Back to 80’s.

Włoskiej marki Qeeboo nie trzeba przedstawiać miłośnikom designu. Założona niespełna siedem lat temu w Mediolanie przez Stefano Giovannoniego jest rozpoznawalna i doceniana na świecie. Dystrybutorem marki w Polsce jest firma BM Housing.

Projekty Qeeboo są nie do pomylenia. Kolorowe i dowcipne, opowiadają niestworzone historie o gorylu, który biegał z latarką, o rekinie żywiącym się parasolami, żyrafie lubującej się w kryształowych żyrandolach i o króliku ze szczerego złota.

Nazwisko dyrektora artystycznego firmy przyciąga świetnych projektantów, którzy w Qeeboo mają szansę zaszaleć i rozwinąć wyobraźnię: Studio Job, Andrea Branzi, Richard Hutten, Nika Zupanc czy Marcantonio. Polscy fani wzornictwa z pewnością pamiętają spektakularne stoiska marki podczas targów Warsaw Home. Gromadziły one liczną widownię, a możliwość spotkania gwiazd światowego wzornictwa zaproszonych przez polskiego dystrybutora – BM Housing, budziła zachwyt i dreszczyk emocji.

 

 

Ten kto był w tym roku na Salone del Mobile w Mediolanie z pewnością zauważył wielki powrót do estetyki lat 80-tych i fascynację znakomitym Ettore Sottasem oraz jego grupą projektową Memphis. Moda na kolorowe lata 80-te widoczna była nie tylko w targowych halach. W tym samym czasie w mediolańskim Triennalle można było zobaczyć fenomenalną przekrojową wystawę „Memphis Again”. Już w 1980 roku artyści związani z grupą postulowali wprowadzenie do wzornictwa użytkowego koloru, humoru i indywidualizmu. Ich szalone pomysły wówczas docenione zostały przez nielicznych, lecz uchyliły drzwi dla projektów takich marek jak Qeeboo.

W najnowszej kolekcji mediolańskiej marki Stefano Giovannoniego fascynacje estetyką grupy Memphis są oczywiste. W zwariowane lata 80-te najszybciej, bo wręcz ekspresowo przenosi nas nowa kolekcja pięciu ceramicznych wazonów zaprojektowanych przez młodego projektanta urodzonego w Wenecji – Marca Oggani. Mamy tu kolorową palmę, mysz i kaczkę. Dopatrzymy się też całkiem ładnej buzi i drinka z palemką. Kolejna nowość od tego samego designera, na którą ludzie z poczuciem humoru na pewno zwrócą uwagę to kolorowe, wzorzyste siedziska – napis „Sit Here” nie pozostawia użytkownikowi wielkiego pola do popisu. Podobny katalog wzorów i barw zdobi poszewki na poduszki.

Marc Oggani zaprojektował dla Qeeboo również nową kolekcję dywanów „Monsters”. To cudowna alternatywa dla zwierzęcych skór, z upodobaniem od lat rozkładanych we wnętrzach. Projektant zaproponował dywany w kształcie rozpłaszczonych, baśniowych zwierząt – tygrysów, panter, krokodyli, które mogą na luzie zdobić podłogę kochających zwierzęta i aktywistów ochrony ginących gatunków.

 

 

Najnowsze propozycje Qeeboo są bardzo spójne stylistycznie. Wykorzystują tę samą paletę mocnych kolorów i geometryczne wzory tak charakterystyczne dla projektów Grupy Memphis – trójkąty, koła, fale. I oczy, które raz po raz puszczają do nas oko.

W ofercie marki BM Housing pojawiły się także projekty Qeeboo, które wpisują się w dotychczasowy nurt wzorniczy. To stolik kawowy „Paco” wykonany z najwyższej jakości polipropylenu (proj. S. Giovannoni), którego blat wsparty jest na trąbie słonia oraz zabawny fotel „Don’t F**K With The Mouse” Rona Arada w dwóch wersjach – tapicerowanej i nie tapicerowanej, którą z powodzeniem można użytkować na zewnątrz, w ogrodzie lub na tarasie. Warto również zwrócić uwagę na uroczą lampkę z kokardką autorstwa Studia Marcela Wandersa. „Mabelle” występuje w białym i czarnym wykończeniu, w dwóch rozmiarach.

Kokarda to też motyw krzesła i fotela „Ribbon” zaprojektowanego przez Słowenkę – Nikę Zupanc. Delikatne, romantyczne krzesło powstało specjalnie dla marki Dior w 2013 roku. Qeeboo oferuje je w wielu kolorach, także w złocie i pudrowym różu. Po kobiecym krzesełku przyszedł czas na wspaniale wygodny fotel „Ribbon”, siedzisko z pianki poliuretanowej pokrytej tkaniną. Dostępne jest w czterech kolorach. Obok obowiązkowego różu jego tapicerka może być żółta, granatowa i bordowa.

Źródło: BM Housing

Dodaj komentarz

Instagram