Inspiracje światem owadów

Motylki, pszczoły czy ważki to bardzo wdzięczny motyw pojawiający się w dekoracjach wnętrz. Po inspiracje światem owadów sięgają najlepsi projektanci.

Mogą wydawać się dość infantylne i dziecinne, ale dekoracje z wizerunkiem owadów, w szczególności tych pożytecznych, są przyjemne w odbiorze i miłe dla oka. Wnoszą pozytywny nastrój, a wnętrze nabiera przyjaznego charakteru. Kojarzą się z dobrem, ciepłem lata i ulotnością życia, ale również z siłą woli i pracowitością. Dlatego szczególnie teraz warto sięgnąć po inspiracje światem owadów. W jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej i w jakim towarzystwie dobrze się zaprezentują?

Owady we wnętrzach

Porady udziela Ewelina Saja, Homebook

“Owady we wnętrzach, czyli tzw. bug trend subtelnie przemknął ze świata fashion do naszych domów w formie printów na tekstyliach oraz dodatków w stylu vintage, szczególnie w odcieniach złota i srebra. Choć uwielbiają go przede wszystkim wielbiciele wnętrz w duchu glamour, akcenty inspirowane światem natury, doskonale sprawdzą się również we wnętrzach inspirowanych stylem retro. Dodatki z motywem owadów wybierane są przede wszystkim przez właścicieli wnętrz w kolorach naturalnej palety barw – beżach, złamanej bieli i zieleniach (szczególnie w odcieniach khaki, malachitu i oliwkowej zieleni). Dekoracje inspirowane tym trendem doskonale komponują się z ciemnym granatem i szarościami. Bez względu na to, czy nasz wybór padnie na delikatne dekoracje takie jak plakaty z motywem owadów czy bardziej odważne – tapety lub uchwyty do mebli w kształcie ważek, motyli czy innych stworzeń, warto rozważyć zaproszenie tego trendu do naszych domów.”

 

Inspiracje światem owadów

Tapeta w motyle z kolekcji Amazilia marki Harlequin. www.homebook.pl

Słynne projekty

Po inspiracje światem owadów sięgają słynni projektanci, najlepsze marki. Tak jest w przypadku lampy Johnny B. Butterfly z oferty marki Ingo Maurer. Wisząca oprawa oświetleniowa została zaprojektowana przez amerykanina – Grahama Owena, znanego z pięknych wyrobów imitujących owady. Lampa została udekorowana latającymi wokół żarówki kolorowymi motylami i ważkami, które wykonane ręcznie z ogromną precyzją, wyglądają jak żywe!

 

dekoracje w motyle

Zjawiskowa lampa Johnny B. Butterfly z teflonu i szkła. Wymiary 21×25 cm, długość kabla 170 cm lub 420 cm. www.mesmetric.com

 

Igłą malowane

Z kolei misterne hafty ważek, motyli, skarabeuszy i pszczół odnajdziemy na poduszkach z linii Insectarium polskiej, młodej marki Maja Laptos. Większość wzorów powstała w oparciu o XVIII-wieczne ryciny botaniczne angielskich oraz francuskich badaczy przyrody. Złote i srebrne hafty owadów wyeksponowano na aksamicie, co daje wysmakowany i bardzo elegancki efekt.

 

haftowane poduszki

Poduszka z bordowego aksamitu, ze złotym haftem ważki, obszyta złotą, atłasową wypustką. www.majalaptos.com

 

Mosiężne sztukaterie

Delikatną posturę owadów wbrew pozorom można także przedstawić np. za pomocą mosiądzu. Istniejąca już od wielu lat polska marka Pap Deco specjalizuje się w dekorach wykonywanych właśnie z tego materiału. Wytwarzane są tradycyjną techniką odlewniczą. Wśród oferowanych produktów znajdziemy całą gamę przeróżnych latających stworzeń. Na zdjęciu poniżej jedna z nowych propozycji – uchwyt meblowy w kształcie ważki.

