Czy mikrofale faktycznie szkodzą zdrowiu? Obalamy mity!

Mikrofale są dostępne na rynku od wielu lat. Przez ten czas zyskały zarówno wielu fanów, jak i przeciwników. Amatorzy mikrofali cenią sobie szybkość i wygodę w przygotowaniu posiłków, natomiast ich oponenci podkreślają szkodliwe działanie urządzenia. Czy jest się czego obawiać? Obalamy najczęściej powtarzane mity na temat mikrofali.

Zanim rozwiejemy wątpliwości na temat działania kuchenek mikrofalowych, warto zacząć do teorii, aby zrozumieć, jak właściwie działa to urządzenie. Jego nazwa pochodzi od promieniowania mikrofalowego, które jest wykorzystywane do podgrzewania posiłków. Promieniowanie oddziałuje na cząsteczki wody, tłuszczu i cukru, wprowadzając je w drganie. Cząsteczki wspomnianych mikroelementów zaczynają się poruszać, czego efektem jest wytworzenie energii, która zamienia się w ciepło. W ten sposób żywność jest poddawana obróbce termicznej w kuchence mikrofalowej.

 

 

Obalamy mity

1. Posiłek podgrzany w mikrofali jest toksyczny

Promieniowanie, któremu poddawana jest żywność w mikrofali, jest krótkotrwałe. Nie ma więc ryzyka, że posiłek zostanie napromieniowany. Krótki czas podgrzewania sprawia, że jedzenie staje się ciepłe. W bezpiecznym podgrzewaniu żywności w kuchence mikrofalowej istotną rolę odgrywa naczynie, które w tym celu użyjemy. Należy unikać plastikowych pojemników. Najlepiej sprawdzą się żaroodporne i szklane naczynia, a dla pełni bezpieczeństwa należy stosować się do wskazówek producenta.

2. Mikrofale emitują szkodliwe promieniowanie

Kuchenka mikrofalowa jest stworzona z bezpiecznych i trwałych materiałów, które uniemożliwiają przeniknięcie promieniowania poza urządzenie. Dlatego warto postawić na mikrofale, które są wykonane z odpowiednich materiałów, a dodatkowo są wyposażone w technologie, które zapewnią bezpieczne użytkowanie. Tak jest z mikrofalą BMI251SG3BG marki Gorenje, która posiada przełącznik bezpieczeństwa. Jeśli drzwi urządzenia zostaną otworzone w trakcie grzania, zostanie ono automatycznie wyłączone. Dodatkowo wnętrze modelu BMI251SG3BG wykonane jest ze stali nierdzewnej, która zapewnia lepszą cyrkulację mikrofal, a także zwiększa bezpieczeństwo.

 

 

3. Żywność podgrzewana w mikrofali traci składniki odżywcze

To jeden z najczęściej spotykanych zarzutów wobec kuchenek mikrofalowych. Czy jest prawdziwy? I tak, i nie. Na początek musimy wiedzieć, że każda obróbka termiczna żywności powoduje pełny bądź częściowy rozpad substancji odżywczych, głównie witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy. Ich stopień zależy od czasu grzania oraz wykorzystanej temperatury. Dlatego należy świadomie wybierać sposoby podgrzewania posiłków, jednocześnie bez nadmiernej paniki. Mikrofala nie sprawia, że jedzenie traci składniki odżywcze w całości, a ich rozpad w procesie podgrzewania jest podobny do innych obróbek termicznych.

4. Posiłek podgrzany w kuchence mikrofalowej jest niesmaczne

Smak i konsystencja potraw zmienia się wraz z obróbką termiczną. Przegotowana bądź spalona podczas smażenia żywność będzie mniej smaczna niż ta gotowana ‘al dente’. Podobnie jest w przypadku mikrofali. Podgrzewając w niej posiłek, należy stosować się do zaleceń producenta do danego rodzaju żywności. Pozwoli to osiągnąć najlepszy efekt. Co więcej, nowoczesne kuchenki mikrofalowe wyposażone są w automatyczne funkcje, które ułatwią proces gotowania. Model BMI251SG3BG od Gorenje oferuje programy takie jak tryb grillowy, czy tryb StepBake, pozwalający na zaprogramowanie kilku różnych etapów podgrzewania. Dodatkowo urządzenie ma także funkcję WarmPlate, która podgrzewa same talerze dla efektu niczym z pięciogwiazdkowej restauracji.

 

Źródło: Gorenje

Dodaj komentarz

Instagram