Artykuł sponsorowany
Domek na narzędzia
Wszelkie narzędzia i akcesoria ogrodnicze muszą być bezpiecznie i właściwie przechowywane. Domek na narzędzia to idealne rozwiązanie. W nim zmieścimy wszystkie sekatory, siekiery, szpadle, kosiarkę i wiele innych sprzętów, które będą potrzebne do pracy w ogrodzie.
Większość narzędzi ogrodniczych to sprzęt niebezpieczny, którym można zrobić sobie krzywdę, zwłaszcza dotyczy to małych dzieci. Nie należy więc odkładać akcesoriów ogrodniczych, ani tym bardziej maszyn na widoczne i ogólnodostępne miejsca w domu. Powinny być przechowywane w wyznaczonych i zamkniętych miejscach. Może to być przeznaczona do tego celu szafa (zamykana na klucz), oddzielne pomieszczenie w domu, piwnica lub garaż. O ile narzędzia ręczne i mniejsze akcesoria nie powinny sprawiać problemu pod względem gabarytu, to kosiarka, taczka, aerator, kultywator oraz inny większy sprzęt wymagają do przechowywania pewnej przestrzeni. Należy wziąć też pod uwagę miejsce na przechowywanie mebli ogrodowych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest domek na narzędzia, który można postawić w dowolnym miejscu w ogrodzie.
Zalety domków na narzędzia
W takim domku można przechowywać wszystko, co jest związane z urządzaniem i pielęgnacją ogrodu. Oprócz narzędzi można więc trzymać w nim także węże ogrodowe i wszelkie akcesoria związane z podlewaniem nie martwiąc się o to czy na posadzkę wyleje się woda. To również doskonałe miejsce do składowania ziemi ogrodniczej oraz przechowywania nawozów i środków ochrony roślin. Jeżeli domek jest odpowiednich gabarytów, zmieszczą się także rowery. Wszystko będzie pod ręką i nie będziemy musieli tracić czasu na poszukiwania potrzebnych sprzętów, a po skończonej pracy domek zamykany jest na klucz i nikt niepowołany nie dostanie się do środka. Nie musimy się także obawiać padających deszczy czy śniegu – wszystkie narzędzia i urządzenia będą bezpieczne. Dostępne obecnie domki narzędziowe nierzadko stanowią również bardzo estetyczny element ogrodu.
Domek na wymiar
Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu takiego domku, należy przeanalizować nasze potrzeby. Planowanie zacznijmy od sprzętu o największym gabarycie. Zazwyczaj domek na narzędzia powinien pomieścić kosiarkę, taczkę, kosze ogrodnicze, sprzęt do podlewania, różne wiadra… Zastanówmy się także czy w tym miejscu będą także przechowywane meble ogrodowe, parasol, a może jeszcze rowery? Warto zrobić listę wszystkich produktów, aby móc określić preferowaną wielkość domku.
Drewniany czy metalowy?
W sprzedaży najczęściej dostępne są domki na narzędzia drewniane i metalowe. Jaki wybrać?
Domek wykonany z drewna daje najlepszą izolację termiczną i ochronę zarówno przed gorącem jak i zimnem. Drewno użyte do jego budowy jest impregnowane, co zapewnia dobrą kondycję materiału. Znakomicie wpisuje się też w ogrodową przestrzeń.
Domki wykonane z metalu są wytrzymałe – te z oferty Leroy Merlin są ocynkowane – nie grozi im więc korozja. Są także odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Gdy ulegną zabrudzeniu wystarczy umyć je wodą. Dostępne są w różnych kolorach. Mają jednak tendencję do nagrzewania się w słoneczne dni. Warto mieć to na uwadze, gdy zamierzamy przechowywać w nim akcesoria wrażliwe na temperaturę.
Wentylacja domku
Decydując się na zakup domku na narzędzia należy zwrócić uwagę czy jest wyposażony w wentylację. Dość często zdarza się, że różnica pomiędzy temperaturą panującą na zewnątrz i wewnątrz takiego domku jest dosyć spora, szczególnie wtedy, gdy temperatura powietrza na zewnątrz zdąży się już obniżyć, a powietrze w domku nadal jest mocno ogrzane. W takich przypadkach następuje kondensacja pary wodnej. Aby temu zapobiec, potrzebna jest wentylacja. Dzięki niej unikniemy wody zbierającej się pod dachem i na wewnętrznych ściankach domku.
Kratki wentylacyjne zazwyczaj umieszczane są w najwyższych punktach ścian szczytowych.
Odpowiednie miejsce w ogrodzie
Domek na narzędzia zazwyczaj ustawia się na tyłach domu, w ustronnym miejscu, które nie rzuca się w oczy. Powinien być usytuowany z dala od tarasu i miejsca wypoczynkowego, które odwiedzane jest przez gości, aczkolwiek – atrakcyjna aranżacja wokół takiego domku zdecydowanie podniesie jego walory dekoracyjne. Co więcej, może sprawić, że stanie się ważnym elementem wystroju ogrodu. Domek na narzędzia warto usytuować wśród drzew i krzewów – wpłynie to pozytywnie na panujące w nim temperatury. Dostęp do domku musi być wygodny – powinna prowadzić do niego nawierzchnia, aby łatwo móc wprowadzić do niego każdy sprzęt. W pobliżu domku można pokusić się o ustawienie stołu i ławeczki, aby część prac można wykonać na siedząco lub zrobić sobie chwile przerwy i odpocząć. Dekoracyjna rabata, lub ustawione przy wejściu donice z roślinami kwitnącymi, dodadzą miejscu atrakcyjnego wyglądu.
Więcej informacji na temat domków na narzędzia: www.leroymerlin.pl