 

dekoracyjne uchwyty

Uchwyty mosiężne w kształcie ważek. www.papdeco.com

Ręcznie malowane robaczki

Wyjątkowe, ręcznie robione i malowane dodatki i dekoracje do domu znajdziemy w sklepie internetowym Dzikie Rzeczy. Naczynia, obrazki i tkaniny z motywem dzikiej flory i fauny oczarują każdego. Dekoracja w owady widoczna na zdjęciu poniżej to rysunek odręczny. W sklepie dostępne są laserowe wydruki tej ilustracji. Widać na niej trzmiela ziemnego, tutkarza cygarowca oraz objętą ochroną i niezwykle rzadko spotykaną nadobnicę alpejską.

 

dekoracje ścienne

Dekoracja ścienna, wykonana techniką laserową na białym papierze 300g, format A5. Cena 40 zł. www.dzikierzeczy.pl

 

Ozdobne pudełeczka

Pudełeczek i puzderek nigdy nie jest za wiele. Zawsze w domu znajdzie się miejsce na nowy bibelot, szczególnie gdy jest ładny i elegancki. Niezwykle urokliwie prezentują się te zdobione wizerunkami motyli, pszczół czy skarabeuszy, jak np. pudełeczko z oferty Miloo Home. Wykonane z drewna kokosowego i fragmentów bawolej kości, idealnie wpisze się we wnętrza utrzymane w stylu kolonialnym czy klasycznym.

 

puzderka

Pudełko Bees z oferty Miloo Home. Cena 89 zł. www.miloohome.pl

Bajeczne tkaniny

Szczególnie bogatą różnorodność motywów zaczerpniętych ze świata owadów znajdziemy na tkaninach. Wystarczy zastanowić się jedynie o jaki efekt nam chodzi. Bardzo kobiecą i romantyczną jest jest drukowana, bawełniana tkanina Goya Blossom 03 z oferty Dekomy. Może być stosowana zarówno jako tkanina dekoracyjna jak i meblowa. Sielankowy wzór przypominający technikę akwareli tworzą delikatne motywy kwiatowe, sylwetki ptaków i barwnych motyli. Jej zaletą jest ekonomiczna szerokość 280cm.

 

tkaniny w ptaki i motyle

Bawełniana tkanina Goya Blossom 03 z kolekcji Goya. www.dekoma.eu/pl

Współczesny Pop-art

Inspiracje światem owadów wcale nie muszą być romantyczne i słodkie. To również wspaniały motyw, który można pokazać w sposób bardziej wyrazisty i nieoczywisty. Ciekawym przykładem jest wielkoformatowa grafika Vanity News przedstawiająca różnojęzyczną prasę codzienną, która została pocięta na kawałki i zamieniona w swoistą mozaikę. Wielobarwne owady stanowią przeciwwagę do czarno-białego tła. To wspaniała zabawa kolorem i słowem pisanym. Idealna propozycja do współczesnych wnętrz.

 

niesamowite tapety

Wielkoformatowa grafika marki Glamora, wzór Vanity News. www.dekorianhome.pl

Na wesoło

Korkociąg Doly Insectum w postaci opalizującego żuka to kolejna interpretacja tematu na wesoło. Żuczek podczas otwierania butelki podnosi skrzydełka, jakby miał wspiąć się do lotu. Piękne opalizujące kolory nadają mu niezwykłego uroku. Ten przyjemny gadżet to propozycja hiszpańskiej marki Doiy. Choć istnieje na rynku dopiero od 2009 roku, w ekspresowym tempie zawojowała świat swoimi ciekawymi produktami codziennego użytku.

niecodzienne produkty użytkowe

Korkociąg Doly Insectum marki Doiy. Cena 125 zł. www.czerwonamaszyna.pl

Dekoracja z niespodzianką

Nietuzinkowe dekoracje znajdziemy też w ofercie Miho Unexpected. Wobec widocznej na zdjęciu poniżej dekoracji o nazwie Żuk Charlie, z pewnością nikt nie pozostanie obojętny. Co ciekawe, ta bogato zdobiona dekoracja pełni również funkcję schowka. Po rozsunięciu skrzydeł odkrywamy tajemną skrytkę. Wykonana jest z eko-MDFu, a nadruki pozbawione są toksycznej chemii!

Ciekawe dekoracje

Dekoracja z mini-schowkiem Żuk Charlie. Wymiary 27×29 cm. Cena 235 zł. www.pufadesign.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram