Chromatic Modernism w aranżacji salonu i sypialni
Prostota i funkcjonalność doprawiona szczyptą koloru, to współczesna opowieść o stylu modernistycznym we wnętrzach, której nie powstydziłby się sam Le Coubusier. Chromatic Modernism na nowo pozwala odkryć uroki aranżacji sprzed lat, dodając im charakterystycznego dla naszych czasów kolorystycznego sznytu.
Modernizm, z francuskiego modern (nowoczesny), narodził się w latach 20. XX wieku i był odpowiedzią na potrzeby zmieniającego się świata. Przez kolejne dekady zachwycał swą prostotą, funkcjonalnością i użytecznym charakterem zarówno w architekturze, jak i wystroju wnętrz. Rezygnując z przepychu na rzecz niewyszukanej elegancji, do dziś stanowi kluczową inspirację dla architektów i projektantów. Jak przenieść klimat modernizmu do współczesnych aranżacji? Odpowiedzią jest Chromatic Modernizm – trend, który łączy prostotę i funkcjonalność stylistyki minionych lat z magią kolorów.
Wnętrza w stylu modernistycznym zachwycają przestronnością. Nawet w małych i ciasnych pomieszczeniach pozwalają poczuć przestrzeń, złapać głęboki oddech, odpocząć. To za sprawą podporządkowania estetyki do funkcji czysto użytkowych. Ograniczone do minimum wyposażenie, brak zbędnych, krzykliwych dekoracji, prostota elementów zdobnych i płynąca z tego wszystkiego elegancja sprawiły, że wnętrza w stylu modern nabrały zupełnie nowego, nowoczesnego właśnie, charakteru. Stały się funkcjonalne, przyjazne dla domowników, uosabiające ideę mieszkania w mieście, które to było ośrodkiem życia ówczesnego świata.
– Funkcjonalność i niewymuszona elegancja, którymi obdarował nas modernizm, pozostały z nami do dziś. Najlepszym tego dowodem są praktyczne zabudowy meblowe, które zastąpiły bardzo zdobne komody i komódki. Pozwalają one optymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń, zapewniają dużo miejsca do przechowywania, a dzięki nowoczesnym materiałom wykończeniowym i całej palecie kolorów, dają możliwość na nowo odkrywać tajniki modernizmu – tym razem w wersji chromatycznej – mówi Katarzyna Drabik, ekspertka marki Komandor.
Chromatic Modernism wykorzystuje bowiem kolor, by nadać stylistyce mającej już sto lat, współczesny sznyt. To właśnie subtelnie wprowadzane do wnętrz barwy mają za zadanie podkreślić nowoczesny charakter aranżacji. Zastępując zbędne dekoracje, przyciągają wzrok i skupiają uwagę, ożywiając przy tym przestrzeń. Subtelne pastele kontrastują tu z bardziej nasyconymi, choć stonowanymi odcieniami, prowadząc stylistyczną grę między sobą. Wprowadzane do wnętrz, często na zasadzie geometrycznych zestawień, świadomie nawiązują do korzeni modernizmu, tworząc barwne tło dla ograniczonych do minimum detali.
Co wyróżnia styl Chromatic Modernism?
Duże przestronne pomieszczenia z dopływem naturalnego światła.
Praktyczne rozwiązania podporządkowane funkcji użytkowej.
Prostota i niewyszukana elegancja zamiast aranżacyjnego przepychu.
Praktyczne zabudowy meblowe na całą ścianę zastępujące meble o małych gabarytach.
Ograniczona liczba zdobień i aranżacyjnych detali.
Kolory, w tym głównie stonowane pastele, zastępują zbędne dodatki i dekoracje.
Duże, gładkie powierzchnie utrzymane w przyjaznej dla oka kolorystyce tworzą subtelne tło dla całej aranżacji.
Zabawa geometryczną formą i kolorami.
Źródło: Komandor
One Comment
Uwielbiam taki styl w salonie 🙂 Mój pomogli mi zaprojektować zdolni projektanci z https://meble-pyka.pl/jak-urzadzic-modernistyczne-wnetrze/ 🙂