Biophilic design

Człowieka łączy z naturą silna, nierozerwalna więź. Biophilic design wyraża tę potrzebę poprzez tworzenie przyjaznej i pełnej harmonii przestrzeni do życia.

Biophilic design to nurt, którego głównym założeniem jest postawienie w centrum projektowania natury. Nazwa ostatnio bardzo modna i często nadużywana, a przecież tak bliska naszej istocie. Człowiek wywodzi się z natury i podświadomie szuka stabilizacji poprzez bliski i stały kontakt z przyrodą. Nie jest to więc żadna moda, a nasza potrzeba i konieczność, dzięki którym możemy osiągnąć dobrostan psychiczny i zdrowotny. Poprzez projektowanie biofilne można stworzyć przyjazną przestrzeń do życia, w której o wiele łatwiej i zdrowiej ludziom funkcjonować.

Potrzeba więzi z naturą

Biophilic design to nie chwilowy trend, a filozofia, która wyraża naszą potrzebę więzi z naturą. To projektowanie z materiałów, które pięknie się starzeją, takich jak kamień, drewno czy stal, a także wybór wyposażenia wysokiej jakości w ponadczasowy stylu. Jednym z fundamentów Biophilic design jest przenikanie wnętrza domu z ogrodem. Pozwala na bliższe obcowanie z przyrodą. Stosując duże przeszklenia, warto w ich pobliżu sadzić rośliny, które będą „zaglądały” do wnętrza i na odwrót – w mieszkaniu, w pobliżu drzwi tarasowych i okien postawmy donice z roślinami, które będą komponowały się z roślinnością na zewnątrz. W celu zwiększenia wrażenia poleca się stosowanie takiej samej podłogi (bądź przypominającej swoim wyglądem) w salonie jak i na tarasie z nim graniczącym. Pozwoli to optycznie zatrzeć granice pomiędzy światem zewnętrznym i wewnętrznym. 

 

Aranżacja z oferty HKliving. www.hkliving.pl

 

Otaczajmy się zielenią

Rośliny mają bardzo dobry wpływ na nasze samopoczucie. Niektóre z nich mają wręcz terapeutyczną moc. Wiele oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków chemicznych unoszących się w powietrzu czy wydzielanych przez wyposażenie mieszkania. Dlatego otaczajmy się roślinami. Zadbajmy o ich różnorodność. Ustawiamy obok siebie rośliny o zróżnicowanym pokroju, kształtach i kolorach liści, co zapewni utworzenie ciekawych kompozycji.

 

rośliny doniczkowe w domu

Rośliny doniczkowe z oferty Ikea. www.ikea.com.pl

 

Kwietniki umożliwiają wyeksponowanie najciekawszych eksponatów, ale dostępne są również meble wyposażone w specjalne miejsca na doniczki. Widoczny na zdjęciu poniżej regał Haller to jeden z klasyków designu, który zachęca do wprowadzenia do domu jeszcze większej ilości roślin.

 

regał na kwiaty

Regał Haller jest najbardziej znanym meblem szwajcarskiej marki USM. Dostępny w stałej kolekcji MoMa. www.mood-design.pl

 

Wzory zaczerpnięte z przyrody

W biophilic design główna uwaga skupiona jest na człowieku i jego naturalnych potrzebach oraz relacji z naturą. Urządzając mieszkanie, oprócz naturalnych roślin warto więc wprowadzać motywy flory na otaczających nas przedmiotach. Meble, dodatki, tkaniny, a nawet ściany mogą posłużyć jako wspaniałe tło dla wyeksponowania malowniczych wzorów. Widoczna poniżej tapeta projektu Ted Baker London, znanego brytyjskiego projektanta odzieży, wygląda na ścianie jak delikatna, rozmyta akwarela.

 

Biophilic design

Tapeta Vanilla, projekt Ted Baker London. www.muraspec.pl

 

Stosujmy kolory ziemi

Kolory odgrywają bardzo duże znaczenie nie tylko wizualne, ale również silnie oddziałują na ludzką psychikę. Jedne uspokajają, inne pobudzają, zachęcają do działania, mogą też wpływać przygnębiająco na nasze samopoczucie. Sprawiają, że w ich otoczeniu czujemy się dobrze i chcemy przebywać w danym miejscu, bądź zniechęcają do niego. Podążając za naturalnymi potrzebami człowieka, warto stosować w domu kolory ziemi. Mają bardzo pozytywny wpływ na naszą psychikę. W ich otoczeniu będziemy czuli się dobrze. Dzięki nim uzyskamy wnętrze pełne harmonii i naturalnie przenikających się barw zgodne z duchem biophilic design.

