Dobry projekt od najmłodszych lat. Urządzamy pokój dla ucznia i nastolatka

Własny pokój to marzenie każdego dziecka. Nawet nieduża, prywatna przestrzeń stanie się jego królestwem, jeśli będzie dobrze urządzona. Podpowiadamy, jak zaaranżować tę przestrzeń tak, by była wygodna, ładna i by nasze dziecko je pokochało.

Urządzenie pokoju dla młodego człowieka to wyzwanie. W końcu – czy mówimy o wnętrzu dla przedszkolaka, małego ucznia czy nastolatka – to jego własne miejsce, w którym odpoczywa, uczy się i prowadzi towarzyskie życie. I o które rzecz jasna musi dbać. Dlatego funkcjonalności, które dorośli zwykle mają rozdysponowane na różne domowe i pozadomowe przestrzenie, tutaj muszą być zawarte na kilku metrach kwadratowych. Na szczęście większość z tych funkcji może być realizowana w swojej esencji, a nie rozbudowanej, pełnej formie. 

 

 

Wyzwania dla projektanta

Oczywistym, obowiązkowym punktem każdego dziecięcego pokoju są wygodne łóżko oraz biurko i krzesło. Do tego szafa na – przynajmniej – podstawowe prywatne rzeczy i sprzęt związany z pasjami. Wypoczynek i praca w tej przestrzeni będą w końcu najważniejsze. 

– Pokój potomstwa często lokowany jest na poddaszu lub ma mniej ustawny plan. W jego aranżacji napotkamy więc te same wyzwania, które czekają nas przy projektowaniu sypialni dorosłych. Tyle, że w tym wypadku dodajemy do tego wnętrza funkcję biura oraz czasami mini-garderoby. Dlatego, aby w pełni wykorzystać każdy centymetr kwadratowy, najczęściej korzystamy z mebli na wymiar, dzięki czemu wraz z projektantem możemy zaplanować dodatkowe schowki, łączenie funkcji czy bardziej ergonomiczne rozwiązania – zauważa Katarzyna Drabik, ekspertka i redaktor prowadząca blog marki Komandor.

 

 

Podczas planowania wnętrza możemy postawić na „nowoczesną meblościankę”, czyli kompaktową, wielofunkcyjną zabudowę ze zintegrowaną strefą wypoczynku czy pracy. To idealna praktyka, gdy chcemy jak najwięcej funkcji zmieścić w niedużym pokoju. Meble wykonywane na wymiar w takim przypadku dają nam niemal nieograniczone możliwości.

Z kolei modułowe i mobilne rozwiązania, to patent na pokój, w którym nie chcemy zbyt wiele mieścić, a zależy nam na przestrzeni. Podbiurkowy kontener staje się wtedy ruchomym elementem, który służy dziecku do różnych zadań. Szafy i regały z kolei nie dominują całości. Łatwiej taki pokój dostosować, gdy potrzeby i wymagania dzieci zmieniają się wraz z ich dorastaniem. 

Łóżko i biurko na wymiar dziecka

Wygodne łóżko musi być dostosowane do wzrostu dziecka, a więc – i jego wieku. Musimy brać pod uwagę, że nasza pociecha będzie rosnąć więc jeśli planujemy stałą zabudowę to łóżko wykonajmy „z zapasem”. Dobrze też zaplanować w nim pojemnik na pościel lub wygodne, wielofunkcyjne wysuwane szuflady i schowki. Na pewno będą pomocne w dbaniu o porządek i szybko znajdą swoje zastosowanie. 

