Pielęgnacja królowej kwiatów – przycinanie róż z Fiskars

Róża to niezwykle popularny kwiat i prawdziwa ozdoba wielu ogrodów. Niektórzy nazywają ją królową kwiatów. Potrafi być jednak bardzo wymagająca i potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, gdzie kluczową rolę odgrywa cięcie.

Cięcie pielęgnacyjne to podstawa

Każdego roku powinniśmy zadbać o przycinanie pielęgnacyjne róży, polegające na wycięciu martwych, starych czy też zbyt mocno rozkrzewionych pędów. Pędy i gałązki złamane, uszkodzone przez mróz czy zaatakowane przez szkodniki przycina się powyżej pąka, liścia skierowanego na zewnątrz, a wyrastającego ze zdrowej części. Ponadto, gałęzie rosnące ku środkowi krzewu, a także te zbyt gęste, przerzedza się, aby róża zachowała ładną formę i aby zrobić miejsce nowym, zdrowym gałęziom.

Róże rabatowe przycina się dość mocno, aby mogły wykształcić wiele kwitnących pędów i aby gałęzie stały się mocne i mogły udźwignąć liczne i ciężkie kwiaty w czasie wiatru czy deszczu. W lecie powinniśmy odcinać przekwitnięte kwiaty wraz z 2-4 liśćmi poniżej. Należy usunąć także kwiaty uszkodzone przez deszcz. Pamiętajmy, że róża nie przycinana lub przycinana zbyt słabo wszystkie kwiaty utworzy na czubku, a u dołu będzie bardzo uboga. Taki krzew będzie wiotki i łatwo się złamie lub zegnie podczas intensywnych opadów deszczu.

 

 

Jakie narzędzia wybrać?

W przypadku pielęgnacji róż w naszym ogrodzie, bez dobrego sekatora i nożyc, ani rusz. Przydadzą się również grube rękawice, które ochronią nas przed kolcami. Do przycinania kilkuletnich, grubych i twardych łodyg możemy zastosować sekator dwuręczny. W tym wypadku doskonale sprawdzi się sekator dźwigniowy, kowadełkowy L PowerGearTMX. Dzięki mechanizmowy zwiększającemu trzykrotnie siłę cięcia, praca narzędziem jest wyjątkowo komfortowa.

Natomiast do przycinania świeżych, drobnych pędów przyda się sekator jednoręczny model PX94 PowerGearTMX L, który dodatkowo został wyposażony w obrotową rączkę zmniejszającą obciążenie dłoni i nadgarstka. Innym ciekawym modelem jest sekator nożycowy P44 Fingerloop, który ma charakterystyczny kształt dolnej rączki chroniący dłonie podczas pracy. Do przycinania róż wręcz idealny.

 

Jak pobudzić kwitnienie róży?

Aby pobudzić różę do ponownego kwitnienia, należy pamiętać o odcięciu starych, zwiędłych kwiatów. Trzeba pozbyć się nie tylko samego kwiatu, lecz całego pędu. Dzięki temu róża wypuści nowe pędy i wykształci nowe, silne pąki kwiatowe. Pierwsze kwitnienie kończy się zwykle pod koniec lipca.

 

 

Róża w wazonie

Pamiętajmy, że różę do wazonu ścina się ostrym sekatorem lub specjalnymi ostrymi nożyczkami. Przed włożeniem jej do wazonu trzeba koniecznie usunąć wszystkie liście z dolnej części, która będzie zanurzona w wodzie. W tym przypadku warto posłużyć się nowym sekatorem do kwiatów SP14 SolidTM, który został wyposażony w specjalny otwór do oczyszczania łodyg i pomoże nam pozbyć się liści i kolców. Róża może zachować świeżość stojąc w wazonie nawet przez tydzień, pod warunkiem, że łodygę przytnie się tuż przed włożeniem do wody.

Źródło: Fiskars

Dodaj komentarz

Instagram