 

łazienka z duchem biophilic design

Aranżacja łazienki proponowana przez Deante. www.deante.pl

 

Znaczenie światła 

Światło pomaga nam nie tylko „widzieć”, wpływa ono również na nasze samopoczucie i zdrowie. Zmiana jego barwy w trakcie dnia determinuje nasz rytm dobowy, czyli cykliczne okresy aktywności i spoczynku. Oświetlenie słabej jakości może przełożyć się na spadek koncentracji, zmęczenie oczu, bóle głowy czy rozdrażnienie. Dlatego dobre oświetlenie powinno naśladować codzienne zmiany naturalnego światła dziennego, które odpowiednio pobudza bądź rozluźnia fotoreceptory człowieka w sposób porównywalny ze zmieniającymi się kolorami i intensywnością naturalnego światła dziennego. Dobowy cykl światła można zasymulować, używając jaśniejszej, chłodniejszej temperatury barwowej światła w ciągu dnia oraz cieplejszych odcieni wieczorami i nocą. Jeżeli jednak trudno jest nam dostosować barwę światła, by sprzyjała naszemu cyklowi dobowemu na rynku dostępne są systemy inteligentnego oświetlenia, które będzie samo zmieniało barwę światła w zależności od naszych preferencji, wykonywanych aktywności oraz cyklu dnia – imitując wędrówkę słońca po niebie.

 

oświetlenie w domu

Aranżacja Philips Hue. www.philips.pl

 

Wybieramy naturalne materiały 

Urządzając przestrzeń do życia z duchem biophilic design starajmy się wybierać produkty wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień szkło, ceramika. Obcowanie z nimi przybliża nas jeszcze bardziej do przyrody i otaczającego środowiska. Ciepło, faktura i zapach drewna działają uspokajająco na nasze zmysły, powodują, że w jego otoczeniu czujemy się dobrze. Im mniej jest ono poddawane obróbce, tym lepiej. Widoczny poniżej stół z pięknym drewnianym blatem o nierównych bokach jeszcze bardziej działa na nasze zmysły. Ciekawym pomysłem jest również stosowanie elementów drewna wyrzuconych z morza, których wykończeniowy szlif – koloryt, obłe kształty i chropowata faktura to dzieło natury.

 

meble drewniane

Meble ogrodowe z oferty Miloo Home. www.miloohome.pl

 

Organiczne tkaniny

Z tkanin najlepiej sprawdzą się takie jak len i bawełna. W biophilic design główna uwaga skupiona jest na człowieku i na jego naturalnych potrzebach, dlatego staramy się wybierać tkaniny, które nie zawierają sztucznych barwników i szkodliwych substancji. Dobrze, aby były one również zbierane ręcznie, co niweluje zanieczyszczenia powietrza. Przed zakupem takich dodatków jak zasłony okienne czy rolety rzymskie można sprawdzić czy wykorzystywane przez daną markę tekstylia posiadają Certyfikat Bawełny Organicznej. Potwierdza on, że bawełna pochodzi z rolnictwa przyjaznego dla środowiska zgodnie z wymogami UE.

 

naturalne tkaniny w domu

Aranżacja z oferty Dekoria.pl. www.dekoria.pl

 

Udane połączenia

Aranżując wnętrze należy zadbać nie tylko o wybór naturalnych materiałów, ale również o umiejętne ich połączenie. Drewno uwielbia kamień i szkło. Ciekawym, przełamującym dodatkiem będzie beton, który daje bardzo duże możliwości przy wykańczaniu wnętrz. Ze względu na jego porowatość, w łazience raczej unikamy jego czystej formy na rzecz gresu, który będzie go idealnie imitował, co widać na zdjęciu poniżej. Aranżację uzupełniamy o rośliny. Łazienka to idealne miejsce dla gatunków lubiących wilgoć w powietrzu.

 

Baterie do łazienki

Armatura z linii Veneto VerdeLine idealnie wpisuje się we wnętrze utrzymane w duchu biophilic design. www.ferro.pl

 

Trwałość i dobra jakość 

Produkty z materiałów dobrej jakości posłużą nam na dłużej, co jest dobre zarówno dla nas jak i dla środowiska. Dotyczy to różnych aspektów, również tych dotyczących kuchni. Blaty z konglomeratu kamiennego widoczne na zdjęciu poniżej powstają z surowców naturalnych takich jak kwarc lub granit, granulatu wyselekcjonowanych zwierciadeł i luster oraz niewielkiej ilości pigmentów z dodatkiem żywicy. Podwyższone właściwości kamienia sprawiają, że materiały stają się o wiele bardziej wytrzymałe niż naturalny surowiec.

 

kuchnia inspirowana naturą

Pearl Lava to wzór nawiązujący do samego początku erupcji wulkanu. Lawa wypływająca ze źródła płynie po stromych zboczach i formuje zupełnie nowy krajobraz. Wąskie żyłki lawy, niczym fale rozciągają się na ciemnym, pokrytym popiołem tle. www.technistone.pl

Dobre samopoczucie

W centrum projektowania biofilnego „stawiamy na naturę”’, jednak w dużej mierze odnosi się ono do ludzkiego samopoczucia. Lepsza jakość powietrza, szansa na odpoczynek dla zmęczonych oczu, to tylko niektóre z zalet wynikające z większej ilości zieleni w naszym życiu. Czy skoro postawienie natury w centrum służy człowiekowi i jego samopoczuciu oraz zdrowiu, to czy będziemy mogli postawić kiedyś znak równości między projektowaniem biofilnym, a projektowaniem zorientowanym na człowieka (ang. Human-centered design, HCD)? To ostatnie na pierwszym miejscu stawia człowieka i jego potrzeby, a potrzeba bliskości z naturą jest jedną z tych nadrzędnych.

 

zdrowe oświetlenie

Aranżacja proponowana przez Signify. www.signify.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram