Dmuchawa do liści

Zalegające liście na nawierzchni bezwzględnie należy na bieżąco usuwać. To bardzo ważne! Jakimi narzędziami można wykonać tę pracę i jak ją usprawnić, żeby szybko i łatwo wykonać zadanie?

Liście należy usuwać z nawierzchni nie tylko ze względu na utrzymanie porządku na posesji, ale przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Wilgotne liście są śliskie i można się na nich przewrócić. Poza tym warstwa opadniętych liści może ukryć nierówności występujące w nawierzchni. Czynność tę należy wykonywać na bieżąco.

Najprostszym i najtańszym sposobem pozbycia się liści jest ich zamiatanie. Do tego celu warto wybrać miotłę ze sztucznym włosiem. Jest ono wytrzymałe, dość twarde, a jednocześnie elastyczne. Niestety praca ta zajmuje dość sporo czasu i po jej wykonaniu można odczuwać bóle w plecach, ramionach, nadgarstkach. Jeżeli nawierzchnie na działce zajmują sporo powierzchni, warto ułatwić sobie tę pracę, np. stosując dmuchawę do liści lub odkurzacz. Ja miałam ostatnio okazję przetestować akumulatorową dmuchawę PowerJet 18V marki Gardena.

Dmuchawa PowerJet 18V

Dmuchawa jest niewielka i lekka. Nie ciąży w dłoni. Ma wygodny, ergonomiczny uchwyt. Poza tym jest bardzo dobrze wyważona. Wykonana jest z tworzywa sztucznego. Jej dysza jest ruchoma. Po skończonej pracy można ją odczepić od korpusu dmuchawy, dzięki czemu rządzenie zajmuje mniej miejsca podczas jego przechowywania.

 

 

Włącznik urządzenia znajduje się w spodzie uchwytu. Wystarczy dotknąć go palcem wskazującym, by dmuchawa zaczęła pracować. Z kolei na górnej stronie uchwytu umieszczone jest pokrętło regulacji mocy służące do ustawiania prędkości pracy dmuchawy.

 

 

Na urządzeniu (z przodu uchwytu) znajduje się również wskaźnik LED informujący o aktualnym stanie naładowania akumulatora.

 

 

Akumulator

Dmuchawa do liści zawiera w zestawie ładowarkę oraz akumulator 2,5 Ah 18 V POWER FOR AL. Akumulatory z tej serii są kompatybilne z wieloma innymi urządzeniami używanymi w domu i ogrodzie – zatem wystarczy jeden akumulator do obsługi licznych produktów. Po jego naładowaniu, w zależności od ustawionej mocy, urządzenie może pracować od 13 do ok. 23 minut. Prędkość powietrza może wynosić 100 km/h.

 

 

Wydajność dmuchawy

Dmuchawa osiąga maksymalną wydajność 7,9 m3 na minutę, co zapewnia jej dużą skuteczność i umożliwia oczyszczenie z liści 400 mkw. powierzchni. W porównaniu z innymi tego typu urządzeniami nie jest zbyt głośna. Jej moc akustyczna to 96 dB, natomiast ciśnienie akustyczne przy uchu operatora wynosi 85 dB.

 

 

 

Dysza punktowa

W komplecie jest również dysza punktowa. Ta końcówka zwiększa zasięg dmuchawy, umożliwiając precyzyjną pracę w trudno dostępnych zakamarkach, np. w różnych szczelinach. Jest ruchoma i można ją ściągać.

 

 

Przygotowanie do pracy

przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić stan naładowania akumulatora. Jeżeli jest już słaby, wypinamy go z urządzenia i podłączamy do ładowarki. Po naładowaniu wpinamy z powrotem do urządzenia, mocujemy dyszę i można rozpocząć pracę.

 

 

Praca z dmuchawą

Praca tym urządzeniem jest bardzo prosta. Bierzemy dmuchawę za uchwyt i po dotknięciu włącznika już zaczyna pracować. W zależności od potrzeby – czy zdmuchujemy suche liście czy mokre – można zmienić moc. Czas pracy, który podaje producent (13-23 minuty) wydaje się dość krótki, ale dmuchawa usuwa liście tak szybko, że w zupełności wystarcza. W kilka minut można usunąć wszystkie liście z tarasu, podjazdu, chodnika czy wejścia do domu.

 

 

Podsumowanie

Nie jestem zwolenniczką dmuchaw, ponieważ są to urządzenia dość głośne – płoszą więc zwierzęta i zakłucają spokój. Poza tym wraz z liśćmi w powietrze wydmuchiwane są różne pyły, co spowodowało, że w województwie mazowieckim stosowanie tych urządzeń jest zakazane.

Jednak dmuchawa do liści PowerJet 18V jest cicha. Podczas pracy nie spłoszyłam nią nawet ptaków i przechadzającego się kota. Poza tym dmuchawy akumulatorowe nie są tak silne jak te spalinowe. Testowana przeze mnie dmuchawa jest lekka i znakomicie wyważona, przez co praca nią jest łatwa i wygodna, a ramiona i ręce nie męczą się. Można więc pracować tym urządzeniem przez dłuższy czas. Sprzyja temu także dobra ergonomia dmuchawy. Dodatkowa dysza punktowa z kolei umożliwia usuwanie liści z różnych zakamarków. Jest niewielka i po skończonej pracy można zdjąć obie dysze, przez co zajmuje naprawdę niewiele miejsca.

 

Więcej informacji na temat tego urządzenia znajdziecie tutaj: www.gardena.pl

Dodaj komentarz

Instagram