Wymiary biurka muszą umożliwić dziecku wygodne korzystanie z całej przestrzeni blatu. Minimalna szerokość przestrzeni roboczej to 100-120 cm, a głębokość to około 60-90 cm. Dziś biurka zwykle pełnią rolę stanowiska komputerowego – i jeśli dziecko nie będzie miało laptopa, a komputer stacjonarny, to wysuwana półka pod klawiaturę jest wskazana. Nie tylko podniesie to komfort nauki i zabawy, ale też zyskamy dodatkowe miejsce na górnej części biurka. Jak podpowiadają eksperci marki Komandor – wysokość biurka i krzesła uzależniamy od wzrostu dziecka:

98-112 cm wzrostu – siedzisko lokujemy na wysokości 26 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 46 cm,
121-127 cm wzrostu – odpowiednio 30 cm/52 cm od podłogi,
127-142 cm wzrostu – 34 cm/58 cm od podłogi,
142-157 cm wzrostu – 38 cm/64 cm od podłogi,
157-172 cm wzrostu – 42 cm/70 cm od podłogi.
Wszystkie te elementy możemy ułożyć w oryginalne i estetyczne konfiguracje. Pamiętajmy, że przestrzeń, w której przebywa dziecko, kształtuje też jego poczucie estetyki. Eksperci marki Komandor przygotowali parę propozycji, które mogą być podpowiedzią jak zaaranżować pokój dla nastolatka. Oto kilka inspiracji.

 

 

Elegancka propozycja

Klasyczne wzornictwo z minimalistyczną dekoracją sprawia, że ten pokój sprzyja koncentracji i wypoczynkowi. Opartowe wzory na ścianie i podłodze stanowią subtelną dekorację. Ciemny wzór drewna na zabudowie wykonanej w systemie Sahara marki Komandor i przyciemnione lustro na jednym z przesuwanych skrzydeł drzwi, udowadniają, że pokój dziecka też może być elegancki. Strefa pracy to duży, szeroki blat rozciągnięty pod oknem i połączony z otwartym regałem. Zamontowane w suficie lampy i naturalne światło, zapewniają odpowiednie doświetlenie.

Pokój pod skosami

Klasyczny pokój nastolatka, ulokowany pod skosami, daje szansę, by pod połacią dachową zaplanować niedużą szafkę na podstawowe przedmioty. Zabudowa z drzwiami przesuwnymi w systemie Szafir pozwala w pełni wykorzystać potencjał takiej przestrzeni. Skośna część dachu pomalowana na żywy kolor (albo modny w tym roku Very Peri) może wręcz „udawać” niebo nad łóżkiem. W tak zaaranżowanym pokoju nie warto przesadzać z zabudową – dlatego obok szafy wystarczy nam biurko na wymiar z prostym, dużym blatem i mobilnym kontenerem. Dzięki kółkom można go przestawić w dowolnym momencie i wykorzystać np. jako podręczny blat, gdy zadania domowe odrabia się przy łóżku lub jako stolik podczas spotkania z rówieśnikami. 

 

 

Stonowana przestronność

Brązy, biele i szarości stanowią sprawdzoną kombinację kolorów, dzięki którym pokój dziecka będzie przytulny. Biała szafa Komandor z przesuwnym frontem w systemie Lux, to pojemny schowek zarówno na ubrania, jak też przedmioty, których nie używa się na co dzień. Solidna, masywna zabudowa szafy jest kontrowana lekkimi półkami i biurkiem na wymiar bez szuflad czy kontenera pod blatem. Dzięki temu nawet nieduży pokój z dużą szafą będzie przestronniejszy.

 

 

Wnętrze z pasją 

Ryflowane szkło na drzwiach szaf to idealny sposób, by dodać loftowego charakteru wnętrzu – nawet jeśli jest to pokój młodej osoby. Prosta, harmonijna zabudowa w systemie uchylnym Opal, prezentuje się zjawiskowo z takimi frontami. Centralnie ulokowana przestrzeń pracy buduje harmonię i ład. Szafy są na tyle głębokie, że pomieszczą nie tylko ubrania, ale też skarby młodego lokatora. Ciemna kolorystyka zabudowy pasuje idealnie do ceglanej ściany i pomarańczowej komody z polerowanymi frontami i korpusem.

Źródło: Komandor

Dodaj komentarz

Instagram