębisz już odpowiednio głęboko, puść przycisk uwalniający i wyjmij sadzarkę z gleby (wraz z nią wyciągnie się ziemia).

 

 

 

 

Teraz wsadź do dołka cebulkę (piętką do dołu).
Trzymając w ręku sadzarkę, ustaw ją nad dołkiem i naciśnij przycisk uwalniający ziemię. Ziemia wleci do dołka i przykryje cebulkę.

 

 

Zagęść lekko ziemię przykrywającą cebulkę.
Po posadzeniu wszystkich cebul zagrab teren grabkami, a na koniec podlej posadzone cebulki. Gdy nadejdą pierwsze mrozy, ściółkujemy glebę liśćmi lub korą sosnową.

 

 

Podsumowanie

Sadzarka do cebul sprawdziła się wyśmienicie. Jest mocna i wytrzymała, a ząbkowana dolna krawędź bez problemu wchodzi w glebę. Bardzo wygodny w użyciu jest przycisk zwalniający ziemię. Dzięki niemu cała zawartość wykopanego dołka zostaje w sadzarce i później szybko i łatwo ją wsypać z powrotem, żeby zakryć cebulkę. Do pracy podczas sadzenia cebul niezastąpione okazały się także małe narzędzia z zestawu. Bardzo wygodnie się nimi pracuje. Są niezwykle poręczne, a ergonomiczne trzonki dobrze leżą w ręce i praca nimi nie męczy. Są bardzo dobrej jakości i wytrzymałe. Wszystkie te produkty mają 25 lat gwarancji.

Więcej informacji na temat tych narzędzi znajdziecie na www.gardena.pl

 

Tekst i zdjęcia M. Ćwikła

Dodaj komentarz

Instagram